6. ledna 2016 14:02

X-Menovský Blackbird a spol.: 5 nejstylovějších filmových letadel

Kopněte do vrtule cooltovních poletuch!

I v novém roce se můžete spolehnout na mocné rány Michaela Dudikoffa, které ve čtvrteční cooltovní movie Neviditelný útočník opět spasí svět. Tentokrát se jim do mušky dostane libyjská teroristická organizace, jež se zmocní prototypu americké neviditelné stíhačky. V tomto filmu má však Dudikátor silnou konkurenci ve zdejším letadle – co si totiž budeme namlouvat, ve filmech o létání jsou za hlavní hvězdy spíše oceloví ptáci. Tak jako to platí pro další patero vybraných poletuch z jiných slovutných snímků.

B-17 “Memphiská kráska”

Film: Memphiská kráska Poslední bombardovací mise do srdce nacistického Německa – to je finální úkol posádky bombardéru B-17, jak ji vykresluje 26 let starý film Memphiská kráska. I když má zdejší stroj už nějaký ten pátek za sebou, bombarďák pojmenovaný po slečně jisté zdejší postavy dovede nejen shodit náklad pum na nepřátelskou leteckou továrnu, ale taky na jediný motor dopravit svou zbídačenou posádku zpátky domů akorát na hepáč.

I když je film jen velmi volně inspirován stejnojmenným skutečným bombardérem, většina zdejších trampot je jakýmsi slepencem příhod, které se mnohdy skutečně staly různým posádkám. Stejně jako většina zbraní druhé světové je navíc i Memphiská kráska vevnitř tak trochu podobná lodičkám ze Star Wars – právě zdejší nýtované kupole a kukaně byly často inspirací designérům filmů v 70. letech.

Upravený Blackbird

Film: X-Men: První třída Nejen filmy o pilotech ale musejí obsahovat cool letadýlka. Co by to totiž bylo za skvadru zachraňující svět, kdyby na misi musela letět v turistické třídě boeingu? Xavierovi “nadaní” studenti mají v chronologicky prvním díle série X-Men naštěstí v zádech zdroje CIA, a mezi ty se řadí i speciálně upravený špionážní letoun Blackbird. Ten krom nadzvukového letu zvládá i dokonale postát ve vzduchu.

Ničemu nevadí, že SR-71 Blackbird šel ve skutečnosti do operačního nasazení až 4 roky po zdejších filmových událostech, neuvezl víc jak dva členy posádky a lavírování na jediném místě zvládli aeronautičtí matlalové u jiného letadla až o skoro deset let později. Fakt totiž je, že na tenhle doslova mutantní Blackbird je radost pohledět!

Upravený P-40 Curtiss

Film: Svět zítřka I když se Svět zítřka zdaleka neodehrává jenom ve vzduchu, jeho hrdina Sky Captain nemá své jméno jen tak pro nic za nic. Jeho mašinu tvoří hromsky kvalitní kus plechu z druhé světové – oproti opravdickému P-40 však zdejší “upravená” verze disponuje magnetickými bombami, přitahovacím hákem (!) nebo možností “létat” pod vodou (!!!).

Svět zítřka byl i přes svou slátanou story nádhernou hubičkou naivním sci-fi filmům minulosti, a tak si jeho titulní pilot musel vystačit se strojem, který nepůsobil nijak futuristicky – a to jsme na něm vlastně měli nejraději.

X-1

Film: Správná posádka Vypadá sice jako přerostlá dětská hračka, právě v X-1 však Chuck Yeager ve 40. letech jako první člověk překonal rychlost zvuku. Z tohoto důvodu vlastně X-1 není ani tak letadlem, jako spíše raketou řízenou člověkem. Stroj nebyl – stejně jako ve filmu – obvykle ani s to se sám odlepit od letové dráhy, namísto toho jej bylo nutno “shodit” z pumovnice letícího bombardéru B-29. Yeagerovy kousky s prolomením “neprolomitelné” bariéry však jistá archaičnost letounu jenom podtrhuje.

Ačkoliv je Správná posádka o letadlech pouze ve své první třetině (a chvilku na konci), jinak totiž pojednává o prvních astronautech, jen málokterý film dovedl vyšroubovat level coolovitosti pilotů a jejich strojů tak náramně vysoko!

F-14 Tomcat

Film: Top Gun Na čelní pozici nejvíce cool filmů o nejvíce cool letadlech však mohl doletět pouze Maverick. Top Gun je právem jeden z nejlepších kusů náborového filmu v historii – ještě nikdy totiž nevypadalo startování a přistávání na letadlové lodi tak dokonale mňamózně jako právě zde! A lecčemu z finálního vzhledu snímek vděčí i kultovní stíhačce F-14.

Jak pro svůj nezaměnitelný jestřábí vzhled, tak i pro parádní pověst a křídla s měnitelnou geometrií se Tomcat proslavil po celém světě. Milovali jsme ho v JAGu, leteckých videohrách i v plastových hračkách. Japonští kreslíři anime dokonce z jeho potomků udělali morfující mechy i kosmické stíhačky, zkrátka a dobře, jenom obtížně by se hledal jiný další takový kus okřídleného stroje s podobným dopadem!

Třeba ho však dožene i čtvrteční neviditelný prototyp! Dudikoffův Neviditelný útočník se na Prima COOL odlepí od země už ve čtvrtek ve 22.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný