13. února 2016 16:30

Vyvolení pod lupou: 3 důvody, proč nechcete být Neo, Anakin Skywalker ani Harry Potter

Být průměrný je vlastně fajn. Nevěříte?

Náš nedělní fantasy biják jménem Probuzení tmy, startující COOLu od 20.00, vypadá na první pohled jako bájo. Ústřední hrdina Will tu zjistí, že je poslední z nesmrtelných bytostí a jeho údělem je nalezení šestera vzácných kamenů. Prostě klasická story o vyvoleném. Fantastický příběh podobného ranku milují mnozí z nás, zamysleli jste se ale někdy na tím, jak jsou vlastně podobné filmy hrozně nefér? Že ne? Třeba vás omámí trojice našich argumentů hovořících ve prospěch naprosté průměrnosti!

Vyvolení nemotivují ke snaze

Občas se sice objeví postava vyvoleného, která byla osudem vypíchnuta pro své přirozené schopnosti – ze všech filmů světa to platí paradoxně třeba v případě Avatara - mnohem častěji má však Vyvolený své schopnosti dané famílií, vesmírem a dalšími okolnostmi, které nemohl dopředu ovlivnit.

A to je, panečku, pořádně demotivující! Nač se trénovat, když stejně nikdy nebudete jako Anakin nebo Luke předurčen k roli mistra galaxie? K čemu dřít jako Neo, když váš příchod nepředpověděla vědma? Filmoví vyvolení na první pohled působí jako něco, co by mělo diváka donutit zvednout zadek od filmu a utíkat do posilovny, ve skutečnosti mají ale přesně opačný efekt!

Vyvolení jsou rizikem pro své blízké

Třímat absolutní moc zní možná lákavě, tisíc a jeden příběhů o vyvolených ale jedním dechem dodávají, že s velkou odpovědností přichází i velký masakr příbuzných a milovaných. Když se totiž padouši nemůžou dostat na kobylku hlavní postavě, zahrají si na únosce a vrahy u slabých neviňátek.

Od Supermana po Harryho Pottera je jeden vyvolený vedle druhého s železnou pravidelností příběhem o rodinné tragédii, zachraňování přítelkyně z nesnází a dalších podobných šlamastykách. Ještě pořád chcete do Bradavic? Možná byste měli dopředu v rodinném balení nakoupit pár rakví – jednak dostanete množstevní slevu a jednak je nejpozději ve třetí čtvrtině příběhu jako když najdete!

Vyvolení často ve finále končívají špatně

Neo se na konci musí obětovat. Anakin je sice vyvolený, ale součástí proroctví je vlastně nutnost vybít skoro všechny Jedie, za což je po zásluze potrestán. Jake Sully by to taky zabalil, kdyby se na konci nedočkal zásahu shůry. Všímáte si určitého vzorce? Co osud dal, to také vzal, a vyvolení nejenže musejí riskovat svůj život, ale zápletka po nich často vyžaduje, aby pro dobrou věc zaklepali bačkorami.

Dalo by se sice argumentovat tím, že notně bezvýznamnější smrt čeká, inu, většinu z nás. U vyvolených však *musí* mnohdy nastat v plném rozkvětu sil a po zisku fantastických schopností! Nevyhnutelnost finálního obětování je tak svého druhu ekvivalentem pořádné kocoviny. A to jak pro diváky, tak i pro hrdiny samotné.

Dopadne podobně také Will v Probuzení tmy? To zjišťujte na COOLu v neděli večer od 20.00!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný