9. října 2017 15:33

Vydejte se na Prima COOL do předaleké galaxie. Každou sobotu dáváme legendární Star Wars!

Prima COOL - Star Wars

Darth Vader a jeho kamarádi dorazí vždy ve 20.00.

Kdykoliv se vzpomíná na filmy, které změnily tvář celé kinematografie, nemůžou u toho chybět Star Wars. Jak asi víte, tenhle fenomén pochází ze 70. let, kdy se Hollywood sbíral z menší tvůrčí krize. Klasické studiové filmy se stávaly minulostí, diváci se čím tím častěji obraceli k televizi a přežvýkávání staršího materiálu se vyčerpalo v 50. a 60. letech. Co továrnu na sny vytáhlo z problémů? Samozřejmě silné autorské vize. Na přelomu 60. a 70. let se totiž dostali za kamery Martin Scorsese, Francis Ford Coppola, Mike Nichols nebo Steven Spielberg a světem najednou otřásal jeden výjimečný biják za druhým.

Taxikář, Kmotr, Absolvent, Čelisti... určitě tušíte, o čem je řeč. Ta pravá revoluce však přišla až v roce 1977, když George Lucas vypustil do kina Star Wars. Zatímco Lucasovi kamarádi sázeli hlavně na otevřené násilí a jiné děsuplné momenty, Lucas se rozhodl vzkřísit tzv. space operu, tedy vesmírné dobrodružství pro celou rodinu. Jeho mix westernu, samurajského filmu a čistokrevné pohádky, v níž se doslova zachraňuje princezna, zprvu vypadal jako béčková ptákovina z ranku Flashe Gordona. Místo papundeklového odvaru se ale v kinech objevil epický biják se světelnými meči a stíhačkami, který uchvátil doslova celý svět.

Co se dělo dál? Nedělejte, že byste tenhle článek nemohli psát sami. Na startovní Epizodu IV navázaly Epizody V a VI a po šestnáctileté pauze přišly prequelové Epizody I, II a III. Od roku 2005 jsme tak znali celý příběh Anakina Skywalkera a jeho potomků, který vydělával miliardy dolarů i skrz hračky, komiksy, videohry nebo kreslené seriály. Právě tyhle "doplňky" přitom zajistily, že Lucasova sága v bezpečí přežila do 21. století a že se nacházíme ve třetí etapě jejího života.

Ano, řeč je o tzv. sequelové trilogii s Rey, Finnem a Kylo Renem. Epizoda VII měla premiéru v prosinci 2015, Epizoda VIII nás čeká na konci letošního roku a Epizoda IX je v plánu na prosinec 2019. Tržby sedmičky přitom ukázaly, že jsou Star Wars nejsilnější filmovou značkou, jakou lze poslat do kin, a že mají i 40 let od svého vzniku bezprecedentní zásah. V tuhle chvíli už na předalekou galaxii nedohlíží George Lucas, který novou trilogii vložil do rukou marketingových bohů od Disneyho. I proto vydělává tak neskutečné peníze (dvoumiliardová Epizoda VII je po Avatarovi a Titanicu nejúspěšnějším filmem všech dob) a je docela dobře možné, že na Epizodu IX někdy v budoucnu naváže Epizoda X.

Tyhle události jsou samozřejmě ještě daleko. Teď se těšíme hlavně na Epizodu VIII, která jde do kin 14. prosince, a na coolácký „maraton“, jenž jí bude chirurgicky předcházet. Abyste ságu zažili trochu jinak, než je obvyklé, budeme jednotlivé díly vysílat chronologicky. V sobotu 28. října tak začneme Epizodou I a nostalgicky pojedeme až k Epizodě VI, která přijde na řadu 2. prosince. Tušíte tam díru na Epizodu VII? Tak to je váš odhad naprosto správný. Prosincový program ještě halí rouška tajemství, rozhodně vám ale můžeme slíbit, že se diváci Primy vydají do předaleké galaxie i posedmé.

Ať už tedy znáte Star Wars nazpaměť, anebo jim chcete dát první šanci (ideálně s partou kamarádů!), měli byste být každou sobotu večer přilepení u televize. Větší a legendárnější filmová sága jednoduše neexistuje a my máme ohromnou radost, že se nám ji povedlo ulovit. Snad se povede i pár měsíců vzdálená Epizoda VIII. Její sedmidílná předehra je totiž tak úchvatná, že si nic jiného než skvělé pokračování nezaslouží!

První epizoda Star Wars vás na COOLu čeká v sobotu 28. října ve 20.00. Další budou následovat s týdenním rozestupem!

Karel Ryška

šéfeditor FTV Prima, COOL & ZOOM

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný