26. srpna 2016 17:18

Vybrali jsme 5 nejlepších animáků od Pixaru. Viděli jste je všechny?

Hledá se Nemo - upoutávka

Tipnete si vítěze?

Na konec léta se naposled vydáme na vodu – se sobotním Hledá se Nemo dokonce přímo na tu největší! Kultovní biják studia Pixar se vám ukáže již v sobotu od 20.00 na Prima COOL, a to je ideální šance vzpomenout, co dalšího nám kdy studio Pixar dalo. Koneckonců – pro mnoho z nás jde o filmy, na kterých jsme doslova vyrostli! Shodneme se však, který snímek je nejlepší?

5. VALL-I

Nejroztomilejšího robota ve vesmíru bychom za jiné konstelace hvězd nejraději posadili na první místo. WALL-I je nejen překvapivě hlubokomyslným filmem o environmentálních rizicích a budoucí podobě lidstva, ale navíc je i proklatě dobře natočený. Kde jinde jste v posledních letech viděli první třetinu až polovinu natočenou po vzoru němých filmů? Jenže unikátnost VALL-Iho je zároveň i jeho největším problémem pro běžného diváka, jehož nelze zcela ignorovat – VALL-Iho si prostě, na rozdíl od filmů níže, nepustíte jen tak, když i chcete zlepšit náladu, ale možná jenom když se chcete dostat do existenciálně-nihilistických depresí. Proto: páté místo.

4. Auta

Bramborovou medailu si vysloužil klasický film o tom, jak se povrchní frajírek ztratí v americkém vidlákově a najde tu lásku, přátelství a pravé lidské hodnoty. Akorát tentokrát má ten frajírek karoserii ze světle rudé metalízy. Auta jsou popravdě dost jednoduchý slepenec těch největších klišé a můžeme se zaručit, že prakticky identickou story jsme viděli ve filmu s Michaelem J. Foxem. Jen přítomnost mluvících vozidel a pixarovských kreativních nápadů tu přidává jakous hodnotu navíc. Nestěžujeme si, Auta se však na čtvrtém místě objevila do značné míry díky sázce na jistotu.

3. Ratatouille

Bronz pro Ratatouille je možná mírně překvapivý, snímek má totiž sice skvělou pověst, avšak ve srovnání s Úžasňákovými (viz níže) anebo Auty (viz výše) nikterak makabrózní. Ratatouille má však u nás přesto přednost pro několik kritických nápadů – v první řadě jde o skoro první pixarovský snímek o běžných LIDSKÝCH hrdinech, díky čemuž se s ním přece jenom asociujeme víc než s filmem o mluvícím autě anebo superhrdinské rodince. Především však Ratatouille zvládl doslova magicky evokovat pocit gastronomické chutě – a to tak, že díky tomuhle bijáku tu věc z vařené zeleniny rádi žereme dodnes.

2. Hledá se Nemo

Někdo by na druhé místo nejspíše posadil jiný film – Hledá se Nemo je však podle nás věru bezprecedentním kouskem filmařiny! Když se nad tím zamyslíte, film nemá jediné hluché místo – linie v akváriu a linie putování po moři se vzájemně doplňují a servírují jak dobrodrůžo, tak i satirické popichování do lidské společnosti. Díky mořskému prostředí a tématu rodiny jsou zde univerzálně fungující lokace i témata, a to vymyslet je věru robota!

1. Toy Story: Příběh hraček

Naopak na pozici vítězů nemohl skončit nikdo jiný než první Toy Story - film, kterým vše začalo. Zpátky v dřevním roce 1995 šlo o první úspěšný počítačový animák, jež si navíc borci a borky z Pixaru vydupali ze země a čelili kvůli němu skoro i konci svého studia. Po Toy Story se vše obrátilo k dobrému – skoro jako ve filmu samotném. Nejen vztah děcek k hračkám se po projekci celosvětově změnil. Toy Story zůstává jediným pixarovským filmem, který se dočkal dvou (výborně hodnocených!) pokračování a dodnes zůstává zaklet v srdcích většiny diváků.

Na koho se nedostalo:

Příšerky s.r.o. – Navzdory geniální premise, chytré satiře a geniálnímu „teleportačnímu“ konci mají Příšerky vcelku nudný prostředek. Navíc, filmy o starání se o batolata to mají vždycky těžké.

Úžasňákovi – Tentokrát je v tom film nevinně. Největší přítěží Úžasňákových při dnešním hodnocení je totiž skutečnost, že ačkoliv šlo při svém vydání o neuvěřitelně originální nápad, po další dekádě a půl komiksových filmů působí zdejší story poněkud vyčpěle.

V hlavě - Nápadité zpracování psychologie je svého druhu comebackem Pixaru, přiznejme si však, že oproti milovanějším filmů to občas trochu moc "tne do živého" každého z nás.

Libovolné pokračování libovolného filmu Pixaru – Pokračování to vždycky mají těžké, a to nejenom pro syndrom nastavované kaše, který platí pro následovníky Aut anebo Příšerek. Jasně, další dva díly Toy Story jsou velmi kvalitní, jenže originál je jen jeden.

Život brouka – Allenovský Mravenec Z byl prostě lepší!

Hledá se Nemo začíná již v sobotu ve 20.00 na Prima COOL!

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný