31. července 2019 21:45

9 věcí, které nevíte o původním Robocopovi: Proč ho nehrál Arnold Schwarzenegger?

Robocop od Paula Verheovena je jednoduše unikátní!

Ve čtvrtek ve 22.50 dorazí na Prima COOL nefalšovaně cooltovní Robocop. Polda Murphy se v něm obětuje za naše hříchy, aby dostal kybernetické tělo a stal se kyborgem, který se chce pomstít svým vlastním vrahům. Legendární akčňák z roku 1987 dnes platí za klasiku v mnoha ohledech. Původně jej přitom nikdo nechtěl natočit a jeho námět byl vykrádačkou úplně jiného snímku. Poznejte, co jste o Robocopovi dosud nevěděli!

09) První verzi scénáře napsali Ed Neumeier a Michael Miner v roce 1981 paradoxně inspirováni plakátem Blade Runnera – Neumeier se zeptal kamaráda, o čem film je, a dostalo se mu odpovědi, že "popisuje story muže, který loví roboty". A tak dostal ideu na poldu, jenž sám robotem je! Původně tedy neměl být hlavním hrdinou kyborg a děj se měl odehrávat ve vzdálené budoucnosti plné maniakálních korporací, studiím se však námět příliš nezdál. Tři roky nato pak Neumeier potkal Minera, který separátně přišel s nápadem na film "SuperCop", který už operoval se zraněným lidským poldou, jenž dostal díky překování v kyborga druhou šanci. A tak se oba náměty spojily!

08) Scénář byl nabídnut skoro každému velkého rejžovi v Hollywoodu, ale všichni jej odmítli. Nakonec přistál u zámořského Paula Verhoevena, který jej také zprvu zahodil, měl jej totiž za tupý akčňák. Když si však scénář přečetla jeho žena, přesvědčila ho, že by mohl film natočit jako satiru na akčňáky. A tak Verhoeven na projekt kývl.

07) Když herečka Nancy Allen (hraje Murphyho parťačku) poprvé dorazila na plac, Verhoeven zrovna točil špatný fiktivní sitcom It's Not My Problem, který se ve filmu objevuje v televizi. Když Nancy otřesně vyvedenou scénu uviděla, vyděsila se, čemu se to proboha upsala!

06) Přestřelka v kokainové laboratoři měla být původně mnohem delší, při natáčení se ale objevil nečekaný problém filmů točených se skutečnými zbraněmi – automaty, které střílejí na Robocopa, dovedly v kuse pálit jenom tři sekundy, než se zasekly. Střihači tak museli kreativně celou scénu nastříhat v mnohem rychlejším tempu, což ve finále snímku jenom prospělo.

05) Původní trailer na Robocopa používal hudbu z Terminátora. Sám Schwarzenegger byl přitom zvažován i do hlavní role v Robocopovi, filmaři se však báli, že by byl s oblekem už příliš velký a vypadal jako "panáček Michelin".

04) Oblek Robocopa byl každopádně tak těžký a horký, že Peter Weller ztrácel skoro kilo a půl váhy denně jen kvůli pocení. Nakonec filmaři do obleku museli nainstalovat ventilaci. Také se ukázalo, že se Weller v obleku nevejde do automobilů – všechny scény, v nichž je Robocop za volantem, tak vznikly s Wellerem oblečeným jen do horní části obleku, zatímco dole měl jen trenýrky. Iluze byla nicméně podpořena scénami, v nichž Weller v plné zbroji "vystupuje" nebo "nastupuje" do auta.

03) Po svém vydání se Robocop stal kultovním filmem, v mnoha ohledech skoro až příliš. 25 let po premiéře se na internetu objevil hoax, podle něhož chtěl Detroit (toho času v bankrotu a blížící se tak reáliím z Robocopa) postavit fiktivnímu kyberpoldovi sochu. Mýtus začal žít vlastním životem a poté, co sám Peter Weller oznámil, že má projekt jeho podporu, vybrali nadšenci finance na skutečnou sochu skrze Kickstarter. Jak to s ní momentálně vypadá? Loni byla po sedmi letech dokončena a vystavena veřejnosti má být v detroitském Michigan Science Center.

02) S premiérou filmu souvisí jedna obskurní příhoda ze Sacramenta, při níž Robocop pomohl chytit skutečného zločince. Jistý podezřelý údajně utíkal před policií a schoval se do přeplněného kina. Zápletka filmového Robocopa jej však natolik pohltila, že propásl příležitost utíkat dál a nepostřehl, že byla většina kina potichu vyklizena. Nakonec jej tak policisté, díky filmu, bez problémů zadrželi.

01) Robocop se dočkal několika pokračování, přičemž to první (logicky) navazuje přímo na jedničku. Momentálně však vzniká další sequel, který původní pokračování ignoruje a vychází z původního nerealizovaného námětu dvojky, v níž je Robocop zmrazen a probouzí se po několika dekádách do ještě horšího světa. Víc jak třicetiletý odstup od původního filmu snad nakonec umožní biják natočit o to věrohodněji!

Robocop začíná na Prima COOL už ve čtvrtek ve 22.50.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný