9. dubna 2024 08:00
Martin Kolář

Všechno, všude, najednou na Prima COOL: Oscarový akční nářez dorazí v sobotu 13. dubna

Co všechno byste měli vědět o zběsilém akčním filmu, který získal sedm Oscarů a uvidíte ho na Prima COOL v sobotu ve 22.00?

Evelyn (Michelle Yeoh) má krizi středního věku. S manželem Waymondem (Ke Huy Quan) se nudí, její vlastní otec jí leze na nervy a vůbec si nerozumí s dospívající dcerou Joy (Stephanie Hsu), která ji začíná nesnášet. Jako majitelka prádelny krachuje, a navíc má na krku finanční úřad. A zrovna v tu chvíli se nečekaně objevuje Waymond z paralelního světa, aby jí ukázal, že má stovky jiných životů a schopnost měnit je jako špinavé ponožky. Jenže všem paralelním vesmírům hrozí obrovské nebezpečí. Jeden za druhým podléhají nepředstavitelnému zlu a Evelyn je jediná, kdo to může zastavit. A tak začíná šíleně absurdní jízda, ve které se děje všechno, všude, najednou.

Herci: Michelle Yeoh, Ke Huy Quan, Stephanie Hsu, Jamie Lee Curtis, James Hong

Zajímavosti:

 • Americká absurdní komedie Všechno, všude, najednou, která měla premiéru v roce 2022, kombinuje několik různých žánrů – od sci-fi přes fantasy, filmy s bojovými uměními a příběhy o imigrantech až po animaci.
 • V hlavních rolích hrají  Michelle Yeoh (Tygr a drak, Zítřek nikdy neumírá, Šíleně bohatí Asiati), Ke Huy Quan (Loki, Indiana Jones a chrám zkázy, Rošťáci), Stephanie Hsu (Holky na tripu, Úžasná paní Maiselová) a Jamie Lee Curtis (Pravdivé lži, Halloween, Halloween H20).
 • Film získal sedm Oscarů v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší herečka (Michelle Yeoh), Nejlepší herec ve vedlejší roli (Huy Quan), Nejlepší herečka ve vedlejší roli (Jamie Lee Curtis), Nejlepší režie, Nejlepší původní scénář a Nejlepší střih. Navíc získal dva Zlaté glóby a jednu cenu BAFTA.
 • Michelle Yeoh prozradila, že natáčení filmu Všechno, všude, najednou bylo něco úplně jiného, než na co byla zvyklá. „Komedie najednou střídala akci, horor, jakýkoliv žánr, všechny najednou, tam a zase zpátky. Byla to hodně vděčná zkušenost. Dlouho jsem čekala, až dostanu takový scénář. Protože jak člověk stárne, krabice s nabídkami se zmenšuje a zmenšuje.”
 • Ke Huy Quan se věnoval herectví už od dětství. Jako malý si zahrál ve filmových hitech Indiana Jones a chrám zkázy, který režíroval Steven Spielberg, a Rošťáci, který Spielberg produkoval. V roce 2002 přerušil profesionální hereckou kariéru kvůli tomu, že neměl dostatek příležitostí. Před kameru se znovu vrátil po dlouhé době právě kvůli filmu Všechno, všude, najednou – úspěch komedie Šíleně bohatí Asiati z roku 2018 ho přesvědčil, že se situace mění.

 • Během vyjednávání o podmínkách spolupráce byl Ke Huy Quan zastupován právníkem Jeffem Cohenem, který si s ním v dětství zahrál v dobrodružné komedii Rošťáci.
 • Dceru hlavních hrdinů měla původně hrát populární komička Awkwafina (Debbie a její parťačky, Šíleně bohatí Asiati, Shang-Chi a legenda o deseti prstenech, Malá lež), ale kvůli jiným závazkům nakonec nemohla, a tak ji vystřídala Stephanie Hsu.
 • Film Všechno, všude, najednou natočilo režisérské duo Daniel Kwan a Daniel Scheinert (Švýcarák). Dvojice známá pod profesionálním pseudonymem Daniels produkovala film společně s bratry Anthonym a Joem Russoovými (Avengers: Infinity Bar, Avengers: Endgame). Kwan a Scheinert jsou zároveň autory scénáře.
 • Daniel Kwan a Daniel Scheinert začali pracovat na scénáři už v roce 2010. Do hlavní role chtěli původně obsadit Jackieho Chana, který se proslavil po celém světě jako jedna z největších hvězd hongkongských akčních filmů a který si zahrál s Michelle Yeoh ve filmu Police Story 3. Záměr se  změnil, když se režiséři rozhodli zaměřit místo jednoho hlavního hrdiny na manželský pár.
 • Daniel Kwan prozradil, že po premiéře animovaného filmu Spider-Man: Paralelní světy z roku 2018 byli s Scheinertem „trochu rozhození, protože jsme si říkali, že nás všichni předběhnou s tím, na čem jsme zrovna dělali”. Stejně bolestivé prý bylo i sledovat druhou řadu seriálu Rick a Morty. „Zdálo se nám, že využili všechny nápady, o kterých jsme si mysleli, že jsou naprosto originální.” Proto se raději přestali na seriál dívat.

 • Daniel Kwan prohlásil, že během příprav filmu se on a Scheinert museli se studiem dohadovat o tom, kdo bude obsazen do hlavních rolí. Producenti studia se snažili prosadit bílé herce. Kwan řekl, že si nakonec museli dupnout se slovy: Je to film o čínské rodině!
 • Hlavním hrdinou měl být původně profesor s nediagnostikovanou poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou (ADHD). Během práce na scénáři se Daniel Kwan dozvěděl, že má ADHD.
 • Natáčení filmu začalo v lednu 2020. Ve stejné době byli Daniel Kwan a Daniel Scheinert osloveni studiem Marvel, jestli by nechtěli pracovat na první řadě seriálu Loki, v jejíž zápletce také figurují paralelní světy a vesmíry (do druhé řady byl později obsazen herec Ke Huy Quan). Kwan a Scheinert nabídku odmítli, protože se chtěli zaměřit na natáčení vlastního projektu.
 • Natáčení trvalo 38 dní a probíhalo převážně v kalifornském městě Simi Valley.
 • Kwan a Scheinert se během natáčení inspirovali filmy režiséra Wong Kar-waie (Velmistr, 2046, Stvořeni pro lásku, Na východě ďábel, na západě jed, Štastní spolu, Padlí andělé, Chungking Express), ale také dětskou knížkou Sylvester and the Magic Pebble (Silvestr a kouzelný oblázek) a hrou Everything (Všechno). V prvním případě využili inspiraci pro scény s mluvícími kameny a v druhém pro akční scény s bojovým uměním.

 • Film Všechno, všude, najednou se zabývá filozofickými tématy, jako je existencialismus, nihilismus, surrealismus a absurdita, a také společenskými tématy, jako je neurodivergence, deprese, generační trauma a asijsko-americká identita.
 • První sestřih filmu měl 170 minut. Finální sestřih je dlouhý 139 minut.
 • Hudbu k filmu složil Son Lux (mizení Eleanor Rigby: Ona, mizení Eleanor Rigby: On, mizení Eleanor Rigby: Oni, Útěk za snem), který přitom spolupracoval se známými hudebníky, jako jsou Mitski, David Byrne, Anndré 3000 a John Hampson.
 • Z doby, kdy natáčeli film Švýcarák, měl režisér Daniel Kwan špatné zkušenosti s rozhodnutím přenechat práci na vizuálních efektech externímu studiu. A tak s Scheinertem zvolili naprosto neobvyklý postup. Dali dohromady tým pěti až devíti lidí a vytvořili efekty sami. Využili přitom softwarové programy Adobe After Effects a Adobe Premiere Pro. Nápad se nakonec osvědčil i vzhledem k tomu, že zrovna začala pandemie nemoci covid-19.
 • Rozpočet filmu se odhaduje na 14,3 až 25 milionů dolarů. V kinech po celém světě vydělal 143,4 milionů dolarů.

 • V online databázi Rotten Tomatoes, která sdružuje recenze profesionálních kritiků, má film Všechno, všude, najednou velmi vysoké hodnocení 94 %.
 • V podobně zaměřené profesionální online databázi Metacritic má film vysoké hodnocení 81 %.
 • Uživatelé Česko-Slovenské filmové databáze dali filmu Všechno, všude, najednou hodnocení 67 %.

Všechno, všude, najednou začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.00.

Martin Kolář

Externí redaktor Prima COOL a Prima ZOOM

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný