21. března 2022 00:08

9 věcí, které nevíte o komiksovce X-Men: Dark Phoenix: Proč v ní není Wolverine?

Jak se dávala dohromady labutí píseň ságy X-Men?

V sobotu večer se na COOLu premiérově ukáže komiksová sci-fi X-Men: Dark Phoenix. Mladá Jean Grey s tváří Sophie "Sansy" Turner je tu na kosmické misi zasažena sprškou neznámého záření, které v ní probudí doslova polobožské schopnosti. Snímek vycházející z komiksové ságy Dark Phoenix servíruje divákům zápletku z jedné z nejlepší x-menovských předloh – ale také je labutí písní celé série. Jak celý film vznikl, a co nyní (ne)bude následovat, sumíruje náš přehled zajímavostí.

09) Nad adaptací komiksové ságy o Dark Phoenix se původní režisér X-Menů Brian Singer zamýšlel již před natáčením X-Menů 2. Scenárista Zak Penn však tehdy Singera přesvědčil, že je na podobný příběh “příliš brzy”, protože se filmoví X-Meni ještě nemůžou vydat na tak rozsáhlé kosmické pole. Dvojka však měla pro podobný příběh položit základy…

08) Následně však došlo na sérii změn v čele se skutečností, že se Singer neujal X-Menů 3. Ti sice ukázali kus příběhu znovuzrozené Jean Grey jako Dark Phoenix, studio však nechtělo mít ve filmu jen její story a výsledkem byla bagatelizace její hrozby. Fanoušci ani filmaři nebyli s výsledkem příliš spokojeni.

07) Poté, co byla série X-Men de facto restartována v X-Men: Budoucí minulost, se však znovu objevila možnost lépe adaptovat ságu o Dark Phoenix pro velké plátno. A platilo to tím spíše, že se Singer vrátil zpět do série právě při natáčení Budoucí minulosti. Tentokrát už to prostě muselo vyjít!

06) Po následujícím dílu nazvaném X-Men: Apokalypsa se však objevil další problém. Snímek vydělal výrazně méně, než studio očekávalo, a Singer proto sérii znovu opustil těsně před Dark Phoenix. Film měl navíc výrazně nižší rozpočet, a tak se dokonce mluvilo i o tom, že půjde rovnou do televize/na internet. Nakonec sice šel do kin, vydělal tam však méně než všichni jeho mutantní předchůdci.

05) Přestože jde tak trochu o ošklivé káčátko série, jakožto labutí píseň za její érou snímek rozhodně stojí za pozornost. Pravda, mnohdy to vede k podivnostem – Dark Phoenix se třeba odehrává v roce 1992. Jenže první X-Meni se odehrávají v roce 2000, což naznačuje, že kdybychom se měli držet jejich kánonu, Magneto s tváří Michaela Fassbendera za 8 let zestárne do podoby Magneta s tváří Iana McKellena. A u Profesora X by se muselo stát úplně to samé.

04) Dark Phoenix původně nevznikala s tím, že půjde o poslední velký x-menovský film. Naopak mělo jít o rozjezd pro novou, mladší generaci mutantů! Pak ale bylo studio 20th Century Fox koupeno studiem Disney, které vlastní i Marvel – a bylo jasné, že se bude snažit integrovat mutanty do širšího filmového světa MCU. Z Dark Phoenix se tak nakonec stalo vyvrcholení celé původní ságy i proto, že série zkrátka změnila majitele.

03) Magneto nebo Mystique, tedy jedny z nejslanějších postav série, se v Dark Phoenix původně vůbec neměli objevit. Filmaři je však nakonec přece jen vepsali do děje. V případě Mystique je to dvojnásob symbolický závěr, protože právě role modré mutantky byla pro Jennifer Lawrence do značné míry průlomová – a byť se herečka sama nechala v minulosti slyšet, že si Mystique už zahrát nechce, nakonec se ještě jednou “kvůli fanouškům” vrátila.

02) To samozřejmě opět vedlo k jistým kuriozitám. Jennifer Lawrence například byla v době natáčení Dark Phoenix již starší než původní představitelka Mystique, tedy Rebecca Romijn, když sehrála postavu v prvním díle X-Menů, jenž se odehrává o zmíněných 8 let později.

01) Dark Phoenix je prvním filmem série X-Men, v němž kompletně chybí Wolverine. Proč se Hugh Jackman do své neslavnější role nevrátil? Čistě proto, že se s ní rozloučil o dva roky dříve v Loganovi, a odmítl tedy i malé cameo, na které dříve kývnul ve filmech X-Men: První třída a X-Men: Apokalypsa.

X-Men: Dark Phoenix má na Prima COOL premiéru v sobotu ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný