20. února 2023 00:08

9 věcí, které nevíte o Sabotáži: Akční řežba s Arnoldem měla mít úplně jiný konec

Drsný akční thriller patří mezi nejzajímavější kousky pozdní Arnieho kariéry.

Sabotáž, kterou si na Prima COOL můžete užít v neděli večer, patří mezi typické kousky režiséra a scenáristy Davida Ayera, jehož proslavily napínavé policejní fresky jako Patrola, Králové ulice nebo Drsný časy, ale taky válečné tankové drama Železná srdce s Bradem Pittem.

Arnold Schwarzenegger v roli Johna „Breachera“ Whartona vede elitní protidrogovou jednotku, kterou jeden zásah zavede až do skrýše drogového kartelu. Najdou tam 10 milionů dolarů, ale rozhodnou se, že je nepřiznají a schovají. Vyšetřování sice nic neprokáže, peníze však později nenajdou na svém místě a někdo začne postupně zabíjet jednotlivé členy týmu. Kdo je tím vraždícím sabotérem a podaří se ho odhalit a zastavit dřív, než všichni zemřou?

Vedle Arnieho se v dalších rolích představili Sam Worthington (jako Monster), Joe Manganiello (Grinder), Josh Holloway (Neck), Terrence Howard (Sugar), Mireille Enos (Lizzy), Max Martini (Pyro), Kevin Vance (Tripod), Olivia Williams (detektivka Brentwoodová) nebo Mark Schlegel (Smoke). Tady je devítka zajímavostí, které o této intenzivní jízdě plné zvratů možná nevíte!

9) Původní název filmu byl Breacher, tedy stejný jako je přezdívka hlavní postavy ztvárněné Arniem. Během postprodukce byl však přejmenovaný na Sabotage (Sabotáž). Tento termín pro záškodnickou činnost pochází z francouzského slova saboter. Je odvozeno od označení dřeváků, které nosili dělníci v továrnách a měli je podle jedné populární (ale zřejmě nepravdivé) příhody házet do strojů, aby se porouchaly. Panovalo totiž přesvědčení, že jim mašiny berou práci. Podle lingvistických slovníků však výraz vznikl spíše podle toho, že dělníci dělali při protestech dřeváky randál.

8) Arnold Schwarzenegger už si jednou zahrál velitele, členy jehož týmu postupně vraždí neznámý nepřítel. Bylo to v klasice Predátor (1987).

7) Scénář filmu napsaný Davidem Ayerem a Skipem Woodsem je silně inspirovaný klasickým detektivním románem Agathy Christie, který dlouho vycházel pod názvem Deset malých černoušků. Aktuálně je známý spíše jako A pak už tam nezbyl ani jeden nebo A pak nezbyl žádný.

6) Film byl původně méně akční a více detektivní, záhadný a napínavý. Studio ale donutilo Ayerse výrazně ho krátit z původních tří hodin až na takřka poloviční stopáž 109 minut. Úplně vystřižena byla například linka, v níž se detektivka Brentwoodová (Olivia Williams) snaží usvědčit otce, který zabil svou dceru.

5) Legendární hip-hopová skupina Beastie Boys zakázala použití jejich hitovky Sabotage v trailerech a propagačních videích. Zbylí členové skupiny Mike D a Adam Horovitz se odvolávali na poslední vůli třetího zesnulého člena Adama Yauche (zemřel v roce 2012 na rakovinu). Ten výslovně zakázal používání jejich hudby k reklamním účelům.

4) Ve scéně, kde Breacher píše u svého stolu statistiky, můžeme nad počítačem vidět jeho rodinné fotky. Jde o skutečné fotky rodiny Arnold Schwarzeneggera, rozeznatelný je například jeho syn Patrick, který je dnes už také známým hercem (Schodiště, Půlnoční láska, Ranařky).

3) Arnold Schwarzenegger opakovaně vyjádřil nelibost nad účesem, který musel ve filmu nosit, ale tvůrci byli neoblomní. Podle nich perfektně vystihoval Breacherův charakter.

2) Nůž, který nosí Breacher na své taktické věstě, je RAT Cutlery model RC-4. Lizzy v podání Mireille Enos pak používá stejnou značku, ale menší model RC-3.

1) Původní finále Sabotáže bylo zásadně odlišné. Caroline a Breacher v něm zajmou Lizzy, která se přizná, ale než stihne vyzradit víc, tak ji Breacher zastřelí. Caroline tím pádem dojde, že za vším stojí právě on. Breacher uteče a později opět dojde ke konfrontaci s Caroline. Ve dvou různých verzích Breacher prozradí své různé motivace k vraždění, v jedné zemře Breacher, ve druhé Caroline. Obě verze však producenti odmítli a donutili Ayera udělat z Arnoldova Breachera spíš antihrdinu než vyloženého padoucha.

Sabotáž začíná na Prima COOL v neděli ve 22:25.

Radek Londin

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný