26. prosince 2022 00:02

9 věcí, které nevíte o Predátorovi 2: Proč v něm není Arnold Schwarzenegger?

První Predátor je super, ale dvojka taky není k zahození...

Lovecká sezona pokračuje – v sobotu večer začíná na Prima COOL slavný Predátor 2! Zelenou džungli tentokrát vystřídá ta betonová a žoldáckého protagonistu měníme na detektivy z Los Angeles, brutalita mimozemského lovce a boj o přežití však zůstává! Tentokrát bude řádění Predátora čelit polda s tváří Dannyho Glovera (Smrtonosná zbraň), a ačkoliv se Predátor 2 nestal tak výjimečným jako jednička, v mnohém je dvojka o to přelomovější. Nevěříte? Čtěte!

09) O tom, že se nevrátí Arnold, bylo rozhodnuto už zkraje preprodukce. Schwarzeneggerovi se totiž nelíbilo přesazení do „betonové džungle“ ani nový režisér. Filmaři původně počítali, že se Arnie vrátí na postu šéfa „mužů v černém“, jednotky pro chycení Predátora. Ani zdaleka to však neklaplo a roli nakonec dostal Gary Busey.

08) Materiály k filmu a komiks přesto odpovídají na to, co se s Dutchem po konci jedničky stalo. Právě agent s tváří Garyho Buseyho ho vystopoval v jihoamerické nemocnici, kde byl Dutch léčen s nemocí z ozáření (zjevně vlivem predátorovy bombičky). Dutche naháněl i jeho bratr, polda z New Yorku, a to v komiksovém sequelu prvního filmu. Dutch však nakonec unikl neznámo kam a ukrývá se před vládou.

07) Také v hlavní roli mohl být někdo zcela odlišný – studio totiž jako ústředního detektiva silně protlačovalo Stevena Seagala! Mluvíme tu samozřejmě o Seagalovi na vrcholu sil (Predátor II vyšel 2 roky před Přepadením v Pacifiku), je však nasnadě, že by bez Dannyho Glovera byla atmosféra filmu značně odlišná. Borce ze Smrtonosné zbraně si nakonec vymohl režisér Stephen Hopkins.

06) První Predátor měl notoricky obtížné natáčení – džungle zkrátka filmařině příliš na ruku nejde. Paradoxně se však netočilo moc snadno ani v Los Angeles. Filmaři v postranních uličkách často zápolili s hromadami odpadků a s hromadami krys. Situaci pak asi nejlépe demonstruje skutečnost, že jednou při přípravě scény našli mrtvolu a museli tak kontaktovat úřady.

05) Značně problematická byla i postprodukce filmu – Predátor 2 byl přestříháván dvacetkrát (!), než byly regulační orgány spokojeny s mírou zobrazovaného násilí.

04) Ani v rámci štábu samotného by se nevyplácelo usnout na vavřínech – predátorské kopí vyvinuté pro film (později velmi populární zbraň v predátorských videohrách) totiž bylo po natáčení odcizeno neznámým členem štábu!

03) Snímek sice ve srovnání s prvním Predátorem není natolik populární, lze mu však děkovat jak za výrazné rozšíření mytologie Predátorů, tak i za spojitost s jinými filmy. Bambitka, kterou dostane Gloverův detektiv na konci, má na sobě například vyryto „Raphael Adolini 1715“ – což je odkaz komiks Dark Horse o stejnojmenném pirátovi. Ve vitríně predátorské lodi se rovněž ukrývá hlava Vetřelce – což bylo předlohou pro budoucí hry, filmy i komiksy (první komiksový AvP vyšel až rok po Predátorovi II). Dalo by se tak říct, že teprve dvojka vdechla mimozemskému lovci život v podobě komplexnější mytologie.

02) Po většinu filmu hrál v kostýmu Predátora známý kaskadér Kevil Peter Hall. Poté, co mimozemšťan přišel k ruku, si však jeho kostým oblékl skutečný jednoruký kaskadér R. David Smith!

01) I když jde o druhý díl série, paradoxně je to vůbec poprvé, co někdo nahlas řekne slovo „predátor“. Použije jej Buseyho agent Keyes, avšak v okamžiku, kdy nepopisuje mimozemského lovce, nýbrž mluví o lidech.

Predátor 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný