15. listopadu 2021 00:06

9 věcí, které nevíte o Železných srdcích: Co všechno absolvovala filmová posádka tanku Fury?

Brad Pitt a jeho kolegové při natáčení Železných srdcí opravdu neflákali...

V sobotu večer se na COOL prostřílí válečný film Železná srdce. Brad Pitt se v něm představí jako drsný velitel amerického tanku Sherman, jehož posádka prožije peklo v boji s nacisty na západní frontě. A peklo prožili i sami herci na natáčení – Železná srdce totiž chtěl režisér David Ayer natočit jako ultraautentické válečné drama. Co vše to znamenalo na place, a jak moc je film blízko realitě? Poznejte to v našem přehledu zajímavostí.

09) Režisér Ayer se rozhodl Železná srdce natočit především jako autentickou sondu do duše tankisty ze druhé světové – ačkoliv v detailech realističnosti má biják (jako každý film) své mezery, z výsledku rozhodně sálá nepříjemnost života tankisty. Ayer chtěl, aby si herci vysloužili skutečné modřiny a nebáli se jeden druhého napadat. Za všechno mluví skutečnost, že posádka tanku Fury žila, spala a vyměšovala se čistě uvnitř svého filmového tanku...

08) Moderní doba si nicméně žádá i moderní přístup, a tak jste Železná srdce možná též zaznamenali kvůli jejich partnerství s hrou World of Tanks. Ústřední Bradova mašina tu byla krátce k hraní, v době premiéry filmu se kolem ní točily také některé z herních map. Studio Wargaming si nicméně vysloužilo i kritiku kvůli pramálo detailnímu modelu tanku a ceně virtuální mašiny – 30 tisíc herních zlaťáků nebylo úplně málo!

07) O tom, co se v Železných srdcích z hlediska autenticity povedlo a nepovedlo, by se dal napsat separátní článek. V rychlosti ale lze výsledek spíše pochválit – ačkoliv je filmová story fiktivní, jde o spojení různých anekdot ze druhé světové války (v čele s příběhem spojeneckého tanku, který sám odrazil útok německé čety). Výsledný film je tak jakýmsi koncentrátem toho, co by posádka tankistů mohla prožít v nejhorším “dni” své služby.

06) Herci nemuseli v tanku jen žít, ale prošli si i měsíčním (!) základním výcvikem pro skutečné vojáky. Jeho součástí byla nutnost naučit se doopravdy ovládat skutečný tank. Brad Pitt, který byl podstatně starší než zbytek herců, si prý všechno odedřel s dvojnásobnou porcí bolesti vůči svým mladším kolegům.

05) Film se nicméně nenatáčel na území západní fronty, ale v Anglii. Důvod byl prozaický – v moderní Francii není k dispozici zase tolik americké bojové techniky ze druhé světové, která by mohla posloužit jako rekvizity k natáčení. V Anglii však ano – a přepravovat všechny ty mechanické dědečky do jiného státu by vyšlo příliš draze i bylo to příliš riskantní.

04) Jak daleko šly rejžovy snahy o to, aby se herci cítili autenticky mizerně? Během natáčení se Scott Eastwood skoro popral s Bradem Pittem a Shiou LaBeoufe poté, co Scott uvnitř tanku plival tabák, který si požvýkával. Podle dvojice zbylých herců se tím k tanku choval bez špetky respektu a trio se rozhodlo vše vyřešit pěstmi.

03) Jednou z méně realistických skutečností na filmu je fakt, že je Pittově Wardaddymu 50 let. V reálu tvořili většinu tankových operátorů dvacátníci; vyšší nasazení lampasáci mohli mít kolem třicítky. Pitt nicméně v padesáti vypadá zhruba jako běžný třicátník, takže se to jakž takž dá překousnout.

02) Film měl zásadní vliv na život Shii LaBeoufa, který v průběhu jeho natáčení… našel cestu k víře! Shia se dle svých slov v průběhu prací stal věřícím křesťanem, a to nejen kvůli snaze vžít se do role své postavy, ale prý skutečně autenticky. Roli v tom mohl hrát i sám Ayer, který je také praktikujícím křesťanem.

01) Železná srdce jsou teprve druhým filmem od konce druhé světové, který využívá skutečný tank Tiger I. Jedná se o tank z expozice Bovingtonského tankového muzea a jde o jediný stále funkční exemplář tohoto tanku.

Železná srdce začínají na Prima COOL v sobotu ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný