31. května 2019 14:57

9 věcí, které nevíte o Zakázaném království: Natočit duel Jackieho Chana a Jeta Li byla vcelku pohoda

Vydejte se s Jackiem Chanem a Jetem Li do Zakázaného království!

V sobotu ve 20.00 vás Prima COOL vezme do Zakázaného království. Jackie Chan a Jet Li si zahráli v historické fantasy ze staré Číny, která je vlastně takovou vážnější odpovědí na Kung Fu Pandu. Mladý Američan s asijskými kořeny je tu teleportován do dávné čínské historie, kde si musí oddřít klasickou cestu hrdiny a poznat, co je to hrdinství i láska. Tahle čínská fantasy je přitom natolik svébytná, že jsme se detailněji podívali na to, jak vlastně vznikla.

09) Rámcově vychází biják z klasického čínského příběhu Opičí král, který je za humny znám spíše jako Cesta na západ – pro čínskou kulturu jde o podobně stěžejní dílko jako třeba o Homérovy eposy u nás. Svědčí o tom třeba i skutečnost, že se u stejné předlohy inspirovala postapo drsárna Into the Badlands a trochu i fantasy manga Dragon Ball z roku 1986.

08) Zakázané království je velmi volnou adaptací, či spíše inspirací, která si z Opičího krále půjčuje jen některé postavy a většinu zápletky si vymýšlí nově. Původní román Putování na západ/Opičí král totiž popisuje fiktivní cestu buddhistického mnicha jménem Tang Sanzhuang do Indie za účelem získání buddhistických spisů.

07) Filmaři brali přípravu herců echt důkladně. Ještě než začalo natáčení, celý ansámbl byl navlečen do kostýmů a postupně si odříkal všechny dialogy. Nešlo jenom o frajeřinu pro média – velká část herců neuměla (v anglicky natáčeném filmu) moc dobře anglicky, bylo tedy třeba rozumně upravit jejich dialogy tak, aby jim "sedly do úst".

06) Zakázané království je prvním filmem, v němž se potkávají Jet Li a Jackie Chan. Druhý z obou výtečníků se nicméně nechal slyšet, že snímek nepovažuje za jejich ultimátní filmový sraz, jelikož ani jeden z nich neměl nic společného s režií, produkcí nebo choreografií.

05) Filmové postavy byly krom Opičího krále vypůjčeny i z jiných děl – od čínské mytologie po pulpové dobrodružné romány. Svého druhu jde tak o jakousi východní Ligu výjimečných! Třeba Lu Yan je slavný taoistický světec, Nefritový císař je zase vládcem nebes v čínské mytologii. Další postavy pak mají kořeny v klasických kung-fu bijácích jako Spojení Shaolinů z roku 1966.

04) Zakázané království stálo 55 milionů dolarů a globálně vydělalo 128 milionů dolarů. Víceméně se tedy zaplatilo, očekávání ale přece jen byla trochu vyšší.

03) Film paradoxně nesklidil příliš pozitivní ohlasy doma v Číně. Byla mu totiž vyčítána přílišná orientace na Západ, která souvisela i s již zmíněným namluvením v angličtině.

02) Zakázané království nevznikalo zrovna jednoduše, prošlo třeba pěti velkými úpravami scénáře a mnohé dodatečné přepisy byly realizovány až přímo na place mezi scénami. V Číně se možná točí levně, občas ale také dost "na koleni".

01) Jackie Chan se nechal slyšet, že když s Jetem Li natáčeli svůj souboj, překvapivě z toho nebyli nervózní ani napruzení – naopak šlo o relaxující zkušenost! „Už je to aspoň deset let, co jsem nepracoval s někým, vedle koho se cítím tak uklidněný a v pohodě aspoň co se týče pohybů a choreografie," řekl Jackie. Profesionalita obou mužů co do fyzického herectví prý zajistila, že nemuseli třeba natáčet svou scénu přespříliš dlouho a opakovat různé záběry.

Zakázané království začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný