20. listopadu 2023 00:11

9 věcí, které nevíte o válečné klasice Zachraňte vojína Ryana: Jsou v ní i dva Češi

Dojemné pozadí válečných jatek.

Už v neděli večer se na COOLu rozjede epický velkofilm Zachraňte vojína Ryana od Stevena Spielberga. Režisér mnoha slavných rodinných látek tu naservíruje bezprecedentní vykreslení invaze do Normandie, které však jde ruku v ruce s intimním a kontroverzním příběhem o hodnotě jednotlivce ve válečné vřavě. Jak unikátní projekt vznikal, co jej inspirovalo a komu jím Spielberg skládal hold?

09) Ačkoliv námět filmu pochází ze scénáře, který v roce 1994 napsal Robert Rodat a nabídl jej filmovým studiím, fiktivní filmová zápletka má kořeny v realitě. Jistá rodina Sullivanových totiž během druhé světové války skutečně ztratila všech pět synů při potopení amerického křižníku USS Juneau – všichni se do námořnictva zapsali po smrti společného kamaráda v Pearl Harboru. Služba s rodinnými příslušníky byla do té doby v námořnictvu vítána, po Sullivanových však byla přijala politika rozdělování sourozenců a v případě nutnosti jejich stažení domů. Přímou inspirací filmovému Ryanovi je tak příběh čtyř bratrů rodiny Nulandových, kdy byl Fritz Nuland odlifrován z bojiště (byť podstatně méně dramaticky).

08) Natáčení vylodění na pláži Omaha trvalo čtyři týdny, vyšlo na 11 milionů dolarů a zabralo tisíc komparzistů, často z řad irských záložáků – scéna se totiž točila na replice segmentu pláže u břehů Irska. Dvacet až třicet komparzistů byli lidé bez jedné či více končetin, kteří hráli zmrzačené vojáky.

07) Následující perlička se v českém dabingu poněkud ztrácí v překladu – dva „němečtí“ vojáci, kteří se ve scéně vylodění vzdávají Američanům a jsou následně popraveni, totiž v originále mluví česky a říkají, že nikoho nezabili. Dle scénáře jde o nuceně odvedené Čechy ze Sudet, kteří sloužili v rámci pomocných (neozbrojených) praporů, nasazených jako podpora německých jednotek (ač v reálu hlavně na východní frontě).

06) Steven Spielberg obsadil do role Ryana Matta Damona kvůli tomu, že hledal neznámého, „americky vypadajícího“ kluka. Mezi obsazením a premiérou však Damon vyhrál Oscara za scénář Dobrého Willa Huntinga (v němž se ujal i hlavní role) a přes noc se z něj stala hvězda.

05) Všichni hlavní herci z Hansovy jednotky – s výjimkou Damona – prošli náročným týdenním výcvikem, který je měl připravit na autentické hraní vojáků. Damon byl z výcviku vyloučen právě kvůli tomu, aby k němu herci cítili jistou míru záště, což se pak mělo promítnout i do jejich hereckých výkonů. Trénink přitom vedl Dale Dye, jehož milovníci válečných filmů, seriálů a her můžou znát třeba jako plukovníka Sinka z Bratrstva neohrožených.

04) Tom Sizemore bojoval v průběhu natáčení se závislostí na drogách. Spielberg mu proto dal nabídku, která se neodmítá – každý den ho na place čekal krevní test, a kdyby i jedinkrát selhal, všechny jeho scény by se přetočily. Sizemore nakonec vydržel a prošel všemi testy, později se však se závislostí potýkal ještě několikrát znovu.

03) Řada veteránů gratulovala Spielbergovi k autenticitě, která čiší z filmového vylodění – mezi nimi i James Doohan, který se v mládí vylodil na pláži Juno a později hrál ve Star Treku Scottyho. Pláž Omaha byla nicméně paradoxně nejkrvavějším segmentem vylodění, prakticky nic na pláži nešlo dle původního plánu. Jiné úseky Dne D měly větší štěstí.

02) Americký Úřad pro záležitosti veteránů po premiéře Zachraňte vojína Ryana zřídil (a po dva týdny udržoval) speciální telefonní linku, na kterou mohli veteráni bezplatně telefonovat, pokud je film příliš traumatizoval – službu údajně využily stovky z nich.

01) Spielberg film do značné míry věnoval svému otci, který byl pilotem na tichomořské frontě a rádiovým operátorem v Barmě během druhé světové války. Právě jeho příběhy z války Stevenovi ponejvíc přiblížily, proč je válka peklem. V jeho jménu pak přispěl ze svých peněz i významnou částkou na vybudování kina u amerického národního památního Dne D, aby si i nová generace pomocí filmu mohla připomínat lesk a bídu velkých konfliktů lidstva.

Zachraňte vojína Ryana začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný