9. srpna 2021 00:07

9 věcí, které nevíte o komiksovce X-Men: První třída: V čem ji těsně předběhl Počátek?

Prequel, který nezklamal, aneb složitá cesta k počátku X-Menů.

V neděli večer na COOL zavítá vychvalovaný komiksový biják X-Men: První třída. Podíváme se v něm nejen na vznik Xavierovy školy pro mutanty, ale i na počátek rozepře mezi Profesorem X a Magnetem. X-Men: První třída je vlastně perfektní důkaz toho, že filmové prequely můžou fungovat na jedničku. Jak ale filmaře vlastně napadlo jít po ose času nazpět? Vypíchli jsme pro vás právě tohle i další pikanterie ze zákulisí První třídy!

09) Kořeny První třídy sahají až k natáčení X-Men 2. Producentka Lauren Shuler Donner tehdy na place přišla s nápadem natočit separátní filmový spin-off zaměřený na mladé mutanty. Idea byla přijata pozitivně, ale nakonec se dále neposunula. Pár let nato se znovu dostala do popředí po premiéře třetího filmu – scenárista Zak Penn byl najat, aby napsal námět potenciální nové série zaměřené hlavně na mlaďochy. Ani jeho nápad se nakonec nedostal dál, vedl však přímo k dalšímu vývoji preprodukce...

08) Zhruba ve stejné době najalo studio Sheldona Turnera, aby napsal sólový film o Magnetovi. Foxové se tehdy snažili nakopnout separátní filmy jednotlivých X-Menů (výsledkem čehož byl první Wolverine), Turner tak přišel s námětem „X-Men plus Pianista“, v němž by si mladý Magneto prošel hrůzami druhé světové a nakonec by byl jeho koncentrační tábor byl osvobozen jednotkou, v níž by se nacházel mladý Charles Xavier. Z této verze do První třídy dostala zejména poválečná dějová linie Magneta jako lovce nácků, kterého jeho touha po pomstě přivede ke konfliktu s Xavierem. Realizaci tohoto filmu nakonec byla (pro změnu) osudná stávka scenáristů z let 2007 a 2008.

07) Nakonec realizaci První třídy nejvíc pomohlo to, že producent Simon Kinberg narazil na komiks First Class (= První třída) – navrhl proto Foxům, aby udělalo jeho adaptaci. Studio souhlasilo s tím, že by se do nápadu krásně vešly nápady nerealizovaného filmu s mladými mutanty i Magnetovou minulostí.

06) Hledání režiséra bylo naopak poměrně jednoduché. Kinberg v roce 2010 nadšeně zhlédl satirický superhrdinský film Kick-Ass režiséra Matthewa Vaughna a oslovil jeho autora s nabídkou režírování nových X-Menů „v podobném stylu“. Vaughn si prý nejprve myslel, že jde o vtip – jeho předešlý film si ostatně z komiksů spíše utahoval. Po odhalení, že by snímek byl zasazený do 60. let (a mohl by mít značnou porci elementů původních bondovek), ale nabídku přijal.

05) Komickým překvapením si prošel i James McAvoy, který se během přípravy na roli Profesora X zbavil své kštice – jenom aby následně zjistil, že jeho postava bude mít ještě plnou hřívu. McAvoy tak celý první měsíc natáčení musel nosit paruku – vlasy nakonec shodil až pro natáčení X-Men: Apokalypsa v roce 2016.

04) Pro roli hlavního záporáka Sebastiana Shawa si producenti vytipovali dva herce – Colina Firtha a Kevina Bacona. Nakonec zvolili druhého jmenovaného, a to zejména kvůli tomu, že je Bacon tak nějak víc „američtější“ než Brit jako poleno Firth. Ten si ve vlastním filmu podle komiksu zahrál až o pár let později. A samozřejmě šlo o Kingsmany, které natočil přímo Matthew Vaughn.

03) Jednou z velkých plánovaných scén filmu měla být akce zasazená do snového světa, v níž by se během soubojů měnil charakter celé místnosti, to celé řízené snovou logikou. V roce 2010 ale šel do kin Počátek a celá idea šla do koše, protože by vypadala jako vykrádání konkurence.

02) Komickou perličkou je skutečnost, že si Ludger Pistor a Wilfried Hochholdinger, kteří hrají nacisty, jež Magneto zabije ve scéně v argentinské hospůdce, zahráli nacistické vojáky i v tarantinovce Hanebný pancharti (2009), v nichž hrál Magnetův představitel Michael Fassbender britského vojáka.

01) První třída je jedním z mála filmů na motivy marvelovského komiksu, v němž nedojde na cameo otce zakladatele Stana Lee. Jeho důvod pro neúčast byl však čistě pragmatický – filmaři dle jeho slov zkrátka točili „příliš daleko“ vůči jeho dobovému místu pobytu. Diváci tak holt museli vzít za vděk cameem neméně populárního Wolverinea...

X-Men: První třída začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný