5. července 2021 00:10

9 věcí, které nevíte o prvních X-Menech: Celé natáčení se překopalo kvůli Pánovi prstenů

Stojíme na počátku slavné mutantí ságy. Jak se se zrodili filmoví X-Meni?

První a prapůvodní díl ságy X-Men vás očekává – na Prima COOL rozjedeme tuhle sérii už v neděli večer! Poprvé se tak na plátně střetnou Profesor X a Magneto a poprvé svět uzří Wolverina. Střet obou frakcí superhrdinských mutantů z roku 2000 ukáže, zdali se mají svých nových soků se superschopnostmi bát, anebo je vítat – a takhle to v této značce chodí po dalších 18 let. Ačkoliv jsme skrze další filmy jako První třída poznali i mládí tohoto světa, první X-Meni byli zlomoví pro své přiblížení komiksových filmů realitě. Například pozdější Nolanův Temný rytíř jim hodně dluží. A přitom mohli být první X-Meni docela odlišní…

09) Na startovním x-menovském filmu se porůznu pracovalo nejméně od roku 1984, kdy si značku pořídila společnost Orion. Stan Lee tehdy začal krátce probíral možnost filmu produkovaného Jamesem Cameronem (tím, který dva roky na to natočil Vetřelce!) a režírovaného Kathryn Bigelow (Bod zlomu, oscarová Smrt čeká všude). Hlavní roli Wolverina měl dostat Bob Hoskins, spolufinančník snímku Carolco však následně zbankrotoval a z plánů sešlo.

08) Další iterace začala éterem kolovat v roce 1994, kdy scenárista A. K. Walker na žádost 20th Century Fox, nového držitele práv, sepsal čerstvou vizi filmu ovlivněného Burtonovým Batmanem. Byť se děj ještě mnohokrát změnil, lze v něm už najít prvky pozdějšího bijáku – šlo totiž zejména o to, že Xavier zrekrutuje Wolverina, který se špičkuje s Cyclopsem, a jejich X-Meni se porvou s Magnetem o Manhattan. V různých fázích děje se pak měl objevit i Bolivar Trask a jeho robotičtí Sentinelové, popřípadě měl Cyclops namísto s Jean Grey randit se Storm.

07) Zatímco byl scénář mnohokrát přepisován, Foxové vybírali režiséra – původně jím měl být Brett Ratner (rejža všelijak přijímaného třetího dílu...), po velkém úspěchu Obvyklých podezřelých však nakonec snímek dostal Singer, nová velká hvězda devadesátkového Hollywoodu. Singer děj přinesl blíže realitě, Magneta a Xaviera připodobňoval k Martinu Lutheru Kingovi a Malcolmovi X a v inspiraci sáhl i po perzekuci křesťanů ve starověkém Římě. Na rok 2000 tak mířil snímek, který byl od Burtonova Batmana na hony vzdálen, a komiksové filmy navždy přiblížil realističtější formě.

06) První Singerovou volbou do role Wolverina byl Russell Crowe (Gladiátor vyšel ve stejném roce jako X-Men), ten ale nabídku odmítl. Studio zvažovalo celou řadu dalších herců včetně Mela Gibsona, Vigga Mortensena nebo Jeana-Claudea Van Damma. Nakonec však roli získal Dougray Scott, který si při natáčení Mission: Impossible II zlomil ruku a na poslední chvíli ho nahradil tehdy neznámý Hugh Jackman. Naopak Stewart (Xavier) i McKellen (Magneto) byli vybráni bez castingu po přímém oslovení herců. McKellenovi přitom hrozilo, že kvůli X-Menům nebude moct hrát Gandalfa v Pánovi prstenů – Singer však změnil celý harmonogram natáčení, jen aby ho do role získal!

05) V roli Rogue jsme podobně mohli vidět Natalii Portman, ta však roli odmítla. Zvažovány byly i Lucy Lawless (Xena) či Helen Hunt (!!!), Anna Paquin nakonec kvůli Rogue odmítla nabídku na hlavní roli v bijáku Tart.

04) Kuriózní je příklad Mystique, kterou sehrála nepříliš mluvná modelka Rebecca Romijn. Nanést na ni 110 individuálních pásků masky Mystique trvalo 10 hodin a Rebecca den předtím nemohla pít víno nebo používat kosmetiku, protože by to mohlo mírně změnit chemii jejího těla a kostým by nedržel. Rebecca navíc byla téměř bez kontaktu se zbytkem herců a obecně měla pocit, že pomalu točí jiný film...

03) Kontaktní čočky, které nosili různí herci ve snaze evokovat mutanty, přišly mnohé z nich dost draho. Rebecca Romijn mohla čočky nosit jenom hodinu, a i tak omezovaly její zrak desetinásobně. Tyler Mane (Sabretooth) nosil své čočky příliš dlouho, a na den kvůli tomu prakticky oslepl. Halle Berry (Storm) čočky zkusila jednou a vzhledem ke zkušenostem kolegů si vymohla, že budou její oči upraveny později digitálně. Ve druhém díle se to již stalo praxí.

02) Jde o první a jediný film ságy X-Men, který je postavený na vlastním, původním příběhu. Magnetova snaha o zmutování světové konference se nikde v komiksové předloze nevyskytuje – všechny další filmy pak již více či méně adaptují známé komiksové příběhy.

01) Hugh Jackman měl při přípravě na roli Wolverina netradiční metodu – každé ráno se sprchoval studenou vodou. Zpočátku to bylo omylem, když nechtěl ohřevem budit svou ženu – brzy mu však došlo, že interní bolest, kterou chce vykřičet na celý svět, ale nemůže, je vlastně dokonalou simulací Wolverinovy mysli, a začal tak tuhle tradici praktikovat den co den!

První díl X-Menů začíná na Prima COOL v neděli ve 20.15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný