21. listopadu 2022 00:06

9 věcí, které jste nevěděli o čtvrtém Vetřelci: Co s ním zamýšlel režisér Avengers?

Ellen Ripleyovou čeká poslední velký duel s vetřelčím šmejdem z vesmíru.

Ani smrt nemůže Ellen Ripleyovou spasit před dalším střetnutím s xenomorfem – už ve čtvrtek večer započne na Prima COOL Vetřelcem: Vzkříšení další kolo jejich věčného zápasu. Rozporuplně hodnocený biják opět mění žánr i pojetí série a s tím se váže i celá řada nejdivnějších příběhů ze vzniku čtvrtého Vetřelce.

09) Vzhledem k neblahému konci Ripleyové ve trojce Vetřelce se studio rozhodlo natočit pokračování motající se kolem naklonované Newt – jako scenárista byl proto najmut Joss Whedon, toho času tvůrce seriálové Buffy (a zároveň budoucí režisér Avengers). Jeho scénář finišoval na Zemi bojem o celou planetu, z několika Whedonových představ finále se však do skutečného filmu nedostala žádná. Produkce na jejich natočení jednoduše neměla dostatek peněz.

08) Studio si mezitím usmyslelo, že když už můžou naklonovat Newt, proč rovnou nenaklonovat Ripleyovou? Sigourney Weaver ji sice nechtěla hrát, když jí však 20th Century Fox u baráku „vysypal kamion plný peněz“ (ve skutečnosti byl její honorář 11 milionů dolarů – tolik stál mimochodem celý první Vetřelec), rychle změnila názor.

07) Jednou z alternativních možností na pokračování, pokud by Weaver nabídce, jíž nelze odolat, nakonec odolala, bylo natáčení crossoveru Vetřelec vs. Predátor. Co však krom peněz samotnou Weaver nahlodalo, byl právě Whedonův scénář, který jí dovolil pokračovat v kůži (naklonované) Ripleyové podobným způsobem, ale zároveň trochu jinak. Údajně ji nejvíce oslnila scéna, v níž Ripleyová prochází místností a sleduje všechny další nepodařené klony předcházející její nové verzi…

06) Whedon sám ovšem nebyl s finálním filmem příliš spokojený – nikdy nesdělil detailně proč, fanoušci však spekulují, že se režie Jean-Pierra Jeuneta příliš vzdálila původně zamýšlené atmosféře. Není problém si představit v čem. Whedon si ve scénáři pohrál zejména s posádkou pašerácké lodi… jejíž složení je v zásadě identické jako ve Whedonově pozdějším seriálu Firefly (minus vetřelci a Ripleyová, nechybí však ani zlá vláda). Whedonovy hravé, nadsazené dialogy ovšem Jeunet ve Vetřelci: Vzkříšení natočil se zcela vážnou fazónou, kvůli čemuž nefungovaly zdaleka tak dobře.

05) Oproti otřesné trojce bylo natáčení Vzkříšení překvapivě hladké – a to ačkoliv Jeunet neuměl na počátku tvorby skoro ani jedno slovo anglicky a neustále potřeboval na place překladatele. Zřejmě nejkomičtějším okamžikem byla chvíle, kdy Ripleyová otočená zády vhodí míč do volejbalového koše na „první dobrou“. Weaver na scénu trénovala tři týdny, nakonec se přiblížila jednomu skóre na šest hodů. Na natáčení se jí přitom dlouho nedařilo míč správně vhodit – když ji tak Jeunet dal poslední šanci, štáb byl její trefou naprosto šokován. Ron Perlman dokonce vypadl z role a na kameru zakřičel „Oh my God!“, kvůli čemuž hrozilo, že scénu nepůjde použít – střihači však nakonec našli dostatečný prostor jeho exklamaci vystřihnout

04) Perlmana samotného přitom natáčení skoro stálo život – v podvodních scénách se při vynořování udeřil do hlavy o sprinkler na potopeném stropě a omdlel. Nakonec jeho život (a existenci série Hellboy) zachránil pohotový člen štábu.

03) Vetřelec: Vzkříšení je zasazen do roku 2379, tedy 200 let po Vetřelcích a Vetřelci 3. Od prvního Vetřelce jej dělí 257 let.

02) Postava Dr. Wrena byla původně psána na tělo Billu Murraymu, pro něhož mělo jít o dlouho vyhlížené filmové setkání se Sigourney Weaver. Dvojice předtím naposledy hrála v Krotitelích duchů. Jde mimochodem o další ilustraci toho, jak odlišně Whedon atmosféru Vzkříšení oproti Jeunerovi zamýšlel.

01) Už přes dvě dekády čekáme na přímé pokračování ságy Vetřelec a nejspíš se ho nikdy nedočkáme. Chvíli se zdálo, že se bude pětka odehrávat na Zemi, nyní je však „klonová budoucnost“ v nelibosti oproti zlatým časům prvních dvou filmů. Nejslibněji to vypadalo v únoru 2015, kdy Neill Blomkamp zveřejnil nákresy svého zamýšleného filmu navazujícího na dvojku a (víceméně) ignorujícího další díly. Jeho projekt byl však nakonec uložen k ledu ve prospěch pokračování Promethea jménem Vetřelec: Covenant.

Vetřelec: Vzkříšení začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný