18. července 2022 00:08

9 věcí, které nevíte o sci-fi Vetřelec: Covenant: Odehrává se 17 let před původním Vetřelcem

Jedná se o poslední filmový výlet do vetřelčího světa?

V sobotu na COOL dorazí zatím poslední díl xenomorfí ságy – Vetřelec: Covenant. Parta naivních kolonistů se tu vyrazí prozkoumat odlehlou planetu, kde velmi brzy zjistí, jak dopadlo putování Michaela z předchozího Promethea – a také objeví nové taje vetřelčího světa! Covenant je druhým filmem, který po dlouhé době prozkoumává taje slavného univerza, prozkoumejte proto s námi naopak taje jeho!

09) Ridley Scott, režisér původního Vetřelce, Promethea i Covenanta, se netajil snahou o novou trilogii. V roce 2015 oznámil, že Covenant bude druhým filmem nové série… jejíž třetí díl zatím nevznikl, ale Covenant s ním (kvůli svému otevřenému konci) zjevně dost počítá.

08) Covenant byl od počátku psán jako přímé pokračování Promethea – původně měl disponovat názvem Ztracený ráj a řešit především story kolem Inženýrů. Přesto nakonec obsahuje větší než malou porci xenomorfů.

07) Krom Davida s tváří Michaela Fassbendera se ale z Promethea (skoro) nikdo nevrátil. Fassbender sám si tentokrát každopádně střihl dvojroli a ztvárnil i androida Waltera, jenž oproti Davidovi mluví s americkým přízvukem. V českém dabingu to ale bohužel příliš neoceníte…

06) Film si v době premiéry vysloužil plísnění za to, že se jeho hlavní hrdinové na cizí planetě chovají poněkud nelogicky. Knižní verze zápletky nicméně explicitně zmiňuje, že byli kolonisté cíleně vybráni jako lidé jednodušší povahy, aby na nové kolonii nepředstavovali výzvu pro místní úřady. Ha!

05) Účes Danielsové (Katherine Waterston) je přímo inspirován parukou, kterou nosí Ezra Miller ve Fantastických zvířatech z roku 2016. Katherine se totiž na casting na Covenant připravovala právě s Ezrou na place Fantastických zvířat a v rámci pokusů si vyzkoušela i jeho paruku. A nakonec jí to zůstalo!

04) Design neomorpha je inspirován prťavým, ale skutečným žralokem šotkem. „Skutečný“ xenomorf je ve filmu také, je však o něco méně „biomechanický“ než prapůvodní design z pera H. R. Gigera. Mimochodem, jde také o první vetřelčí film natočený po Gigerově smrti…

03) Nejen Giger ale sloužil jako inspirace Covenanta! Davidova zahrada je věrnou předělávkou jiné „zahrady“ z díla dalšího ujetého švýcarského umělce Arnolda Böcklina, jehož práce z 19. století dokonce inspirovala i Gigera samotného.

02) Covenant se odehrává od 5. prosince 2104 po konec roku – je tak zasazen zhruba 17 let před období prvního Vetřelce, který se odehrává v roce 2122. Ellen Ripleyové je pak mimochodem v té době 12 let.

01) Pokračování Covenanta je momentálně ve hvězdách. Od roku 2017 totiž (a akvizicí Foxů Disneym) stojí třetí nový film v produkční lajně, a ačkoliv poslední zprávy z roku 2019 mluvily o tom, že jeho scénář se stále píše, kdo ví, jak je to s ním ve skutečnosti.

Vetřelec: Covenant začíná na Prima COOL v sobotu ve 22.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný