22. října 2019 08:53

9 věcí, které nevíte o Vesmírných tělesech: S parodováním Star Wars pomáhal i George Lucas

Parodie na Star Wars předtím, než to bylo cool.

V pátek ve 23.20 na COOL přiletí Vesmírná tělesa. Navzdory trochu zvláštnímu názvu (původní Spaceballs je o něco víc kulervoucí) jsou Vesmírná tělesa zcela staromilskou parodií na první tři Star Wars filmy, v níž se zhlédnou hlavně milovníci osmdesátkových sci-fi. I ve Vesmírných tělesech máme záchranu kosmické princezny, hrdinné vesmírné pašeráky nebo padoucha v tmavém obleku. Ale jejich motivace i vzhled jsou... trochu méně důstojné než ve Star Wars. Přitom právě tvůrce Star Wars, sám George Lucas, tuhle parodii miloval. A vlastně nejen to!

09) Jak již padlo, Vesmírná tělesa nezapřou podobnost se Star Wars. Scenárista, producent i režisér Mel Brooks se u nich bezpochyby inspiroval (o čemž bude ještě řeč), sám tuhle látku ale přímo nevyhledával. Nápad na parodii Star Wars (ale i Vetřelce a jiných soudobých bijáků) objevil de facto vyřazovacím způsobem. Poté, co ve svých předešlých filmech zparodoval westerny, horory a němý film, zkrátka přišla řada na vesmír!

08) Brooksův přístup by snad bylo možné označit za plagiátorství, nebýt toho, že mu dal svolení k natočení parodie sám George Lucas. Lucas si Brookse našel ještě před první klapkou, dal si však jednu kuriózní podmínku – z Vesmírných těles nesmí vzniknout žádný merch. Tedy žádné akční figurky, plyšáci a další věci, které v reálu vydělávají Star Wars víc peněz než filmy samotné.

07) Lucas ostatně Brooksovi poskytl i jednu vystřiženou scénu ze samotných Star Wars – jde o okamžik odpojení únikového modulu, který fachmani z Lucasfilmu původně natočili pro Novou naději.

06) Scéna, při níž si Lord Helma hraje s panenkami, původně nebyla ve scénáři. Mel Brooks a Rick Moranis ji vymysleli těsně před jejím natočením a Moranis ji celou z fleku zimprovizoval na kameru pár hodin poté.

05) Traduje se, že Michael Winslow svými ústy vytvořil většinu “zvukových efektů” během svých scén. Brooks později řekl, že tím produkci ušetřil minimálně tisíc dolarů za další postprodukci.

04) Brooks sám si kromě prezidenta Škroba střihnul i postavu Yogurta, která je zjevnou narážkou na mistra Yodu. Později si postěžoval, že mu zlatavé maskování na kůži vytvořilo ošklivé vyrážky a z neustálého klečení ho rozbolela kolena. Jak však říkával John Millius, bolest je dočasná, ale umění je věčné!

03) Bourák Hana Sona jménem Millennium Falcon si ve filmu střihne krátké cameo (v exteriérovém záběru kosmické kantýny). Svolení k tomu opět dal George Lucas, který si scénu při čtení scénáře tak oblíbil, že efekt lodi vytvořili jeho borci z Industrial Light & Magic.

02) Brooks později uvedl, že je ze všech vtipů ve filmu nejvíc hrdý na všechny narážky právě na merch – tedy na cereálie, trika a další blbiny. Uvážíme-li Lucasovu podmínku, jednalo se vlastně o Brooksův klasický metavtip!

01) Nakonec prý Lucas film miloval tak moc, že Brooksovi napsal otevřený dopis vyjadřující svoje nadšení. Nezapomněl se však poplácat po ramenou, když dodal, že kdyby si Brooks k parodování nezvolil právě Star Wars, nešlo by o podobně úspěšný film. Brooks nicméně řekl, že ho Lucasovo nadšením no... nadchlo také. Snad tedy budete nadšení i vy!

Vesmírná tělesa začínají na Prima COOL v pátek ve 23.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný