12. září 2022 02:06

9 věcí, které nevíte o Válce o planetu opic: Jaký je největší rozdíl mezi reálnými a filmovými opicemi?

Finální střet opic a lidí se mimo jiné inspiroval Apokalypsou a nejlepším dílem Star Wars.

V pátek večer se na COOLu rozpoutá Válka o planetu opic. Caesar už dávno vyrostl a přestal dělat opičiny, což je výborná zpráva, jelikož mají trosky světa po pandemii nakročeno k definitivnímu střetu mezi jeho opičáky a přeživšími lidmi vedenými Woodym Harrelsonem. Válka o planetu opic má pověst „chytrého blockbusteru“, posvítili jsme si tedy na všechny důvody proč.

09) Caesarův příběh byl od počátku koncipován do filmové trilogie – a to byť se v roce 2016 začalo mluvit o přípravě dalších opičích filmů. Jde přitom dost možná o první velkofilmovou trilogii, která stojí a padá na jediném protagonistovi, který není člověk.

08) Režisér Matt Reeves o Válce o planetu opic řekl, že jde v zásadě o tragédii – Caesar se tu snaží čelit tomu, čemu se celou dobu chtěl vyhnout, tedy zásadnímu konfliktu s lidmi. A opět – vzhledem k existenci zbylých opičích filmů je jasné, kdo víceméně vyhraje. O kolika filmech, které pro lidstvo skončí špatně, přitom víte?

07) Reeves s ostatními tvůrci dle svých slov před natáčením „nakoukali asi milion filmů“, aby získali inspiraci. Mimo jiné šlo o klasické americké westerny, klasické válečné filmy, ale i biblické filmy – a samozřejmě i předešlé opičí filmy. Zvláštní pozornost věnovali také Star Wars: Epizodě V – Impérium vrací úder. Kritika si pak ještě povšimla nápadné pozornosti Války o planetu opic s Coppolovou Apokalypsou.

06) Ve filmů je 15 opičích postav s vlastním jménem, což je nejvíc v rámci všech filmů série počínaje původní Planetou opic z roku 1968.

05) Byl to Woody Harrelson, koho napadlo, že promluvu k Caesarovi započne vzpomínkou na jiná setkání vojenských soků z historie – Wellingtona a Napoleona, Granta a Lee, a dalších. Harrelson také přišel s tím, že by Caesar jako opičák neměl mít ponětí, o kom to ten člověk sakra mluví…

04) Jména rebelantských lidských frakcí jsou Alfa a Omega, což je odkaz na lidské mutanty, kteří na konci filmu Do nitra planety opic z roku 1970 uctívají superbombu. Logo na helmách vojáků ve Válce pak odpovídá tehdejšímu logu na bombě.

03) Reeves sám vypíchl zajímavost, která řadě lidí zcela unikla – opice ve Zrození a Úsvitu nenosily oblečení. Ty v původní Planetě opic z roku 1968 ale oblečení zjevně nosily – a právě Válka je okamžikem, kdy si opičáci poprvé něco nasadí, aby čelili tvrdé zimě, což naznačuje další směr vývoje opičí společnosti.

02) Odborníci na opice sdělili, že je chování opičáků nejen ve Válce, ale vlastně v celé trilogii, až překvapivě věrohodné. Nejvíc ze třetího filmu vypíchli orangutanku Maurice, jíž propůjčila své pohyby Karin Konoval. Přesto je tu jeden rozdíl – reálné opice oproti těm filmovým nemají pláč jako způsob ventilace emocí a slzí jen když si čistí oči.

01) Hlavní zelený záporák Války, Woody Harrelson, je ve skutečnosti pacifista, vegan a bojovník za práva zvířat!

Válka o planetu opic započne na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný