20. listopadu 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o sci-fi Valerian a město tisíce planet: Její předloha inspirovala Star Wars

Valerian se podobně jako John Carter zrodil dlouho před Star Wars, i když se na velké plátno dostal později.

Páteční večer bude na COOLu patřit epické sci-fi Valerian a město tisíce planet. Titulní agent a jeho parťačka se tu musí dostat na kobylku záhadě, která hrozí zničit obří kosmické město, v němž lidé i ufouni žijí bok po boku. A výsledek potěší každého, kdo má rád Star Wars i Pátý element! Ještě než však vyrazíte s Valerianem do akce, připomeňte si, jak strastiplně tenhle biják vznikal.

09) Možná víte, že chtěl Luc Besson Valeriana točit dlouhé dekády – už jako malý kluk si totiž zamiloval kreslenou předlohu z 60. let. Mimochodem, právě tenhle komiks dost inspiroval i Hvězdné války! Jenže filmařina ještě nebyla na adekvátní úrovni a Besson neměl stejné prostředky jako Lucas.

08) Oproti Star Wars má totiž Valerian tu zásadní nevýhodu, že je v něm velký poměr mimozemšťanů vůči lidem. Mělo se tedy za to, že bez levnějších digitálních triků není doslova možné jej natočit. Teprve vydání Avatara způsobilo, že Besson změnil názor a začal svůj odvěký sen realizovat.

07) Úvodní scéna filmu, kdy kapitáni navazují první kontakt s mimozemšťany, byla Bessonovým nápadem. Jeden z ufounů má mimochodem podobný design (byť ne zcela identický) jako Mondoshawani z Pátého elementu.

06) Celkem jsou ve filmu k vidění dvě stovky (!) různých mimozemšťanů. Besson sám napsal k filmu i podpůrný dokument o šesti stovkách stran, který popisoval veškeré detaily různých ufounů a jejich těl i kultury. Všichni herci si tuhle jeho esej museli chtě nechtě přečíst.

05) Finanční stránka filmu nebyla stále moc jistá. Besson sám si výrazně zkrouhnul vlastní honorář, aby mohl Valeriana natočit. Jak dobře to fungovalo? Příliš ne, ale k tomu se ještě dostaneme.

04) Filmový Valerian byl nutně srovnáván se starším Pátým elementem a jeho úspěch nakonec rozhodl i o tom, že se hubenější evropská produkce pokusí film natočit. Možná ale rozhodly i jiné důvody. Traduje se, že když Besson natáčel Pátý element, kreslíř komiksového Valeriana Jean-Claude Mézières se ho zeptal „proč točí tuhle kravinu a ne raději Valeriana“?

03) První dva trailery k filmu využívaly song „Because“ od Beatles – bylo to vůbec poprvé, co byla tato píseň využita ve filmu, přičemž se tak stalo jen kvůli osobní snaze Luca Bessona. Povolení mu totiž dal sám sir Paul McCartney.

02) Valerian nakonec bohužel nebyl moc výdělečný. S rozpočtem skoro 200 milionů eur film utržil v USA jen 210 milionů, to však není totéž co „vydělal“. V součtu je snímek vzdor svým vizuálním kvalitám považován za prodělečný a stál místo i šéfa produkční společnosti Edouarda de Vesinne.

01) Nabízí se ještě jedno srovnání s Pátým elementem – ve Valerianovi je k vidění 2 734 trikových záběrů, zatímco v Pátém elementu jich bylo jen 188!

Sci-fi akčňák Valerian a město tisíce planet začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný