4. července 2022 00:01

9 věcí, které nevíte o V jako Vendeta: Po šesti týdnech natáčení byl přeobsazen hlavní hrdina

Ve V jako Vendeta hrál původně místo Huga Weavinga někdo úplně jiný...

V sobotu večer se na COOLu objeví komiksová klasika V jako Vendeta. Británie ponořená do totalitního režimu se v ní díky ústřednímu maskovanému drsňákovi vybičuje k revoluci proti utlačitelům – a mimo snímek notně zpopularizuje masky Guye Fawkese, které později převzali i hackeři z hnutí Anonymous. To je však jen jedna ze zajímavostí, jež se snímkem souvisí!

09) V jako Vendeta vychází ze stejnojmenného britského komiksu Alana Moorea, jenž vyšel v roce 1982. Nejspíš vám neuniklo, že si rychle vysloužil kultovní popularitu. Jak je však u Mooreových komiksů zvykem, jeho adaptace nebyla zrovna jednoduchá.

08) Látky se odhodlaně ujali autoři Matrixu, tedy sourozenci Wachowští. Jejich verze nicméně opomíjí řadu elementů komiksu, především jeho satirické části a nejasnosti kolem identity ústředního pana V. Wachowští se snažili krom toho natočit i Watchmeny, které později zrealizoval až Zack Snyder.

07) Wachowští si na Vendetu dělali zálusk ještě před Matrixem. Na režijní sesli ale nakonec místo nich usedl James McTeigue, pro něhož prý byla největší inspirací stará válečná hitovka Bitva o Alžír.

06) Do role V byl původně obsazen James Purefoy (Solomon Kane!). Po šesti týdnech se však ukázalo, že se s tvůrčím týmem nedokáže shodnout na tom, jak má být jeho hrdina pojatý, a tak byl přeobsazen Hugem Weavingem (agent Smith z Matrixu).

05) Film si vysloužil kritiku za obsazení Natalie Portman, která je Američankou – a pro snímek tak „simulovala“ britský přízvuk. Faktem ale je, že jí to šlo podstatně lépe než řadě jiných zámořských herců, kteří se snažili o totéž.

04) Scéna, v níž V během požáru vychází z trosek Larkhillu, není pouhý digitální trik – kaskadér Chad Stahelski (oděn do speciálního protihořlavého obleku) na place opravdu vyšel z reálného ohně. Záběr se nicméně musel natáčet, když bylo venku pod nulou, a dvakrát příjemné pro Stahelskiho nebylo ani to, že se kaskadérský oblek hodiny před první klapkou vytrvale chladil.

03) Autor komiksu Alan Moore se explicitně vyjádřil v tom smyslu, že se distancuje od celého filmu a jeho myšlenky. Jeho jméno se tak neobjevuje ani v titulcích. V původním komiksu se totiž V snažil v Británii nastolit anarchii, nikoliv „liberální“ svobodu, a právě tato změna Mooreovi vadila nejvíc. Navíc tvrdí, že se původní komiks vymezoval vůči vládě Margaret Thatcher, filmová verze by tak musela být zasazena do USA během vlády George Bushe mladšího.

02) Štábu bylo povoleno natáčet poblíž skutečného britského parlamentu a Big Benu – ale jen pod podmínkou, že se na filmu bude pracovat od půlnoci do půl páté ráno. Doprava se navíc mohla zastavovat vždy jen na pár minut v kuse.

01) Scéna, v níž V spustí domino, obsahovala 22 tisíc kousků a profesionálnímu týmu „dominátorů“ trvala její příprava 200 hodin. Kdyby tak V všechno stavěl sám, zabrala by mu čistého času víc jak týden beze spánku!

V jako Vendeta začíná na Prima COOL v sobotu ve 22:25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný