7. listopadu 2022 00:08

9 věcí, které nevíte o filmu USS Indianapolis: Kolik z 1 197 námořníků slavnou katastrofu přežilo?

Válečný film o potopení velmi důležité lodi vznikl na motivy skutečných událostí.

V sobotu večer na COOL dorazí drama z druhé světové USS Indianapolis: Boj o přežití. Nicolas Cage se tu představí jako kapitán titulní lodi, která dostala za úkol dopravit k Japonsku jednu z tajných zbraní k ukončení války – atomovou bombu! Indianapolis úkol splní, na zpáteční cestě je však torpédována a její posádka musí přežít po několik dní ve vodách plných žraloků. A nejšokantnější na tom všem je, že se tenhle příběh doopravdy stal…

09) Skutečný příběh USS Indianapolis se začal psát v červenci 1945, kdy už byl v Evropě mír. V Tichomoří ale stále zuřila válka a loď dostala za úkol přepravit část jedné z atomových bomb, které nakonec ukončily i konflikt v Pacifiku. Když však byla USS Indianapolis na zpáteční cestě torpédována, z 1 197 námořníků se kolem 300 potopilo spolu s lodí a další stovky zemřely během pětidenního čekání ve vodách plných žraloků, žízně a únavy na záchranu. Nakonec přežilo jen 317 mužů z celé posádky.

08) I když je skutečný příběh USS Indianapolis děsivý a pozoruhodný zároveň, na světlo světa vytanul až na konci 70. let poté, co jej připomněla jedna z postav kultovního hororového hitu Čelisti. V roce 1991 byl také uveden televizní film Operace Žralok, ale USS Indianapolis: Boj o přežití je zatím největším filmem o příběhu této lodi.

07) Projekt byl oznámen v únoru 2015 s tím, že si Nicolas Cage střihne hlavní roli kapitána McVaye. Do dalších rolí byli poté obsazeni Tom Sizemore (plukovník Danny McKnight z Černý jestřáb sestřelen) nebo Thomas Jane (Miller z Expanse).

06) Jelikož skutečná Indianapolis jaksi... leží na dně Tichého oceánu, použili filmaři jinou populární bitevní loď – USS Alabamu. Nešlo přitom o její první filmovou roli, zahrála si totiž také USS Missouri v seagalovce Přepadení v Pacifiku.

05) Alabama nebyla jediným kouskem použité historické techniky – filmaři využili také hydroplán Catalina, zrovna s ním se jim však příliš nepoštěstilo. Neznámý člen štábu totiž zapomněl zavřít poklop, jímž dovnitř letounu následně natekla voda a stroj se nakonec potopil. Při snaze o vyzvednutí se pak přelomil vejpůl. Šlo přitom o jeden z posledních funkčních exemplářů...

04) Herec Matt Lanter, jehož můžete znát z Chirurgů, Hrdinů nebo třeba Mandaloriana, si v Indianapolis střihl postavu Briana Smithwicka – na krku má před kamerou ale psí známky svého dědy, který patřil mezi hrstku přeživších skutečné USS Indianapolis.

03) I když film vyšel v roce 2015, skutečný vrak USS Indianapolis byl objeven až dva roky po premiéře v srpnu 2017. Loď leží v hloubce kolem 5 kilometrů ve filipínských vodách. Za objev byla odpovědná mise financovaná spoluzakladatelem Microsoftu Paulem Allenem.

02) V době objevu vraku bylo stále naživu 19 námořníků z původní posádky USS Indianapolis.

01) Druhá světová válka skončila mimochodem tři týdny po událostech potopení plavidla a přežití části jeho posádky.

USS Indianapolis: Boj o přežití začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný