15. května 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o filmu Underworld: Upíří fantasy byla přímou reakcí na Matrix

Kdo si mohl obléknout kožený obleček místo Kate Beckinsale? Nejen tohle se dozvíte při našem pátrání po zajímavostech kolem Underworldu.

V neděli večer se do vás na COOLu zakousne upíří fantasy Underworld. Kate Beckinsale se v akční řežbě z roku 2003 představí jako krvesajská krasavice Selene, jíž spadne do náruče (vlkodlaky pokousaný) lidský gentleman v nesnázích Michael. Jeho osud přitom slibuje zamíchat kartami staletí dlouhé války lykanů, vampýrů a... producentů kožených oděvů. Připomeňte si proto všechno, co vám o tomhle příjemném béčku v době jeho premiéry možná uniklo.

09) Underworld nezapře, že zjevně vznikl v reakci na megalomanský úspěch prvního Matrixu. Producenti film postavený na akci a sci-fi prostředí okořenili kapkou Shakespeara – již od počátku film vznikal jako upírská verze Romea a Julie. Zní to možná jako klišé, ale po sérii Stmívání musíme říct, že tahle chodící klišé měla alespoň bouchačky a sexy ohozy!

08) Do hlavní role byly zvažovány Halle Berry, Milla Jovovich nebo Rhona Mitra. Poslední jmenovaná je dvojnásob zajímavá, jelikož později hrála Sonju v Underworldu 3: Vzpouře Lycanů z roku 2009. Roli nakonec získala již zmíněná Kate Beckinsale, což byla ovšem nakonec dvojí výhra pro režiséra Lena Wisemana, který se s ní o pár let později oženil. Původně chtěl Len ve filmu i (v jiné roli) Davida Bowieho, můžeme však jen snít o tom, že by se mu to povedlo...

07) Underworld je pozoruhodný i svým dějištěm. Ačkoliv Selene na plakátu (nejen u nás) stojí před siluetou Prahy, film se de facto odehrává v Budapešti. To je víceméně potvrzeno i v jeho story skrze zápisy zdejších ulic a jiné reálie. Inu, víte snad o jiné legendární sci-fi akci, která by měla podobné dějiště?

06) Traduje se, že Len Wiseman namísto digitálních triků raději sáhl po praktických efektech – typickým příkladem je scéna, při níž vlkodlak pronásleduje auto v nadlidské rychlosti. Namísto polygonů a 3D modelů Wisemanův štáb sestrojil složitý mechanismus, který napodoboval běh za jedoucím vozidlem – finální sestřih byl pak výsledkem detailních záběrů na Michaela Sheena (jako herce) a běžícího Todda Schneidera (jako kaskadéra).

05) Asi tak nepřekvapí, že natáčení bylo občas i poněkud rizikové. Představitel hlavní mužské role Scott Speedman si užil i otřes mozku poté, co mu Viktor hodil na hlavu filmovou zeď – jejíž tvrdost byla vyšší, než se čekalo.

04) Producenti se však neinspirovali jen Matrixem. Později byli přímo žalováni vývojáři ze studia White Wolf, podle nichž je filmová zápletka příliš podobná upírskému dračáku World of Darkness. Hardcore hráči budou hry z tohoto světa nejspíše znát, jde třeba o Vampire: The Masquerade. A cosi na této podobnosti asi bylo, jelikož byla kauza vyřešena mimosoudním vyrovnáním...

03) Underworld se nakonec stal překvapivě velkým hitem – ačkoliv stál jen 22 milionů dolarů, utržil skoro 100 milionů a mohlo se tedy rozjet ještě před premiérou jedničky schválené pokračování.

02) Série Underworld nakonec dostala celkem pět filmů a vzhledem k její popularitě jako je časem zřejmě nevyhnutelné i nějaké další pokračování nebo reboot. Kate Beckinsale dala jasně najevo, že už Selene hrát nechce, ale znáte to, v Hollywoodu nikdy nemusí nutně znamenat nikdy.

01) První Underworld byl ostatně kuriózní i vzhledem k budoucnosti herců. Jak jsme zmínili, Kate Beckinsale a režisér Len Wiseman se později dali dohromady. Na hollywoodské poměry spolu vydrželi věčnost – po patnácti letech se rozvedli teprve v roce 2019, v době natáčení jedničky spolu ale nic neměli. Beckinsale tehdy naopak chodila a Michaelem Sheenem, jenž si ve filmu střihl hlavního vlkodlaka. A aby to bylo ještě vtipnější, Len a Michael se později stali sami dobrými přáteli a začali sypat z rukávu jeden společný projekt za druhým. Inu, filmový svět je zkrátka jedna velká… rodina!

Underworld začíná na Prima COOL v neděli ve 23.25.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný