16. října 2023 00:05

9 věcí, které nevíte o Transformers 4: Proč v nich nehrál Rock?

Michael Bay čtyřku Transformers původně točit nechtěl. Co ho nakonec přesvědčilo?

V neděli večer vás na COOLu čeká akční sci-fi Transformers: Zánik, v níž přivítáme nové hrdiny z masa a kostí v čele s vynálezcem Cadem Yeagerem (Mark Wahlberg). Děj se odehrává po válce z trojky, kterou lidé vyhráli, Autoboti i Decepticoni jsou tak před nimi na útěku. Cade však objeví vůz, který by mohl být dlouho ztraceným Optimem Primem, a rozpoutá tak události, které už nejde zastavit. Jakpak je Michael Bay vlastně vymyslel a natočil?

09) Bay původně během natáčení třetího dílu řekl, že čtyřku natočí jen přes svoji mrtvolu. Také Shia LaBeouf se pak nechal slyšet, že jeho účast v sérii trojkou končí, začal se tedy hledat nový směr. Nabídku režírovat Transformers 4 dostali Roland Emmerich, Joe Johnston, Jon Turteltaub, Stephen Sommers, Louis Leterrier nebo David Yates. Mluvilo se také o tom, že se hlavní role ujme Jason Statham. Producent Steven Spielberg ale chtěl Baye zpátky za každou cenu, dal mu proto pauzu a šanci natočit si vlastní autorský biják Pot a krev, načež se Bay přece jen nechal ukecat.

08) Roli přitom prý sehrál i zážitek, který měl Bay v zábavním parku s transformeřím motivem ve studiu Universal. Bay údajně při pohledu na davy fanoušků seznal, že prostě musí natáčet dál, aby sérii někdo nezkazil. Dodatečné finanční bonusy v tom pak samozřejmě hrály až druhořadou roli...

07) Chvíli se spekulovalo o tom, že by nový film mohl být reboot, to však Bay popřel a uvedl, že navazuje na třetí film, ale přináší nové hlavní postavy v čele s vynálezcem-vojákem Cadem Yeagerem s tváří Marka Wahlberga. Ten však rozhodně nebyl první volbou producentů. Hlavní roli totiž původně nabídli Dwaynu „Rockovi“ Johnsonovi, jenž bohužel odmítl s tím, že se právě upsal Herkulovi.

06) Jednou z novinek ve čtyřce je uvedení Dinobotů, tedy robotů s dinosauří podobou. Bay se jim v předešlých filmech vyhýbal jako čert kříži, zatímco u běžných transformerů se s maskováním robotů za auta mohl sžít, robotičtí dinosauři už byli trochu moc i na něj. Ve čtyřce ale scenáristé přišli s nápadem, jak Dinoboty do děje dodat relativně rozumně, Bay tak na jejich filmovou premiéru nakonec kývl.

05) Na natáčení se významně podílely i čínské společnosti – část děje se tak přesunula do Číny a natáčelo se i přímo v Hong Kongu. Traduje se, že tam kolem placu postávaly davy čumilů a Bay na ně v jednom okamžiku začal křičet přes megafon cosi v tom smyslu, že „jestli si myslíte, že se dostanete do finálního sestřihu, tak se mýlíte, všechny vás totiž digitálně vymažeme“. Je to holt miláček!

04) Čtyřka Transformers byla globálně nejvýdělečnějším bijákem roku 2014.

03) Film se dočkal krásných sedmi nominací na 35. ročníku Zlatých malin, tedy anticen udílených filmům, kterým... kritika moc nepřišla na chuť. Nakonec však proměnil jen dvě nominace – ty za nejhoršího režiséra pro Michela Baye a nejhoršího herce ve vedlejší roli pro Kelseyho Grammera.

02) Mark Wahlberg podle filmařů nepotřeboval na 90 % svých kaskadérských kousků žádný záskok. Odvážně si je prostě odtočil sám.

01) Wahlberg však rozhodně nebyl jediný, kdo se na place musel mít na pozoru. Během natáčení v Hong Kongu se Bay dostal do bizarní potyčky poté, co jej napadl místní muž pomocí bytové klimatizace (!). Jednalo se o člena místního gangu, který od filmařů požadoval výpalné. Bay ho však odmítl zaplatit, načež jeho směrem letěla klimatizace... jíž se umně vyhnul a zavolal na pachatele policii.

Transformers: Zánik začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný