25. září 2023 00:03

8 věcí, které nevíte o prvním díle Transformers: Vděčíme za něj reálné vojenské invazi

Každá sága má svůj zajímavý počátek...

První Transformers vtrhli do kin v roce 2007 – a v neděli večer si na Prima COOL budete opět moct připomenout jejich kvality! První díl slavné ságy představuje teenagera s tváří Shii LaBeoufa, který se shodou náhod dostane do konfliktu mezi dvěma frakcemi mimozemských robotů. První filmové střetnutí Decepticonů a Autobotů přitom mělo dost komplikovaný zrod – zjistěte, jak film vlastně vznikl a čím mohl být původně!

08) Snímek měl jasné datum premiéry ještě před tím, než bylo vůbec zřejmé, o čem bude pojednávat jeho příběh nebo kdo v něm bude hrát! Filmaři měli už od počátku jasno, že se story bude motat kolem artefaktu jméněm Creation Matrix, který ale raději přejmenovali ve snaze vyhnout se stejnojmennému bijáku. Následně se rozhodli vyprávět film z pohledu lidí, aby zaujali širokou veřejnost. A pak přišel Steven Spielberg se svou ideou pojmout ho jako story o dospívání a mladíkovi, který získá svůj první vůz...

07) Bay sám se do natáčení Transformers zrovna nehrnul, dle svých slov měl značku za „film o hloupých hračkách“. Jinými slovy, fanouškem předlohy zjevně nebyl. Nakonec jej ale Spielberg umlátil dvěma argumenty: rodinou a auty. Bay si chtěl zkusit natočit skutečně rodinný film a auta měl vždy rád. Když se spojilo obojí a přidali se vojáci s roboty, Bay začínal být zaujat!

06) Megan Fox byla do své role obsazena poměrně nudně skrze tradiční casting, poněkud znepokojující je snad jen skutečnost, že si Bay všiml budoucí herečky o pár let dříve, když jí bylo sotva patnáct, v nočním klubu během natáčení Mizerů 2, kde ji jako komparzistku nechal tančit pod vodní sprchou. Shiovi něco podobného naštěstí nezpůsobil, ačkoliv se původně bál, že je herec na teenagera už přestárlý.

05) Naopak Linkin Park, kteří hrají hlavní píseň, se do filmu dostali čistě přes kamarádčoft a náhodou. Megan Fox byla jednoduše na jejich koncertu, hudebníci se s filmovou hvězdičkou potkali a zmínili při tom, že se „shodou okolností“ doslechli o jejím novém akčním filmu. Zeptali se, jestli by v něm mohli mít písničku – a tak se i stalo!

04) Velkou hvězdou je však i americká armáda, stará milenka Michaela Baye. Ministerstvo obrany vyčlenilo na pomoc filmu nejvíce peněz od jejich podpory při natáčení Černý jestřáb sestřelen – ten byl však inspirován skutečnou operací. Vojáci sehráli role komparzu a letectvo propůjčilo na natáčení stíhačky F-22 Raptor a konvertoplán CV-22 Osprey.

03) Bay sám se prokázal být pro své herce minimálně stejně nebezpečný, jako jsou Decepticoni pro filmové postavy. Ve scéně, kdy na vojáky v poušti útočí Scorponok, totiž nechal přímo pod nimi odpálit pyrotechnickou nálož simulující skrze letící kabel vyhození vojáků do luftu – a svým hercům o tom zapomněl říct. Hysterický výraz v jejích tvářích, když utíkají přes písek, je tak poněkud příliš autentický.

02) ILM renderovalo počítačové triky Transformerů půl roku. Původně se zvažovalo, že by roboti byli složeni z tekutého kovu jako T-1000 v Terminátorovi 2, Bay však trval na mechanické stylizaci. To však znamenalo mnohem drakoničtější pozornost animátorů a mnohem delší trikovou postprodukci.

01) Na počátku geneze celého filmu v roce 2003 byla snaha hračkáren Hasbro natočit film na motivy plastových vojáčků G. I. Joe. Pak ovšem přišel březen 2003 a kontroverzní invaze do Iráku – a zájem o plastové vojáčky jaksi pominul. Hasbro tak svůj nápad přeorientovalo na adaptaci Transformers. Kdyby se tak George W. Bush držel na uzdě, obří roboti by se do kin možná nikdy nedostali!

Transformers začínají na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný