29. května 2023 00:05

9 věcí, které nevíte o Top Gunu: Kde ho z duše nenávidí?

Nejoblíbenější letecký film všech dob nadělil pilotům tolik hlášek a cool momentů, že to snad ani nejde spočítat.

Letecká klasika, která nikdy nezestárne. Právě takhle jde uvést Top Gun, který začíná na Prima COOL už v pátek večer. Jeden z nejslavnějších vojenských filmů všech dob představuje mladičkého Toma Cruise jako námořního pilota, který v elitní výcvikové škole Top Gun pozná jak limity svých schopností… tak i lásku jako trám. Přesvědčte se v našem přehledu, zdali o filmu víte vše podstatné i kuriózní!

09) Celý film byl inspirovaný novinovým článkem o elitní výcvikové škole Top Gun, který se k producentovi Jerrymu Bruckheimerovi dostal v roce 1983. Režii se nakonec upsal Tony Scott a dodnes jde o jeho nejslavnější film.

08) Původní náčrt Top Gunu byl ovšem zcela odlišný. Hlavní roli nejprve dostal Matthew Modine (zlý vědec ze Stranger Things), ale námět byl na jeho osobní vkus moc militaristický. Jeho roli tak záhy získal roli Tom Cruise a Top Gun se přiblížil více k romanci s civilistkou. Námořnictvu totiž vadilo mimo jiné i to, že by spolu měli zakázaně randit dva členové ozbrojených sil.

07) Tom Cruise musel ve scénách s Kelly McGillis často stát na bedně nebo na jiném „navýšení“. Má totiž sotva 170 cm, zatímco McGillis má 178 cm...

06) A to nebyla jediná povýšená skutečnost McGillis – její postava instruktorky je totiž inspirována civilní instruktorkou Christine Fox, která již před filmem pracovala pro letectvo a producenti ji potkali až během příprav natáčení. Fox se po filmu sama propracovala do vysoké pozice v Pentagonu a odešla v roce 2014 do důchodu jako zástupkyně ministra obrany. Jde o nejvyšší doposud dosaženou pozici, jakou v americké obranné mašinérii získala žena!

05) Ne každý chtěl ve filmu být – Val Kilmer se vehementně bránil natáčení a nakonec jej obměkčili až právníci. Jeho kontrakt se studiem jej tak do natáčení doslova natlačil. Nakonec je Top Gun paradoxně jedním z nejslavnějších filmů jeho kariéry.

04) Své muselo pro film obětovat i námořní letectvo, které pro potřeby filmařů autorizovalo vystřelení dvou skutečných protileteckých raket. Obě scény skončily ve filmu a poznat je můžete díky tomu, že letadlo při výstřelu drží neměnnou dráhu a stabilitu, což by se při reálném dogfightu nestalo. Všechny další výstřely raket ve filmu vznikly na miniaturách – a výsledek byl tak přesvědčivý, že letectvo nařídilo vyšetřování, zdali piloti pro filmaře nevystřelili více opravdických (a drahých) raket!

03) Nejvíce však Top Gun vystihuje puntičkářství. Potvrzuje to historka, při níž chtěl Scott na palubě letadlové lodi natočit přistávající letadla na pozadí se sluncem. Během prodlužované scény však loď změnila svůj kurz a slunce tak jaksi již nebylo v záběru. Scott se nechal informovat, proč si námořnictvo dovolilo změnit kurz své letadlové lodi, a dostalo se mu odpovědi, že by změna kurzu na původní orientaci stála 25 tisíc dolarů – a tak Scott vypsal kapitánovi šek a natáčelo se dál.

02) Autenticita však byla ošetřena po více stránkách. Reálným pilotem, který ukázal prostředníček pilotovi MiGu, nebyl ve vzduchu Tom Cruise, ale Scott Altman – pozdější budoucí astronaut NASA, který se dvakrát podíval do vesmíru jako pilot raketoplánu a dvakrát jako velitel raketoplánu!

01) Top Gun je označován za jeden z nejúspěšnějších vojenských filmů vůbec. Navíc jde o nejvýdělečnější film roku 1986 a také o důvod, proč se v 80. letech tolik maníků zapsalo k námořnímu letectvu. Kdo jej však nesnáší, je paradoxně samotná elitní škola Top Gun – kdo z pilotů ve vzduchu ocituje nějakou hlášku z filmu, automaticky dostává pokutu v hodnotě pěti dolarů.

Top Gun začíná na Prima COOL v pátek ve 20:15.

Sdílejte článek
Štítky Tom Cruise Top Gun

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný