22. srpna 2022 00:05

9 věcí, které nevíte o novém Tomb Raiderovi: Kdo všechno si mohl zahrát Laru Croft?

Nejslavnější archeoložka dostala zbrusu novou tvář v dobrodružství, které adaptuje herní reboot z roku 2013.

V neděli večer se na COOL probije dobrodružný biják Tomb Raider z roku 2018. Alicia Vikander v něm převezme pochodeň od Angeliny Jolie a vydá se jako Lara Croft na ztracený tichomořský ostrov. Proč ale vlastně došlo na restart téhle filmové série? Která jiná herečka mohla nahradit Angelinu? A kdy se dočkáme pokračování? To vše se dozvíte v našem přehledu zajímavostí!

09) Ačkoliv původní filmy s Angelinou vydělaly ranec peněz, rozhodně to nebyly pecky na úrovni Indiana Jonese a první Mumie – do mysli diváků vešly a po poslední scéně zase odešly. Warneři tak již v roce 2009 začali plánovat reboot, v němž měla Laru hrát… Megan Fox z Transformers. Projekt nicméně postupně vyhnil a práva nakonec spadla do klína MGM, kde se rozhodli nakopnout reboot po vzoru nového dílu herní série Tomb Raider.

08) Nad novou tváří Lary se spekulovalo do alelujea. Mimo jiné se mluvilo o tom, že si ji zahraje Jennifer Lawrence, reálně ale měly k roli blízko jen dvě herečky. Gemmu Arterton podpořila řada fanoušků poté, co svůj zájem několikrát zopakovala (sama byla fanynkou série), nejspíš ale neměla dostatečně zvučné jméno. Daisy Ridley pak nabídku hrát Laru odmítla poté, co se rozhodla dát přednost své účasti v nové trilogii Star Wars.

07) Alicia Vikander byla některými fanoušky kritizována za to, že neměla… hrudní kapacitu spojovanou s původní herní Larou (i Angelinou). Film však adaptuje restart herní ságy, kde má Lara realističtější rozměry, takže jí to opravdu nejde vytýkat.

06) Alicia sama je fanynkou původních her a pro roli nabrala několik kilo muskulatury – sama i sehrála některé z kaskadérských kousků! A to prý dokonce opakovaně, protože si filmaři s „první dobrou“ samozřejmě často nevystačili.

05) Následuje mírný spoiler: Jedním z výrazných rozdílů oproti herní předloze je (alespoň prozatím) de facto absence fantasy elementů. Zatímco v herní předloze si na ostrově zabojujete v Lařině kůži proti skutečně mysteriózním prvkům, ve filmu se vše ukáže být poměrně dobře vysvětlitelné skrze pověrčivost a epidemii. To je dost nečekaný odklon jak od herní předlohy, tak i od podobných bijáků počínaje Indiana Jonesem.

04) Starý aeroplán, který musí Lara ve filmu zdolat nad vodopádem, není výmyslem filmařů – jedná se o (u nás nepříliš známý) japonský těžký bombardér z druhé světové války Mitsubishi G3M.

03) Když Lara vejde do sídla společnosti Croft, jako hudební podkres hraje piano v F Minor od Johanna Sebastiana Bacha. Úplně stejný hudební podkres zněl i v prvním Tomb Raiderovi s Angelinou ve scéně, kdy si hraje s bungee provazy!

02) Proč jsme se zatím nedočkali Tomb Raidera 2? Snímek si na sebe rozhodně vydělal – při rozpočtu 58 milionů utržil 274 milionů! Většina této sumy ale byla mimo USA, což čisté zisky filmařů značně snižuje, a schválení dvojky tedy bylo pomalejší, než je obvyklé. Dlouhou dobu se opravdu chystala, nakonec z ní však sešlo kvůli vypršení práv – a ihned se samozřejmě začal chystat další reboot.

01) Tomb Raider je považován za jednu z nejlepších filmových adaptací videoher – většinou mu v žebříčcích sekundují hlavně první Silent Hill, Warcraft nebo Ježek Sonic.

Tomb Raider začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný