4. března 2024 00:07

9 věcí, které nevíte o Tomu Cruiseovi: Málem si zahrál Iron Mana

Celebrita tak pracovitá, jako kontroverzní!

V neděli večer na COOLu začíná akční biják Mission: Impossible 2. Ethan Hunt se v něm vrátí nazpět, tentokrát daleko víc jako akční borec než jako tichý špion. Tom Cruise však změnu žánru, která přišla s režisérem Johnem Woo, utáhl bez mrknutí oka. Dost možná největší herecká hvězda posledních 40 let si přitom vše, co má, musela vybojovat. O to rozporuplnější jsou však některé její stránky...

09) Cruiseovo celé jméno je Thomas Cruise Mapother IV a narodil se 3. července 1962 ve státě New York. Oproti jiným celebritám, které našly místo ve filmu, přitom Cruise pochází z relativně běžné středostavovské rodiny, která nemá žádné přímé napojení na svět showbyznysu.

08) Cruise byl v 80. a 90. letech filmovým bohem. Jde o prvního herce, který se objevil v pěti po sobě jdoucích filmech, které v USA utržily přes 100 milionů dolarů – jednalo se o snímky Pár správných chlapů, Firma, Interview s upírem, Mission: Impossible a Jerry Maguire.

07) Podle Cruise nebyla jeho výchova nikterak růžová. Jak později řekl, jeho otec neměl k násilnému chování daleko, zároveň byl však dle něj i zbabělec. Cruiseův otec opustil rodinu, a Tom se tak musel v mládí krátce živit nejrůznějšími brigádami, aby rodině vypomohl. Přitom však, paradoxně, zavadil o herectví.

06) Cruise, jak se traduje, má typicky celebritovský sociální život. Vystřídal tři manželství – jeho první ženou byla Mimi Rogers, druhou Nicole Kidman a třetí Katie Holmes. Se všemi se rozvedl shodou okolností (...) v době, kdy každé z nich bylo 33 let. O poněkud kontroverznější stránce Cruiseova osobního života svědčí i to, že na svatbě s Katie Holmes byl jeho svědkem šéf scientologické církve David Miscavige.

05) Tom byl sice vychován v katolické domácnosti, dnes je však znám právě pro své vysoké postavení v scientologické církvi. Původně přitom chtěl být katolickým knězem. Ve 13 letech se dokonce účastnil semináře. Nakonec jej však zlákal Hollywood, ale jistá touha po náboženském přesahu v něm zjevně byla odjakživa. Scientologii si pochvaluje třeba kvůli tomu, že mu prý pomohla překonat jeho dyslexii.

04) Zároveň se však traduje, že je Cruise mílius na fanoušky a podporuje několik charit. Když například v roce 1996 na vlastní oči viděl, jak ženu nedaleko něj srazilo auto, zajímal se o její případ i nadále a nakonec za ni zaplatil i 7 000 dolarů za lékařské pojištění.

03) Cruiseovo dětství bylo prodchnuto šikanou. Jakožto dítě nevysokého vzrůstu to měl v lavicích těžké a ničemu nepomohla ani skutečnost, že školy často měnil. Za 12 let docházky vystřídal celkem 15 škol! Možná i proto je dnes Cruise takovým kaskadérem – skoro jako by se pořád snažil dokázat, že má navrch.

02) Už na střední škole měl nicméně ke sportu velmi kladný vztah. Jako jiní herci i on zvažoval profesionální dráhu, byl ostatně členem školního zápasnického týmu. Poranil si však kotník, načež nemohl dále zápasit a právě to jej přivedlo k herectví. Když totiž řešil, co s volným časem, zapsal se do dramatického kroužku – a ihned se tam propracoval k hlavní roli.

01) Existuje snad jen jeden herec, který může v posledních dvou třech dekádách Cruiseovým výdělkům konkurovat – jde o Roberta Downeyho Jr. Ironií osudu se přitom Cruise také kdysi motal kolem role Tonyho Starka, nakonec z toho však nic nebylo.

Mission: Impossible 2 začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný