21. listopadu 2022 00:13

9 věcí, které nevíte o hororu Tiché místo: Kdo si zahrál vetřelčí monstrum?

Jedno z největších hororových překvapení posledních let má zajímavé i zákulisí.

V neděli večer na COOL dorazí netradiční sci-fi horor Tiché místo. Emily Blunt a John Krasinski se v něm představí jako manželé, kteří musejí bojovat o své místo v postapokalyptickém světě po mimozemské invazi. Finta je v tom, že ufouni, kteří porazili lidstvo, mají extrémně vyvinutý sluch – jedinou šancí, jak přežít, je tedy nevydat ani hlásku! Premisa stejně tak geniální, jako i podivná, vysloužila pár let nazpět Tichému místu titul unikátního hororu. Ještě unikátnější je ale příběh jeho vzniku.

09) Snímek si totiž vybojoval sám John Krasinski, jehož možná máte zafixovaného jako herce ze seriálu Kancl nebo 13 hodin: Tajní vojáci z Benghází. Krasinski napsal původní scénář spolu se Scottem Beckem a Bryanem Woodsem, přičemž ho inspirovalo jak dětství strávené ve venkovské Iowě, tak i myriáda němých filmů, na které se v mládí díval.

08) Pro Krasinskiho šlo již o třetí režijní počin – předtím natočil komedie Hollarovi a Něco na těch mužích je. Složitosti Tichého místa, jež stálo 18 milionů dolarů (a bylo inspirováno Vetřelci nebo coenovkou Tahle země není pro starý), ale žádný z nich samozřejmě nedosahoval.

07) Krasinskiho filmová manželka Emily Blunt je jeho manželkou i ve skutečnosti!

06) Atypické bylo i přímo natáčení filmu. Ačkoliv mikrofony samozřejmě neberou ruchy štábu tak jako herce, kterým jsou blíže, i štáb samotný se na place vyvarovával přílišného hluku. Zvuk „ticha“ byl navíc následně zesílen ve střižně.

05) John a Emily nejsou ve filmu osamoceni – musejí se starat i o své ratolesti, což je vzhledem k okolnostem o to složitější. Také v tomto ohledu je Tiché místo unikát – herečka Millicent Simmonds, která si zahrála jejich hluchou dceru, je totiž sama od narození hluchá vlivem lékařské chyby. Jde přitom teprve o její druhou roli.

04) Scéna s Emily Blunt ve vaně vznikla na jediný záběr – Krasinski řekl, že Emily opustila svou postavu v okamžiku, kdy klapka oznámila „střih“. Prý se hned všech zeptala, co bude k večeři. Inu, každý máme nějaký obranný mechanismus…

03) Scénář Tichého místa se dostal mezi nejlepší vybrané náměty roku, a to nejen z hlediska výsledného filmu, ale i originálních nápadů, jimiž se Hollywood příliš často nechlubí.

02) V květnu 2021 šlo do kin pokračování Tichého místa. V současné době to vypadá, že se v trojky dočkáme v roce 2025, ještě předtím ale dostaneme spin-off Tiché místo: Den první, která bude mít premiéru v březnu 2024.

01) Krasinski si v jedničce zahrál víc než jednu roli – v motion capture obleku (nepříliš viděného) monstra, které je později vylepšeno o digitální triky, se totiž ukrýval právě on sám!

Tiché místo začíná na Prima COOL v neděli ve 23:05.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný