1. července 2022 16:45

7 věcí, které nevíte o Thorovi: Málem si ho zahrál x-menovský padouch

Ohromující bůh hromu mohl vypadat úplně jinak. Stačilo, aby šel do kin o dekádu dříve...

Svalnatý asgardský superhrdina platí za jednoho z nejstarších matadorů marveláckého filmového univerza. Jaké jsou jeho kořeny v komiksu, a co vše dalšího na nás Thor, syn Odinův může ještě vybalit? Poznejte, co jste o něm nevěděli!

07) Poprvé jako vedlejší postava

Thor se v komiksu poprvé objevil v Journey Into Mystery #83 v roce 1962. Jako za většinou marveláků i za ním stáli Stan Lee a Jack Kirby. Traduje se, že Stan vymyslel Thora poté, co se snažil přijít s postavou, která by mohla zastavit supersilného Hulka – a nezbylo mu nic jiného, než oprášit severského boha. Původně byl Thor klasicky jen vedlejší postavičkou, ale poté, co se zalíbil fanouškům, dostal vlastní komiksovou sérii…

06) Skrytá identita

Komiksový Thor se v jedné věci významně liší od Thora filmového – i v komiksu byl sice vyslán na Zemi Odinem, aby „se naučil pokoře“, přišel tam však o své vzpomínky a dostal alter ego lidského doktora Donalda Blakea. Nakonec se sice rozpomněl na své pravé já, alter ego si však v komiksu ještě dlouho ponechal, což... bylo pro jeho filmovou verzi holt až moc komplikované.

05) Film v roce 2000?

Thor je jedním z nejpopulárnějších marveláckých hrdinů, nikoliv nadarmo ale panovala nejistota, jak bude vypadat jeho hraná verze. Plány na natáčení filmu existovaly již kolem roku 2000 (poháněné boomem odstartovaným prvními X-Meny a Spideym), ale zpočátku měl být filmový Thor o mnoho méně pompéznější produkcí – filmaři pro roli původně oslovili wrestlera Tylera Manea, který si střihl Sabretootha v prvních X-Menech. Projekt ale zamrzl a dál se pohnul až v nové podobě jako součást plánů MCU.

04) Hledá se Thor!

Kolem role Thora se původně motali Channing Tatum nebo Brad Pitt. Jak dnes víme, na žádného z nich nedošlo, někteří herci však postoupili za hranici drbu až do skutečného castingu. O roli dokonce vážně uvažoval blonďák Daniel Craig a producenti oslovili i Joela Kinnamana. Nejzajímavější alternativní Thor, který měl skutečně šanci na zisk role, je ale podle nás Alexander Skarsgård (Eric z Pravé krve). A byste chtěli jednu milou castingovou spekulaci navrch, Thorova otce Odina si prý mohl zahrát Brian Blessed, jehož nejspíš znáte z prehistorického Flashe Gordona.

03) Přichází Chris…

Nakonec produkce zvolila relativně méně známého Chrise Hemswortha, který se do Thora nejvíc proslavil jako otec Jima Kirka z Abramsova Star Treku (umře tam asi v páté minutě filmu). Hemsworth se musel pro roli Thora vydatně připravovat neustálým posilováním a stravou složenou z absolutních proteinových bomb (vajíčka, kuře, steak, proteinové nápoje… a rýže) a údajně během tréninku zkonzumoval celou svou váhu v proteinech.

02) Realistický i nerealistický Thor

Leccos se namluvilo a napsalo o tom, nakolik se marvelovský Thor liší od severské mytologie. Připomeňme si tedy, že původní mytologický „Þórr“ je sám zřejmě pokračovatelem keltského Taranise, slovanského Peruna a jiných analogických typů drsňáků, kteří představovali škaredé počasí a měli síly na rozdávání. Ale přestože je komiksový Thor daleko od své prapůvodní předlohy, není zcela nereálný – třeba skutečnost, že jeho kladivo Mjolnir vzniklo v nitru kolabující hvězdy, je z hlediska astronomických jevů relativně věrohodné. Kovy totiž vznikly právě během hvězdných kataklyzmat! Aha!

01) Loki jako Thor?

Tu nejlepší castingovou perličku jsme si ale nechali na závěr. Jedním z herců, kteří byli testováni v roli Thora, byl totiž i sám Tom Hiddleston – tedy představitel Lokiho! Byly to právě tyto kamerové zkoušky, které ukázaly, že je Hiddleston daleko zajímavější jako Loki. Tady se na ně můžete podívat!

Zdroj: Wikipedia Thor

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný