5. června 2023 00:08

9 věcí, které nevíte o Terminátorovi 2: Arnold si každým slovem vydělal 21 tisíc dolarů

Hasta la vista, baby. Terminátor je zpátky!

Jeden z nejlepších akčních filmů všech dob, Terminátor 2, se vrací! V neděli večer si jej budete moct vychutnat na Prima COOL. Dost možná vrchol osmdesátkového pojetí akčního filmu, oscarový matador i biják, jehož hlášky citujeme dodnes, měl kuriózní vznik i natáčení prodchnuté nejen filmovou akcí. Poznejte, co jste o něm ještě nevěděli!

09) O potenciálním pokračování Terminátora se začalo mluvit už v roce 1984 po vydání jedničky, možnosti tehdejších triků však ještě nedostačovaly na vznik komplexních postapokalyptických scenérií. Až když si Cameron při natáčení Propasti v roce 1989 ověřil, že technika poskočila k jeho potřebám, mohl se pustit do Termixe 2.

08) Zpočátku nebylo zcela jasné, zdali se k jednomu projektu může vrátit hlavní klíčová trojice – krom Camerona i Linda Hamilton a Arnold Schwarzenegger. Jejich získání nakonec napomohl obrovský rozpočet. Sám Arnold dostal za účast 15 milionů dolarů, což mu v přepočtu přineslo více než 21 tisíc za každé slovo, které ve filmu pronese.

07) Nápad na zničení budovy Cyberdyne Systems se objevil už ve scénáři prvního filmu, Cameron jej však nakonec musel vystřihnout. Záběr lze stále najít na DVD. Cameron byl nakonec rád, že tak učinil, protože útok na Cyberdyne považuje za srdce druhého filmu.

06) Úvodní scéna v baru pro motorkáře vznikala za zřejmě nejkurióznějších okolností. V první řadě se prý natáčelo ve stejnou dobu, kdy byl nedaleko policisty zbit Rodney King, což později vyvolalo rasové bouře, které zapálily půlku města a zabily přes 50 lidí. Jakože v realitě, ne ve filmu. Našly se ale i zábavnější chvíle – jako když na scénu omylem přišla běžná návštěvnice baru a zeptala se (zřejmě v podroušeném stavu ignorujíc světla, kameru a štáb), proč uprostřed stojí skoro nahý Arnold Schwarzenegger. Ten jen odpověděl, že je ten večer striptérem.

05) Nejen Arnie si však vyzkoušel nové dovednosti. Linda Hamilton se například naučila otevírat zámky s pomocí sponky, aby její scéna v nemocnici byla co nejuvěřitelnější.

04) Zdaleka nejkomplikovanější scénou filmu je samozřejmě honička ve stoce v Los Angeles – souvisely s ní tak i největší trable. Arnold si například periodicky strhával kůži z ruky při přebíjení brokovnice. Trvalo týdny, než se naučil přebíjet jako profesionál. Mnohé ze scén, například při střelbě do zámků, musel mnohokrát opakovat. Nebyl totiž spokojený s tím, jak málo cool v záběrech vypadal!

03) Natáčení nakonec trvalo tak dlouho, že při něm Edward Furlong neboli mladý John Connor viditelně dospíval – jeho hlas v pubertě zhrubl a Connor tak musel být nakonec oproti prvním scénám filmu (natáčeným v poušti) předabován.

02) Film se proslavil i svou scénou jaderné detonace, kterou udělal slavný mág zvláštních efektů Stan Winston. Po mnoha hodinách studování výbuchů Winston nakonec vytvořil detailní miniaturu, na které opakovaně nechával devastovat modely pomocí tlakové vlny. Jaderní fyzikové později uvedli, že jde o nejautentičtější filmový výbuch atomovky v dosavadních dějinách.

01) I proto nakonec Terminátor 2 ostatně tak dobře zaskóroval na Oscarech – biják z šesti nominací vyždímal sošky za nejlepší zvuk, střih zvuku, masky, efekty, takže urval celé 4 zářezy!

Terminátor 2: Den zúčtování začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný