21. února 2022 00:05

9 věcí, které nevíte o filmu Temné síly: Postapokalyptičtí X-Meni mají velmi mladou autorku

Teenageři se superschopnostmi jsou tu aneb Co vám nabídnou mladí a nadpřirozeně neklidní?

Pátek večer bude COOL patřit dobrodružné sci-fi Temné síly. Svět se v ní bude prát s následky tajemné pandemie, která vyhladila většinu dětí na celé planetě – krom několika procent přeživších, kterým choroba naopak dodala ničivé superschopnosti. Tihle postapokalyptičtí X-Meni s mlíkem na bradě propluli kiny v roce 2018 bez většího povšimnutí. O to větší pozornost jim však budeme věnovat my!

09) Film vznikl na motivy románu od Alexandry Bracken, a pokud vám zápletka něco připomíná, nejspíše tušíte správně – Temné síly (kniha i film) vznikly v žánru „young adult“ alias „četba pro dorost“ alias „věci jako Hunger Games, Divergence a další záležitosti populární zejména u čtenářů/diváků do 18 let“.

08) Jak už to v tomhle žánru chodí, svět je tu nějakým způsobem pokřiven a pozměněn oproti nám známé situaci za okny bytu – tentokrát světem prošla epidemie choroby IAAN (Idiopatická akutní adolescentní neurodegenerace), která vyhladila většinu dětí. Aby však výsledkem nebyli Potomci lidí, část děcek přežila – a získala po prodělání choroby superschopnosti. Což vede k tomu, že se jich společnost bojí a děcka jsou internována v táborech…

07) Režie filmu se ujala Jennifer Yuh Nelson, pro niž šlo o debut na poli hraného celovečeráku. Skoro zcela jistě ale znáte jiné její „neživé“ počiny – Jennifer se totiž před tím etablovala jako režisérka všech tří dílů animované Kung Fu Pandy!

06) Jak už to chodí, mezi knihou a filmem existuje řada menších či větších odlišností. Jedním příkladem za všechny bylo přejmenování „Žluté“ (lidi ovládající elektřinu) kategorie supreschopností na „Zlatou“. Zbylé kategorie „Rudá“ (oheň), „Oranžová“ (ovládání mysli), „Zelená“ (vyšší inteligence) a „Modrá“ (telekineze) zůstaly stejné.

05) Kniha, z níž ve filmu čte hlavní hrdinka Ruby, je trestuhodně pozapomenutá bajka Dlouhá cesta domů. V tomhle psychoteroru ze 70. let plného smrti, smutku a utrpení sledujeme dlouhou cestu party antropogenních králíků. Kdo by však čekal pohádku, ten by se se zlou potázal...

04) Autorka knih Alexandra Bracken si ve filmu sama zahrála nemocniční setru. Pravdou nicméně je, že by vzhledem ke svému útlému věku ještě nedávno mohla sama hrát jednu z hlavních rolí…

03) Alexandře, rodilé Američance z Arizony, je totiž 32 let a v době publikace knihy jí bylo jen 25 let. Znát můžete i její další romány, jako je série Pasažérka nebo Strašlivý příběh Prospera Reddinga.

02) Ostatně i Temné síly se v knize dočkaly celkem čtyř dílů, poslední z nich vyšel v roce 2018. Kromě nich pak vyšlo i trio povídek a novel. Nicméně jejich adaptaci do filmové podoby úplně nečekejte…

01) Temné síly totiž v kinech nakonec příliš neuspěly. Potenciálních pokračování se tak velmi pravděpodobně nikdy nedočkáme a pokud se s touhle sérii ještě někdy něco bude dít, nejspíš bude natočena znovu a jinak. Dost možná jako seriál.

Temné síly ovládnou Prima COOL v pátek ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný