21. prosince 2020 00:03

6 věcí, které nevíte o Stevenu Seagalovi: Po jeho divokém policejním zásahu zemřelo 115 kohoutů

Kontroverzní akční legenda má blízko nejen k Vladimiru Putinovi...

Ve čtvrtek večer na COOL dorazí Žoldáci spravedlnosti. Sám Steven Seagal si v tomhle béčku jako bič udělá výlet do východoevropské věznice, to celé aby tu zpoza mříží dostal synka drogového bosse. Zrovna pro Seagala to muselo být příhodné téma, jelikož má dnes k východní Evropě vskutku blízko – ale to je jenom jedna z pozoruhodných zajímavostí, které se pojí s tímhle matadorem devadesátkového akčního filmu.

06) Je jedna ruka s Vladimirem Putinem

Každý stát světa by chtěl mít Stevena Seagala za svého občana, ale jen několika z nich se to vážně povedlo. Po Americe mezi ně patří i Rusko – a ruské občanství nedal někdejšímu americkému hrdinovi nikdo menší než ruský prezident Vladimir Putin.

Tahle dvojka si totiž překvapivě rozumí. Seagal s Putinem chodil na večeře, navštěvovali sportovní akce a k tomu spolu navíc sdílí lásku k bojovému umění a silovým řešením problémů, jako byla třeba celá ta šlamastika s neoznačenými vojáky, kteří se ze dne na den objevili na Krymu...

05) Rusko není jediný stát, který je Stevenovým fanouškem

Steven ale vůbec v poslední době vypadá, jako kdyby se narodil tak trochu ve špatné zemi – třetím státem světa, který mu udělil občanství, je totiž Srbsko. Důvod afinity Seagala se slovanskými národy ale nespočívá jenom v tom, že mu „shodou náhod“ udělují občanství státy autokratičtějšího ražení.

Ruku na srdce, ve východní Evropě (kam v očích většiny světa patříme i my, je mi to líto) byly béčkové akční filmy vlivem pádu železné opony na vrcholu slávy vlastně ještě nedávno. A tak si tu nejen Seagal, ale i mnozí jeho kolegové stále užívají velké popularity. Rozdíl je čistě v tom, že jen Steven ji dovede využívat na maximum…

04) Byl polda (v reality show)

Zhruba dekádu nazpět se Steven vydal do náruče televize a stal ve hvězdou reality show Steven Seagal: Lawman. V téhle variaci na Cops jezdil Steven po ulicích města a skutečně vykonával běžné policejní práce – to celé s tím, že byl zástupcem šerifa v Maricopa County údajně již vícero předešlých let. Seroš byl svého druhu zábavný pro Stevenovy milovníky i odpůrce, čas od času se ale dostal na titulky zpravodajských webů kvůli bizarním „nehodám“, které se děly před kamerou.

Asi nejujetější byla situace, při níž Stevenova jednotka projela obrněným transportérem využívaným zásahovkami SWAT skrze stěnu objektu… ve kterém jistý zloduch pořádal kohoutí zápasy. Poněkud pompézní útok vedl k úspěšnému zatčení, všech 115 kohoutů (a jako bonus i zloduchův hafan) ale bylo v důsledku zásahu zabito…

03) Má hudbu v duši

Možná víte, že Steven není jen herec (a polda, a diplomat…), ale také muzikant. Jeho zvoleným žánrem je – chvilka napětí – samozřejmě country říznuté soulem, ale Steven do tohoto subžánru přidává kousek vlastních, východních tónů. První album Steven vydal v roce 2005 pod názvem Crystal Cave a objevila se na něm i jména jako Lady Saw nebo Stevie Wonder (!!!), přičemž Steven nejen hrál na kytaru a bubny, ale také po jejich boku zpíval a částečně také komponoval.

Asi se s milovníky Seagalových béček shodneme, že i jeho nejlepší filmy jsou prostě sympatický brak. O to překvapivější je ale fakt, že je Steven vcelku solidní muzikant! Jeho songy jsou sice typicky klišovité, jak už to v country chodí, ale možná, hergot – možná bychom od něj rádi slyšeli více solidních alb.

02) Byl legendou v aikido

Poněkud rozporuplnější stránky Stevenovy osobnosti by ale neměly zastřít, že býval skutečně objektivní řezník. V sedmnácti se sbalil a odešel do Japonska, naučil se tu aikido a byl také zcela prvním cizincem, který si tu otevřel uznávanou školu. To všechno jsou úspěchy, které by i bez filmové dráhy nebo rybaření s Putinem mohly být námětem na obsáhlý životopisný opus.

A to ačkoliv je řada příběhů kolem Stevena nejspíše vytažená přinejmenším z paže. Byť se lze hádat, že mohl skutečně sloužit jako ochranka slavných lidí před tím, než se sám stal slavným, úplně mu třeba nevěříme, že pracoval i pro CIA…

01) Vegetariánský milovník zvířat

Uvážíme-li, že se Steven v posledních letech stal populárním hrdinou vyznavačů jednouchých řešení, je možná trochu překvapivé, že se ještě nedávno choval jako Líza Simpsonová. Steven je zapřisáhlým vegetariánem a čestným členem organizace PETA, která má za cíl ochranu zvířat. V minulosti proto mnohokrát bojoval za ochranu zvířeny na nejvyšších pozicích – telefonoval třeba nejvyšším hlavám Thajska a Indie, aby se zasadily o ochranu týraných slonů a kraviček.

Zároveň je Steven i velkých ochráncem přírody, jak ostatně lze vzpomenout u jeho bijáků jako Aljaška v plamenech. To ale stále není vše. Ještě v roce 2015 se Steven vyslovoval silně ve prospěch tibetského duchovního vůdce Dalajlamy! Tenhle akční geroj tak má zkrátka nečekaně mnoho lidských tváří…

Žoldáci spravedlnosti začínají na Prima COOL ve čtvrtek ve 22.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný