22. července 2019 05:05

9 věcí, které nevíte o šesté epizodě Star Wars: Odkud se vzaly legendární kovové bikiny?

Je tu Návrat Jediho!

V neděli ve 20.00 na Prima COOL završíme původní trilogii Hvězdných válek snímkem Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho! I tohle svého času legendární finále prapůvodních Hvězdných válek mělo pohnutou historii vzniku. Tady si o ní můžete něco přečíst!

09) Snímek se původně jmenoval „Pomsta Jediho“, ale producentům došlo, že by se pravdoláskoví rytíři Jedi přece nemstili a název byl dodatečně změněn. Přesto vznikly první plakáty, které k „Pomstě“ odkazovaly. Ve stejné době byl ironicky změněn i název druhého Star Treku, který se původně jmenoval „Pomsta Khana“.

08) Harrison Ford navrhoval, že by se jeho Han Solo měl obětovat pro dobro kolektivu a… zemřít. Forda by takový okamžik samozřejmě připravil o možnost hrát v pokračování, o což mu (vzhledem k tomu, že měl nejlépe rozjetou kariéru) zřejmě šlo. Lucas však Hana ve finále viděl jako hrdinu, a tak mu sebevražedné choutky zatrhl.

07) Ve snaze zamezit únikům informací dostala část štábu, u níž se tvůrci obávali možnosti vynášet informace, falešné scénáře se zcela jinými zápletkami. Mezi bizarními leaknutými informacemi tak byl například i Lando, který byl v jednom z falešných scénářů obou „poslední nadějí“ zmíněnou na konci Impéria.

06) Anthony Daniels, který statečně sehrál roli C-3PO, na natáčení zpanikařil ve scéně, kdy mu v Jabbově paláci mimozemská krysa užírá jeho robotické oko. Uvnitř obleku dostal panický záchvat a křičel na ostatní, ať ho z něj dostanou – což byla ve finále tak autentická scéna zmateného C-3PO, že ve filmu i zůstala. Daniels musel jenom předabovat své panikařící já dialogy panikařícího robota.

05) Na natáčení byly přirozeně přítomné nejmodernější technologie – například Císařovo křeslo bylo vybavené motorkem, takže v okamžiku otočení císaře na naše postavy mělo zaručit skutečně démonicky strojový efekt otáčeného křesla. Problém byl v tom, že motor pořádně nefungoval… a tak si Ian McDiarmid musel klasicky vypomoct svou nohou.

04) Prekérie se děly i v jiných okamžicích. Když je ve finále filmu Leia postřelena, Han Solo ji chytne tak pohotově… až ji Harrison Ford omylem chytí za prso. Ihned se sice opraví, ale necudné úsměšky jsou venku!

03) Původně měl snímek režírovat Steven Spielberg, a to ne dnešní Spielberg, nýbrž Spielberg na vrcholu své kariéry! Rozepře George Lucase s režisérskými odbory však znamenala, že Spielberg musel jít od válu pryč. Těžko soudit, jak by při jeho účasti film vypadal – troufáme si však odhadovat, že famózně!

02) George Lucas později přiznal, že neměl nejmenší tušení, že se mezi Impériem a Návratem Jediho stal Boba Fett mezi fanoušky velmi populární. Kdyby to prý věděl, vytvořil by mu mnohem důstojnější smrt. V pozdějších remasterech Lucas zvažoval korekci skrze přidání scény, kdy Fett uniká ze chřtánu Sarlacca, ale nakonec se rozhodl, že nebude rozmělňovat pozornost diváků.

01) Milované i nenáviděné bikiny princezny Leii byly výsledkem nářků Carrie Fisher, která si stěžovala, že v oblecích z předešlých filmů nikdo nemohl poznat, že je Leia ženou. Tentokrát to už věru neplatilo – díky tomu, že se kovové bikiny poněkud obtížně (ne)pohybovaly spolu s tělem Carrie Fisher, docházelo na place často na vykukování prsou mimo kostým. Nakonec bylo nutno před každým záběrem kontrolovat, jestli Leie někde nečouhá bradavka a některé scény bylo nutno přetočit. Jak říkáme, natáčení byla skutečně těžká robota!

Star Wars: Epizoda VI Návrat Jediho začíná v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný