15. července 2019 06:07

9 věcí, které nevíte o páté epizodě Star Wars: Která scéna se točila z hotelové haly?

Jo, jsou to nejlepší Star Wars ze všech!

Hvězdné války nekončí, Hvězdné války trvají! Již v neděli si ve 20.00 budete moct dopřát vůbec nejlepší díl ze všech – Star Wars: Epizodu V – Impérium vrací úder. Již tradičně proto vzpomínáme na nejpikantnější kuriozity spojené s jejím vznikem.

09) Natáčet se začínalo překvapivě odtažitě – Lucas tentokrát sám nerežíroval a najal svého mentora Irvina Kershnera. Ten se do režírování Star Wars ovšem příliš nehrnul. Prý ho filmy stojící na speciálních efektech vůbec nezajímaly, nakonec však právě tomuto přístupu vděčíme za to, že v Impériu došlo na „polidštění“ všech hlavních postav.

08) V souvislosti s filmem se mluvilo také o tom, že se scéna s napadením Luka potvorou Wampa dostala do scénáře jenom kvůli tomu, že bylo nutno nějak vysvětlit jizvy Marka Hamilla z bouračky v lednu 1977. Není to pravda – ačkoliv Hamill svou nehodu skutečně sotva přežil, jeho jizvy se do natáčení o dva roky později zcela zahojily.

07) Ve snaze uchovat si co největší tvůrčí pravomoce se Lucas vyhnul investicím velkých studií a jal se film zaplatit sám. Celkově do natáčení vložil 18 milionů dolarů, které získal ze svého honoráře za Hvězdné války (1977) a z půjčky od banky. Částka se mu po úspěchu filmu několikrát vrátila, šlo však bezesporu o velký risk.

06) Namísto pouště se tentokrát natáčelo v Norsku, přičemž jeden večer zasáhla hotel silná sněhová bouře. Za normálních okolností by to znamenalo přerušení natáčení, ale Kershner se rozhodl, že povětrnostní podmínky výborně odpovídají natáčení scény, v níž se Luke bezcílně potuluje krajinou po útěku z jeskyně Wampy. Hamilla tak vyslal ven do mrazu před hotel, zatímco kameraman a štáb vše natáčeli z tepla vstupní haly.

05) Dalším příkladem mučivého natáčení byly i Lukovy nárazy do hlavy – v Yodově chatrči si jich Mark Hamill musel odbýt šestnáct, než byl Kershner spokojen.

04) Občas se naopak natáčelo pozoruhodně staromilecky – například záběry, při nichž si Luke pomocí Síly do ruky pošle svůj světelný meč, vznikly jednoduše tak, že Hamill meč zahodil a natočený materiál se poté pustil pozpátku…

03) Taktéž byli na place využití skuteční vojáci – posádka Echo Base bojující na Hothu s Impériem se skládala ze skutečných členů norské armády. Za to, že vláda poskytla levně „komparzisty“, daroval Lucasfilm značnou sumu do Norského červeného kříže.

02) Lucas sám se rozhodl pro natočení pozemní bitvy ve sněhu z prostého důvodu – kvůli výzvě. Měl za to, že v prostředí vesmíru se na černém pozadí trikové nedokonalosti schovají, ale při pozemní bitvě bude štáb muset pracovat mnohem tvrději a výsledek bude o to pozoruhodnější.

01) Přesto po natočení filmu Lucas (stejně jako v případě Nové naděje) okamžitě zpanikařil a výsledek označil za „nejhorší díl Star Wars, který kdy vznikl“. Názor změnil až dlouho poté, když zjistil, že většina lidí naopak Impérium považuje za nejlepší film ságy vůbec.

Star Wars: Epizoda V Impérium vrací úder začíná v neděli ve 20.00 na Prima COOL.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný