8. července 2019 09:37

9 věcí, které nevíte o čtvrté epizodě Star Wars: Kde málem rozpoutala válku?

Originál je jen jeden! Jaké zajímavosti se dají vyhrabat o původních Star Wars?

V neděli ve 20.00 vám pustíme zcela první díl Hvězdných válek z roku 1977, který je ale chronologicky Epizodou IV. Film, který vše započal, měl zřejmě nejbizarnější vznik a natáčení vůbec. Znáte všechna jeho tajemství?

09) George Lucas film plánoval několik let a po celou tu dobu se divoce měnil scénář. Původně měl film popisovat planetu obléhanou vesmírnou pevností – a tyto elementy nakonec byly použity až ve Skryté hrozbě. Taktéž se měnila i jména postav – Luke Skywalker se třeba původně jmenoval Starkiller.

08) Samotné natáčení bylo plné divokého improvizování. Zřejmě nejpikantnější je skutečnost, že byl hrudník Carrie Fisher pod jejím kostýmem k tělu sepnut… pomocí kobercové izolepy. Kostým totiž nebyl sestrojen tak, aby pod ním nebyly vidět obrysy podprsenky. Carrie později situaci žertovně komentovala s tím, že „jak všichni víme, ve vesmíru neexistuje spodní prádlo“.

07) Všechny pouštní scény se natáčely v Tunisku, což skoro vedlo i k mezinárodní krizi. Libyjská vláda totiž varovala tuniskou armádu, že si je vědoma „obrovského vojenského vozidla“ nedaleko svých hranic. Tunis následně v obavách před eskalací kontaktoval George Lucase a požádal ho… aby si přeparkoval vozítko Jawů trochu víc do vnitrozemí.

06) Harrison Ford se nechal slyšet, že během natáčení Epizody IV spolu s Markem Hamillem na place velmi často blbli a vůbec se chovali jako puberťáci – ale jenom pokud tam spolu s nimi nebyl Alec Guinness, představitel „původního“ Obi-Wana. V jeho přítomnosti se totiž prý chovali daleko seriózněji a profesionálněji.

05) Nějak se ostatně při natáčení museli zabavit – herci si totiž stěžovali, že byla režie George Lucase…. poněkud nedostatečná. Nevysvětloval jim motivace postav a v zásadě na ně jen křičel dva druhy pokynů: „Rychleji“ nebo „Intenzivněji“. Zlé jazyky navíc tvrdí, že se Lucas spíše zabýval trikovou stránkou filmu a s vedením herců mu „pomáhali“ jiní lidé do takové míry, že lze s úspěchem pochybovat o tom, jestli by si vlastně zasloužil titul režiséra.

04) Právě Lucas sám byl paradoxně vůči filmu extrémně kritický. Těsně před veřejnou premiérou film ukázal svým kamarádům-režisérům z Hollywoodu, mezi nimi i Brianu De Palmovi nebo Stevenu Spielbergovi. Většina – včetně Lucase samotného – snímek pohanila. Jenom Spielberg správně předpověděl, že vydělá hory peněz. Faktem ovšem rovněž je, že byl původní sestřih filmu zejména v posledním aktu mnohem delší a dojem vylepšila ve střižně masivním překopáním až Lucasova žena Marcia Lucas.

03) George si byl provarem filmu tak jistý, že namísto účasti na premiéře odjel raději na dovolenou na Havaj. Vzal s sebou přitom i kamaráda Spielberga – a spolu tu přišli s nápadem na film, který šel o čtyři roky později do kin jako Dobyvatelé ztracené archy.

02) Čtvrtá epizoda Star Wars vydělala 775 milionů dolarů – to celé v době, kdy byla hodnota dolaru mnohem nižší. Rozpočet filmu přitom byl pouhých 11 milionů!

01) Lucas však měl vzdor skepsi jistou víru v celkový výsledek. Vyměnil většinu svého honoráře za práva k mechandisingu, tedy mimo jiné i hračky vytvořené podle filmového světa. Všichni si mysleli, že jde z jeho strany o chybu, hračky totiž do té doby nikdy nebyly při svázání s filmovým dílem příliš úspěšné. Star Wars byly však v roce 1977 takovým fenoménem, že jméno filmu v plné síle vydrželo až do Vánoc a zajistilo Lucasovi pohádkové příjmy.

Star Wars: Epizoda IV Nová naděje začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný