29. července 2019 01:20

9 věcí, které nevíte o první epizodě Star Wars: Kde najdete Keiru Knightley z Pirátů z Karibiku?

Každá sága má svůj počátek...

Skoro dvě dekády to vypadalo, že budou Star Wars jen filmovou trilogií. Pak si ale George Lucas řekl, že konečně dotočí prequely, a najednou jsme měli hexalogii. Jak dnes šlape Epizoda I, jíž příběh Anakina Skywalkera chronologicky začíná? Právě to můžete na COOLu zjistit už v neděli ve 20.00 - a tady k tomu máte pár zajímavostí!

09) Epizoda I ve skutečnosti obsahuje značnou část děje, která byla určená již pro prapůvodní Hvězdné války z roku 1977. Původní story obsahovala blokádu planety, již přeruší duo galaktických rytířů. V jedné verzi se jim podaří najít plán mateřské lodi na oběžné dráze. Rytíři pak na konci vedou stíhací útok, který zničí hlavní základnu na oběžné dráze.

08) Epizoda I byla teprve druhým snímkem ságy, který režíroval George Lucas, i když šlo o čtvrté Star Wars – Epizodu V totiž natočil Irvin Kershner a Epizodu VI Richard Marquand. Zlé jazyky navíc tvrdí, že Lucas Epizodu IV z roku 1977 jen spolurežíroval a že scény s herci vedl spíš producent. Lucas sám se totiž zaměřoval hlavně na efekty a mizanscénu, což by leccos vysvětlovalo a udělalo by to z Epizody I tak trochu jeho "první celé Star Wars".

07) Na počátku natáčení v roce 1997 zničila silná písečná bouře část kulis v Maroku. To filmům obvykle příliš neprospívá, Lucas to však bral za dobré znamení – podobná bouře totiž přerušila i natáčení původní Nové naděje.

06) O roli královny Amidaly se v prvním filmu podělily Natalie Portman a Keira Knightley, která hrála její dvojnici jménem Sabé. Obě herečky si v make-upu plně nalíčené královny byly natolik podobné, že si je spletla Sharman Macdonald, Keiřina matka, když přišla svou dcerku na natáčení navštívit.

05) Jindy naopak herci pro natáčení přinášeli problémy. Film totiž většinu kulis dodělávat digitálně – fyzické kulisy tak byly vybudovány jenom do výšky hlavy nejvyššího herce. Problém je, že tímto byl velikán (metaforicky i doslova) Liam Neeson. Nutnost všechny kulisy budovat výše, než by jinak bylo nezbytné, produkci přišla na dodatečných 150 tisíc dolarů.

04) Nezmarem byl i Ewan McGregor. Na jednu stranu se sice zodpovědně naučil gesta a přízvuk podobný původnímu představitelovi Obi-Wana, na stranu druhou dělal při šermovačkách pusou zvuky svištících světelných mečů. Herci se totiž, jaksi, mlátili jenom plastovými markety pro digitální grafiky. Postprodukce si jeho „vzuuum" citoslovců samozřejmě všimla a musela je překrýt jinou stopou.

03) Dnes je možná prequelová trilogie brána jako slabší série v rámci ságy, svého času byla však očekávání doslova gigantická. Během prvního týdne po uvolnění traileru do kin (protože tehdy se ještě uvolnění na internet tak nenosilo) hlásila kina unikátní fenomén – při některých projekcích opustilo po odvysílání traileru Star Wars kina až 75 % diváků. Všichni přitom zaplatili plnou cenu za (jakýkoliv) film, který běžel po traileru.

02) Ne každý ale na premiéru dychtivě čekal. Natalie Portman (Amidala) se proslavila tím, že prošvihla premiéru a její následnou párty. Měla k tomu však vznešený důvod – Portmanka, proslavená svým hladem po vědomostech, si nenechala uniknout svou maturitu. Herečka později na několik let Hollywood opustila kvůli studiu na vysoké škole.

01) Epizoda I byla jedním z prvních filmů s "potitulkovou scénou" – poté, co skončily titulky, se totiž krátce ozval zvuk dýchání Dartha Vadera…

A tím vše započalo!

Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba začíná na Prima COOL v neděli ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný