17. července 2023 00:03

9 věcí, které nevíte o druhém Star Treku: Proč vyvolal záporák takovou kontroverzi?

Kirk a Spock se vydávají do temnoty...

V sobotu večer začíná na Prima COOL startrekovská výprava Do temnoty. Druhý díl restartované série vrhne Kirka a Spocka vstříc jejich nejtěžšímu nepříteli, kterého si zahrál Benedict „Sherlock“ Cumberbatch. Co všechno o tomhle filmu nevíte a mohlo by vás zajímat? Tady máte devatero zákulisních pikantérií!

09) Režisér Abrams a scenáristé Kurtzman a Orci řekli, že vybrat správného záporáka bylo náležitě obtížné – jednoduše si nemohli nikoho z nepřeberných možností zvolit! Nakonec tak padlo rozhodnutí půjčit si jako záporáka slavného Khana z klasiky Star Trek II: Khanův hněv. Trvalo ale dlouho, než kolem něj tvůrci obmotali zápletku – ještě v prosinci 2010, těsně před natáčením, tak film v podstatě neměl scénář.

08) Benedict Cumberbatch byl jako představitel legendárního Khana doporučen J. J. Abramsovi jeho producentem Stevenem Spielbergem, který Cumberbatche dirigoval jen o dva roky dříve na place Válečného koně. Abrams však až do premiéry držel identitu záporáka v tajnosti, což bylo v komunitě poněkud kontroverzní rozhodnutí, protože všichni stejně očekávali, že Cumberbatch je Khan, i když filmaři říkali, že určitě není.

07) A dokonce to tajili tak moc, že scénář letěl z Londýna do Los Angeles připnutý k ruce svého kurýra pomocí želízek!

06) Na natáčení „druhého“ Star Treku došlo na dojemný vtípek k původnímu představiteli Chekova, Walterovi Koenigovi, který se dle svých slov snažil vyhýbat nošení červeného trikotu. To totiž v původním Star Treku znamenalo zvýšenou šanci, že vaše postava umře (statisticky zemřelo jen 10 procent důstojníků v červeném, ale jejich úmrtí představovala 73 procent všech smrtí v seriálu).

... tato historka z natáčení ovšem poněkud zhořkla o pár let později, když Anton Yelchin (nový představitel Chekova) zemřel poté, co ho rozdrtilo jeho vlastní auto.

05) Karl Urban (nový doktor McCoy) uctil představitele původního McCoye DeForesta Kelleyho tím, že nosil stejně jako on prstýnek na malíčku levé ruky.

04) Star Trek: Do temnoty je poslední film, v němž si před svou smrtí v únoru 2015 zahrál Leonard Nimoy, představitel původního Spocka.

03) Různé elementy filmu si půjčují z historie Star Treku víc než jen Khana. Hlavní záporácká loď připomíná konstrukční třídu Sovereign, do které patřila i Picardova druhá Enterprise. Sekce 31 pak byla známa jako „zlá“ agentura Hvězdné flotily prominentní v Hlubokém vesmíru 9 – později se pak i v Enterprise a nyní v Discovery.

02) Ačkoliv pro film vznikl kompletní redesign klingonských masek, Klingoni sami se ve filmu objevili pouze asi na deset minut – a většinu z toho na ně kvůli akci není příliš dobře vidět.

01) Leonard Nimoy si svůj pobyt na place prý dobře užíval – dílem i díky tomu, že mu smlouva zaručovala konstantní přísun kávové zmrzliny!

Star Trek: Do temnoty začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný