24. července 2023 00:02

9 věcí, které nevíte o třetím Star Treku: Natočil ho režisér nejlepších dílů Rychle a zběsile

Star Trek: Do neznáma není tak svižnou podívanou jen náhodou...

V sobotu večer na COOL dorazí třetí rebootový Star Trek s podtitulem Do neznáma. USS Enteprise se v něm ocitá na své slavné pětileté průzkumné misi – ta je však znenadání přetnuta vejpůl poté, co posádka havaruje na neznámé planetě a musí čelit nepříteli, který nenávidí vše, co Federace představuje. Než se do boje pustíte spolu s ní, přelouskejte si to nejpodstatnější o strastiplných přípravách filmu a o tom, komu je věnován.

09) Po ne-zrovna-dokonalém přijetí Star Trek: Do temnoty panovala kolem třetího filmu značná nejistota. A jako by to nestačilo, z pozice režiséra zároveň odešel J. J. Abrams kvůli natáčení nových Star Wars. Byť se na „trojce“ stále podílel jako producent, karty nového Star Treku byly poprvé od roku 2009 rozdány zcela nečekaně.

08) Nejprve to například vypadalo, že film zrežíruje jako svůj debut (!) scenárista Roberto Orci, než se žhavým kandidátem na pozici stal Edgar Wright (Jednotka příliš rychlého nasazení). Zvažováni byli i Duncan Jones (Moon) nebo herec a režisér Jonathan Frakes – představitel velitele Rikera z Nové generace. Žolíka si nakonec vylosoval Justin Lin, rejža třetího až šestého dílu Rychle a zběsile.

07) Od začátku bylo naopak jasno o tom, že se u série bude měnit tón – temná špionážní story z Do temnoty měla být nahrazena příběhem optimističtějším a postaveným kolem prozkoumávání cizích nových světů. Na psaní scénáře se podílel i Simon Pegg (představitel Scottyho), jehož první návrh byl však pro kravaťáky... příliš „startrekovský“. Zápletka tak byla obohacena o prvky westernu a heist movie žánru, aby film skously i divácké masy.

06) Ani zahájení natáčení v létě 2015 však nebylo koncem útrap – film se nakonec na jaře dalšího roku dočkal nepopulárních dotáček, což často naznačuje, že se studiu natočený biják příliš nepozdává. Naštěstí vše dopadlo k všeobecné spokojenosti.

05) Ačkoliv to chvíli vypadalo, že se film obejde bez Spocka a doktora McCoye (Zachary Quinto a Karl Urban se do podpisu smlouvy příliš nehrnuli), vrací se nakonec celá původní sestava. Film je rovněž posledním bijákem tragicky zesnulého Antona Yelchina a je mu – spolu s původním Spockem Leonardem Nimoyem, který zemřel v době natáčení – v závěrečných titulcích věnován.

04) Do neznáma je vůbec trochu plnější odkazů pro skutečné fanoušky – druhá viděná loď Hvězdné flotily, USS Franklin, odkazuje na Star Trek: Enterprise, dialogy postav pak mnohdy odkazují k původním dílům Star Trek: The Original Series a pozadí hlavního padoucha pramení ze století staré války s Romulany.

03) Postava mimozemšťanky Jaylah je inspirována prvním významným filmem Jennifer Lawrence, Do morku kosti (2010), potažmo její zdejší drsňačkou – holkou z divočiny, co se o sebe umí postarat. Když Pegg postavu Jaylah psal, nenapadlo ho však její jméno. Scenáristé jí tak pořád říkali jen „Jennifer-Lawrence-z-Do-morku-kosti“, což později začali zkracoval na přezdívku herečky, J-Law. Definitivní název Jaylah tak nakonec vznikl jenom mírnou úpravou provizorního označení.

02) Do neznáma byl první startrekovský film, který se natáčel ve Vancouveru – městě proslaveném mimo jiné natáčením Hvězdné brány nebo Battlestar Galacticy (a mnoha dalších). Oproti tomu dřívější Star Treky se zpravidla natáčely v Kalifornii.

01) Film nakonec vrátil sérii krev do žil a začalo se mluvit o čtvrtém díle, v němž by se po bok Pineova Kirka (díky nějakým hrátkám s časem) vrátil jeho zesnulý otec George Kirk s tváří Chrise „Thora“ Hemswortha. Herci se však se studiem nedohodli, a tak bylo kolem Star Treku ticho až do února 2022, kdy byl oznámen nový film v režii Matta Shakmana (WandaVision). I z toho ale nakonec sešlo, takže... kdo ví, jestli čtyřka někdy vznikne!

Star Trek: Do neznáma začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný