10. července 2023 00:05

9 věcí, které nevíte o Abramsově Star Treku: Kde v něm najdete Thora?

Toto jsou cesty hvězdné lodi Enterprise… a její omlazené posádky, kterou dal v roce 2009 dohromady J. J. Abrams.

Připravte se na počátek legendy – už v sobotu večer začíná na Prima COOL Star Trek z roku 2009! První díl rebootu příběhů hvězdné lodi Enterprise nám ukáže, jak se Kirk a Spock poprvé potkali – a snažili se u toho zachránit Zemi, Federaci i budoucnost. Způsob, jakým se tenhle film v režii J. J. Abramse dával do kupy, byl však neméně epický. Co o něm dost možná nevíte?

09) Abrams převzal Star Trek v nedobrém stavu – pátý seriál Enterprise byl ukončen již po 4. řadě, desátý film Nemesis sklidil jenom kritiku a zdálo se, že neexistuje způsob, jak Star Trek znovu učinit přijatelným pro větší počet diváků. Přišel proto čas na tradiční lék nemocných sérií – návrat ke kořenům!

08) Idea natočit prequel k příběhům Kirka a Spocka z doby jejich studia na Akademii sice vypadá jako dokonalý námět pro reboot, ve skutečnosti s ní však původní tvůrce Star Treku Gene Roddenberry přišel již v roce 1968. Jako námět seriálu byl tehdy zavržen, stejně jako později v 80. letech jako námět šestého filmu. Vrátil se tak až nyní.

07) Navzdory dobrému nápadu potřebovali tvůrci i nějaké pojítko s původní sérií. Roberto Orci, Alex Kurtzman a J. J. Abrams proto osobně navštívili Leonarda Nimoye u něj doma ve snaze jej přesvědčit k účasti na filmu. Nimoy odmítl řadu nabídek zahrát si původního Spocka – historická rozšafnost rebootovaného Star Treku, který ukazuje Spocka od dětství po důchod, jej ale nakonec pro tento projekt zlomila.

06) Naopak Simona Pegga nikdo přesvědčovat nemusel. Abrams mu jednoduše poslal mail s dotazem, zdali by si chtěl zahrát Scottyho. Pegg, starý nerd, který už v devadesátkách o Star Treku vtipkoval ve svém seroši Spaced (v zásadě britský předchůdce Teorie velkého třesku…), mu odvětil, že by si ve Star Treku zahrál i zadara – nebo Abramsovi za svou účast klidně zaplatil.

05) Pro scénu „paraskoku“ z vesmíru na platformu si herci mnohé vytrpěli. Filmaři je nejprve točili s hlavou sklopenou dolů a kamerou namířenou k nebi, herci jim však neustále omdlévali z toho, jak se jim krev nakupila v makovici – k jejich cti nutno dodat, že fyzikálně akurátní takový postup nebyl, poněvadž vlivem přetížení by takový problém v reálu při sestupu do atmosféry neměli. Filmaři problém vyřešili tím, že herce postavili na zrcadlo. To odráželo nebe nad nimi a z jistého úhlu byl trik nerozeznatelný od digitální verze.

04) Jedná se o celovečerní debut Chrise Hemswortha, pozdějšího slovutného Thora z Marvelovek. Hemsworth si na začátku filmu střihne mladého Kirkova otce – Thora si pak ve své první Marvelovce zahrál až o dva roky později.

03) Abrams sám přiznal, že je jako Trekkie dost na pendrek. Nejenže neviděl posledních pár filmů a nejvíce fandí seriálu s Kirkem a Spockem – zatímco ostatní seroše jsou pro něj spíše mimoběžné –, ale i v dětství více fandil Star Wars. Což, vzhledem k jeho pozdějšímu převzetí opratí právě nad Star Wars tolik nepřekvapí.

02) Po úspěchu filmu z roku 2009 následovala dvě další pokračování. Star Trek: Do temnoty leckteré fanoušky rozčílil, protože upravil ikonického záporáka, zato třetí díl série v režii Justina Lina byl příjemným popcornem s pár pomrknutími na vícero seriálů. Čtvrtý díl se docela dlouho chystal, nakonec z něj ale bohužel sešlo a momentálně je filmová série v limbu.

01) Recept nicméně zafungoval na seriálové frontě. Star Trek se totiž vrátil do televizních vod skrze seriály Star Trek: Discovery (pět sérií), Star Trek: Picard (tři série) nebo Star Trek: Podivné nové světy (zatím dvě série).

Star Trek z roku 2009 začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný