28. března 2022 00:09

9 věcí, které nevíte o komedii Šprtky to chtěj taky: Najdete v ní dceru princezny Leii?

Kolik komedií s náctiletými děvčaty se může chlubit nadšenými recenzemi?

V neděli večer vám na COOLu zničí bránici komedie Šprtky to chtěj taky. Dvě studentky Amy a Molly, které celou střední sekaly latinu a sbíraly body v hodnocení, tu na konci školy zjistí, že to celé byla ztráta času – i oblíbení kaliči se totiž dostali na stejné školy jako ony! V reakci na to se utrhnou ze řetězu ve filmu, který lze popsat jako "moderní Prcičky pro děvčata" – tenhle film ale také režírovala slavná herečka a za pozornost rozhodně stojí i chlapcům.

09) Šprtky to chtěj taky jsou totiž režijním debutem Olivie Wilde, jíž můžete znát jako Třináctku z Doctora House nebo jako Quoru z nového Trona. A její přístup byl rozhodně… inspirativní. Jejím mottem bylo, že “střední škola je válečná zóna”, nehodlala se navíc nechat sešněrovat běžnými žánrovými konvencemi, a vymyslela si i animovanou scénu, kde se zdrogované hlavní postavy promění v panenky Barbie. Inu, s takovými nápady se nelze divit, že si projekt protlačila.

08) První verze scénáře kolovala Hollywoodem již od roku 2009, tehdejší story se ale do značné míry točila kolem toho, že obě ústřední hrdinky mají prostě “lovit chlapce” pro maturitní ples. Aby se tomuto klišé uniklo, pozdější verze scénáře přepsaly jednu z postav na lesbu a ústřední story se změnila v jednu velkou pomaturitní párty.

07) Olivia prohlásila, že její hlavní inspirací byly klasické teenagerské komedie z 80. let, které svým způsobem platily i za dílčí inspiraci Prciček. Pokud vám něco říkají jména jako Snídaňový klub, Zlaté časy na Ridgemont High či Omámení a zmatení, více, co máte zhruba čekat v modernějším hávu zde.

06) Ve snaze vybudovat mezi Amy a Molly důvěryhodný vztah navrhla Olivie oběma herečkám Kaitlyn Dever a Beanie Feldstein, aby spolu po nějaký čas žily. Obě ve spolubydlení před natáčením nakonec strávily 10 týdnů.

05) Billie Lourd, která si zahrála postavu Gigi, chtěla původně scénu s potápěním u jachty sehrát sama. Producenti se z takového nápadu ale ošívali, protože náročnost výkonu pro netrénovanou herečku smrděla rizikem – nakonec ji přesvědčili s tím, že by kvůli obavám ze špinavé vody a riziku infekce musela mít speciální tampón. Kaskadérka, která scénu zahrála, byla mimochodem profesionální jeskynní (!) potápěčkou.

04) Ačkoliv je ve filmu Amy lesbou a Molly je hetero, obě herečky jsou ve skutečnosti opačné orientace – Beanie Feldstein je lesba, zatímco Kaitlyn Dever je hetero.

03) Původní scénář doznal na place značných improvizovaných úprav. Olivia Wilde sama chtěla po hercích, aby si své dialogy přepsali do uvěřitelnější verze, pokud sami cítili, že jim to “nejde do huby”.

02) A fungovalo to! Na serveru Rotten Tomatoes má film hodnocení 96 % (průměrný rating 8,3/10) a vysloužil si pochvaly za “svěří, vtipný a čerstvý pohled na dospívání”.

01) Dozajista mu pomohly i nové tváře mezi herci a herečkami – ale nešlo rozhodně o žádné amatéry. Beanie Feldstein (Molly) je ve skutečnosti sestrou slavného Jonaha Hilla, Mason Gooding (Nick) je syn herce Cuby Gooding Jr., a zmíněná Billie Lourd (Gigi) je pro změnu dcerou Carrie “Leii” Fisher.

Komedie Šprtky to chtěj taky začíná na Prima COOL v neděli ve 22.20.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný