24. května 2021 00:04

9 věcí, které nevíte o bondovce Spectre: Hlavního padoucha si málem zahrála hvězda Temného rytíře a Harryho Pottera

Původně mělo jít o poslední bondovku s Danielem Craigem, nakonec se ale všechno změnilo.

Ve čtvrtek večer se na COOL prostřílí bondovka Spectre. Agent 007 se v ní setká s organizací, která má své dlouhé prsty v terorismu, pomstě a vydírání po celém světě, a zároveň… zjistí, že s ní souvisí i jeho vlastní minulost! Další netradičně osobní bondovku natočil stejně jako v případ Skyfall režisér Sam Mendes, původně to ale vypadalo, že na režisérskou stoličku usedne někdo dočista jiný. Co všechno o Spectre možná nevíte?

09) Producenti silně zvažovali, že si Spectre bude moct natočit sám Christopher Nolan, mistr moderních filmových thrillerů. Sam Mendes se ale nakonec rozhodl vrátit se po Skyfall do světa 007, a tak na Nolana nedošlo – a to ačkoliv by jeho režie podle majitelů značky byla „splněným snem“.

08) Spectre samozřejmě naráží na stejnojmennou zločineckou superorganizaci, která se vyskytovala zejména v původních Conneryho bondovkách. Již organizace Quantum z druhé Craigovy bondovky však měla být původně Spectre – kvůli komplikacím ohledně práv však filmaři její jméno nemohli explicitně použít.

07) Role Franze Oberhausera, kterou nakonec získal Christoph Waltz, se málem ujal Gary Oldman. Představitel komisaře Gordona nebo Siriuse Blacka však nakonec nebyl svolný k dlouhému šestiměsíčnímu natáčení. Mimochodem, Franzův filmový otec Hannes Oberhauser byl dle povídky Iana Fleminga skutečně jakýmsi náhradním otcem původního knižního Bonda.

06) Také s obsazením Monicy Bellucci se pojí jedna pikantní historka – Bellucci se totiž ucházela o roli bondgirl již u filmu Zítřek nikdy neumírá z roku 1997. Namísto ní však byla obsazena supermanovská Teri Hatcher s tím, že je Monica Bellucci příliš stará! O víc než 20 let později si Teri Hatcher nikdo moc nepamatuje a Monica Bellucci se nerušeně muchluje s dalším 007!

05)Daniel Craig se nechal slyšet, že je pro něj příprava na roli Jamese Bonda stále víc a víc vysilující. „Sundám si v tomhle filmu triko? Samozřejmě, že se svléknu. Cvičil jsem šest měsíců. Dřu se k smrti, abych byl fit. Nemám žádnou tajnou metodu, jen tvrdou dřinu. Přiznávám, že je to čím dál těžší, ale takový je život. Budu pokračovat, dokud budu fyzicky schopen,“ prohlásil Craig v jednom z rozhovorů ke Spectre.

04) Aby filmaři mohli natočit scény s vrtulníkem přelétávajícím nízko nad Londýnem, museli nejen rozeslat informační dopis do 11 tisíc domácností v oblasti natáčení, ale také velmi detailně koordinovat světla zejména pod 17 mosty, kde se honička mezi člunem a vrtulníkem natáčela. To vyžadovalo nekřesťanské množství členů štábu a koordinaci vysílačkami na dálku mezi skoro 200 lidmi.

03) Soundtrack Spectre si vysloužil notorickou (a ne vždy pozitivní) pozornost kvůli ústřední písni Writing's on the Wall od Sama Smithe. Mnohem zajímavější však je, že jde vůbec o první bondovku, ve které nezazní ikonický motiv na trumpetu od Dereka Watkinse! Ten se přitom objevil již v první bondovce Dr. No a od té doby byl se značkou nerozlučitelně spjat. Nebo jsme si to alespoň mysleli!

02) Pierce Brosnan, předchozí představitel Jamese Bonda, Spectre kupodivu moc nechválil. „Strašně jsem se na to těšil. Příběh byl trochu slabý, mohl být kratší. Tak nějak se to táhlo příliš dlouho. Není to ani ryba, ani rak. Není to ani Bond, ani Bourne. Ale Daniel tu naprosto válí. Má v sobě příjemnou uvolněnost. Je to velký drsňák a myslím, že v tomhle díle našel skvělý smysl pro sebe, pro hlášky a je tu pěkná hravost. Dejte mu ještě rok volna a určitě bude připraven na rock'n'roll, prohlásil v rozhovoru v roce 2015.

01) O Spectre se svého času mluvilo jako o zřejmě poslední Craigově bondovce. Odpovídá tomu její zakončení i nasmlouvaný počet filmů s Danielem Craigem. Dnes už však víme, že nakonec vznikla ještě další bondovka Není čas zemřít, jíž se ujal Cary Fukunaga, režisér první série Temného případu.

Spectre začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 20:15.

Sdílejte článek
Štítky James Bond agent 007 Daniel Craig Spectre

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný