20. prosince 2021 00:05

9 věcí, které nevíte o akčním filmu Speciální jednotka: Jaká česká pistole se v něm objeví?

Francouzi ukazují, že teroristy ani zdaleka nekosí jen Amíci.

V pátek na COOL dorazí francouzský válečný akčňák Speciální jednotka. Djimon Hounsou se tu představí jako velitel elitní jednotky, která dostane za úkol vysvobodit z Afghánistánu zajatou evropskou novinářku. Díky tomu, že celý film vznikl zejména ve francouzské produkci, jde o tak trochu odlišný, evropštější typ akčního bijáku. Co přesně to znamená?

09) V první řadě to, že se na filmu namísto amerických konzultantů a vojáků podíleli především ti francouzští. Během natáčení akčních scén sloužili v roli konzultantů zejména speciálové z francouzského námořnictva, jeden z nich si ostatně zahrál i jednu z hlavní rolí.

08) Jeden z hrdinů filmu, Marius, totiž nese tvář Alaina Alivona – ten byl skutečně členem námořních speciálů z La Force maritime des fusiliers marins et commandos (FORFUSCO), kde se sice věnoval především výcviku – ale pořád měl ke skutečné akci blíž než drtivá většina jiných akčních herců.

07) Jiní představitelé rolí měli kuriózní původ z dalších důvodů – Rez Degan, který si střihl hlavního talibanského záporáka Zaiefa, je totiž původně izraelský herec (!) s odkroucenou tříletou službou v izraelské armádě. To už skoro je, jako kdyby židovský levicový komik někdy hrál Hitlera.

06) Pokud by vás zajímalo, jaký arzenál se ve filmu blejskne, pak jsou to pistole Glock 17 a Glock 26, přičemž Kovax používá SIG X-FIVE a naopak záporák Zaief má "naší" ČZ 75B! Dále se potom pálí ze samopalu varianty MP5 či pušek Colt M4A1, Kovax opět používá ARX-160, a naopak Zaief sáhl po rumunské AK Draco.

05) Ačkoliv se děj odehrává v Afghánistánu, film se ve skutečnosti natáčel především v pohoří a hlavní městě Tádžikistánu. Pár záběrů vzniklo také v tropickém Džibuti (soused Somálska) a chybět samozřejmě nemohou ani záběry z Francie, především z Paříže.

04) Přesto lze ve filmu spatřit i skutečné záběry z Afghánistánu! Jedná se zejména o záběry hor, ty však pořídily drony. Již v roce 2011 nebylo úplně bezpečné do Afghánistánu posílat filmaře, natožpak herce a herečky.

03) Podíváme-li se na garderóbu hlavních hrdinů, objevíme, že se ústřední speciální jednotka skládá z různých formací. Kovax, Lucas, Victor a Marius jsou typičtí zelení bareti z francouzských námořních Commandos Marine. Naproti tomu Elias je nejspíše výsadkář z Air Parachute Commando n° 10, kteří spadají pod letectvo a slouží jako speciálové či zachránci sestřelených pilotů. Nakonec Tic-Tac je také paragán, ale z 1st Marine Infantry Parachute Regiment, založené silami Svobodné Francie během druhé světové jako sesterská organizace SAS, od níž dodnes nese francouzskou verzi jejího motta.

02) Zajímavé odění najdeme také na druhé válčící straně, tentokrát však již bez identifikace jednotek. Nejenže má padouch Zaief zalíbení v česko-rumunských zbraní, ale nosí také “naše” oblečení. Má na sobě totiž slovenskou maskáčovou bundu vz. 97, přičemž další komponenty vz. 97 nosí i různí další členové filmového Talibanu.

01) Pozor, poslední scénou příběh Speciální jednotky nekončí! V rámci titulků lze totiž ještě vidět kratičkou scénu, která zobrazuje osud jednotlivých členů ústředního komanda.

Speciální jednotka začíná na Prima COOL v pátek ve 22.10.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný