24. dubna 2023 00:03

9 věcí, které nevíte o Soudci Dreddovi: Proč film se Stallonem není mnohem drsnější?

První adaptace Soudce Dredda se do kin nedostávala zrovna jednoduše. Pořád se kolem ní něco dělo!

Ve čtvrtek večer se na COOL prostřílí akční komiksovka Soudce Dredd. Sylvester Stallone se ve snímku z roku 1995 představí jako nekompromisní polda/soudce/popravčí, který musí šířit spravedlnost ve futuristickém Mega City One. Ačkoliv je známá spíš modernější verze tohoto hrdiny s bradou Karla Urbana, i prapůvodní Soudce Dredd si zaslouží svou pozornost – ukazuje totiž, jakým obtížím první pokusy o komiksovky čelily.

09) Přípravy na film začaly již v polovině 80. let, ale dva filmy hodily Dreddovi klacky pod nohy – nejprve se v roce 1987 objevil RoboCop, který si od komiksové předlohy Dredda půjčil tolik elementů, že filmaři prostě nemohli přijít s něčím podobným. A pak přišel Batman, který rovněž naservíroval přestylizovanou komiksovku – a není se čemu divit, že Dredda provázela pověst složité produkce až do poloviny 90. let.

08) Producenti původně navrhovali, že by si hlavní roli mohl střihnout sám Arnold Schwarzenegger. V režijní sesli se pak mohla uvelebit i taková jména jako Renny Harlin (Smrtonosná past 2) či Richard Donner (Smrtonosná zbraň), nakonec se však pánové museli spokojit s méně známým Dannym Cannonem. Ten na Dredda mimochodem kývl namísto jiné nabídky na Smrtonosnou past 3…

07) Cannon a Stallone se od počátku projektu kreativně dost bili. Stallone například chtěl, aby uniformy futuristických poldů nenavrhl nikdo menší než Gianni Versace – burleskní styl ale neladil s Cannonovou vizí. Versace navíc vytvořil tuny neschválených návrhů, než se filmaři shodli alespoň na jednom z nich.

06) Film se paradoxně natáčel ve studiích Shepperton v Anglii, což je jedna z věcí, která se filmařům docela povedla – pověstně vlhké britské počasí vytvořilo tak hutnou noirovou atmosféru (čti: skoro furt pršelo), že štáb v ojedinělých dnech, kdy zrovna nepršelo, kropil kulisy vodou, aby případný další déšť nezkazil záběr.

05) Dredd si v tomto filmu – k velké nevoli fanoušků – sundá svou helmu. To je něco, čemu se nový film vyhnul, ale překvapivě na to došlo i v původní komiksové předloze. Pravda, tam Dredd ukázal hlavně odpudivě znetvořenou tvář, která byla navíc částečně překryta cenzorským páskem... takže ji vlastně ani v komiksu neukázal.

04) Filmový Soudce Dredd byl prvním velkofilmem, který šel ven spolu s oficiální videohrou. Bylo to jen tři roky po vydání původního Dooma a tato praktika se od té doby… inu, příliš neosvědčila.

03) Komplikované natáčení vyvrcholilo zcela katastrofální postprodukcí – v první řadě kvůli ratingu. Film původně obsahoval mnohem víc brutálních scén, studio však muselo film sestříhat z ultradospělácké verze na běžně dospělácký rating R. A to nebylo příkořím konec – Stallone se totiž dokonce snažil film dále sestříhat na rating PG-13 pro teenagery!

02) Právě ve střižně došlo k vyvrcholení Stalloneho třenic s režisérem Cannonem, oba totiž měli pro Dredda v hlavě docela jiný styl. Cannon toužil po temnějším akčňáku, zatímco Stallone po akční komedii. Cannon se po selhání projektu zapřísáhl, že už nikdy nebude točit se slavnými herci…

01) Všechna snaha však nakonec vyšla naprázdno – výsledný film totiž Dreddovi příliš pověst nezlepšil a trvalo víc jak dekádu, než byl koncept oživen ve zmíněném rebootu s Karlem Urbanem. Původní Soudce Dredd je dnes ale rozhodně zajímavou a v podstatě kultovní ukázkou toho, jak vypadaly drsné komiksovky v devadesátých letech.

Soudce Dredd začíná na Prima COOL ve čtvrtek ve 22:00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný