31. října 2022 00:10

9 věcí, které nevíte o Smrtonosné pasti 5: Koho si málem zahrál Paul Walker?

Poslední zářez Johna McClanea?

V neděli večer na COOL dorazí pátý a poslední díl Smrtonosné pasti. John si v něm na stará kolena udělá výlet do Ruska, kde tou dobou zrovna pobývá jeho synátor s tváří Jaie Courtneyho. A není tu náhodou – mladý McClane má totiž za úkol chránit a eskortovat ze země cenného špeha, a starý McClane se tak bude muset zase jednou zapotit spolu s ním. Protože šel snímek do kin před devíti lety, neuškodí oživit si vše, co jeho vznik doprovázelo.

09) O natočení pětky se uvažovalo již brzy po čtyřce, nakonec však preprodukce započala až v roce 2010. Scénář napsal Skip Woods, který se podškrtl i pod filmový A-Team, režíroval měl pak původně Noam Murro, rejža pokračování Třístovky. Nakonec jej však nahradil John Moore, který má na triku i filmového Maxe Payna.

08) Snímek byl původně oznámen pod jménem „Die Hard 24/7“, což mnohé vedlo ke spekulacím, že by se mohlo jednat o crossover Smrtonosné pasti a seriálu 24 hodin, k němuž má práva stejné filmové studio. Pozdější změna názvu to popírá, zajímavé však je, že studio spekulace po prvním oznámení nijak nepopřelo. Můžeme tak bláhově spekulovat nad tím, že to alespoň na chvíli byla pravda!

07) Do role mladého McClaneova synka byla zvažována celá paleta herců včetně Liama Hemswortha, Jamese Badge Dalea, Bena Fostera, Paula Dana, Aarona Paula a Mila Ventimiglii nebo Paula Walkera. Nakonec ji získal Jai Courtney ze Spartaka a Jacka Reachera.

06) Ačkoliv je film zasazen do Ruska a na Ukrajinu, většina jeho natáčení proběhla v Maďarsku – roli Moskvy tak sehrála především Budapešť.

05) Jedná se o první díl série Smrtonosná past, jehož scénář vznikl čistě pro tento film – všechny další filmy včetně jedničky byly totiž adaptací příběhu sepsaného původně pro jiné účely. První díl byl adaptací románu Rodericka Thorpa navazující na jinou knihu, druhý a třetí film byly upravenými verzemi scénářů původně zamýšlených jako originální snímek (trojka například mohla dost dobře skončit i jako zápletka Smrtonosné zbraně!), čtyřka pak vznikla na motivy novinového článku popisujícího rizika kyberterorismu.

04) Natáčení střelby z vrtulníku Mi-24 „Hind“ probíhalo na skutečné maďarské vojenské střelnici – major maďarskho letectva v této scéně skutečně sedí za kniplem vrtulníku a používá při střelbě opravdovou munici! Počítačoví animátoři tak později digitálně dokreslili jenom cíle.

03) Na place se objevila i McClaneova dcera s tváří Mary Elizabeth Winstead ze čtyřky, její scény se ale do finálního sestřihu nakonec nedostaly. Tak či onak to z ní činí teprve pátou hereckou tvář, která se v sérii objevila opakovaně. Zbylými čtyřmi jsou Bruce Willis, Bonnie Bedelia (McClaneova žena), William Atherton (reportér Richard Thornburg) a Reginald VelJohnson (seržant Al Powell).

02) Filmový „ruský gang“ ve skutečnosti neobsahuje žádného skutečného ruského herce – jeho členy jsou slovenští, maďarští, srbští, mongolští a ukrajinští herci.

01) Pátá Smrtonosná past neměla být finálním dílem série, sem tam se totiž mluvilo o tom, že mohla vzniknout i šestka. Podle uniklých plánů se měla jmenovat McClane a o ústřední roli by se Bruce Willis podělil s doposud neznámým sekundantem. Film by se totiž odehrával ve dvou časových liniích – jedné se starým McClanem a jedné s mladým. Po nákupu studia 20th Century Fox Disneym ale šel tenhle projekt nemilosrdně k ledu.

Smrtonosná past: Opět v akci začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný