24. října 2022 00:05

9 věcí, které nevíte o Smrtonosné pasti 4: Jak se točilo sejmutí vrtulníku autem?

Podle koho jde o nejlepší díl série hned po jedničce?

Od večírku v Nakatomi Plaza uběhlo dlouhých 12 let a John McClane přišel o poslední zbytky hřívy – v neděli večer se však na Prima COOL opět vrací do služby ve Smrtonosné pasti 4! Tentokrát bude John bojovat proti nové formě terorismu v podobě hackerů, kteří ochromili celou Ameriku. I ve věku, jemuž dominuje tlučení do klávesnic, však bude zapotřebí hrdina s velkým H... a především taky s velkou bouchačkou. Přečtěte si, proč jsme si na čtvrté pokračování ságy museli tak dlouho počkat a podle koho jde o druhý nejlepší díl série!

09) Zápletka jako taková byla vymyšlena již v roce 1998, inspirací jí totiž byl scénář jménem WW3.com od scenáristy Nepřítele státu. V ději měl hlavní hrdina zastavovat kyberteroristu, který se snažil rozpoutat chaos kvůli prodejci akcií. Inspirací pro scénář byl přitom ještě o rok dřívější článek A Farewell to Arms v časopisu Wired popisující budoucí možnosti kyberterorismu.

08) Preprodukce se kolem roku 2001 pomaloučku rozbíhala, jenže pak přišly útoky z 11. září a téma terorismu mělo ve filmu na nějaký čas utrum. Postupně se upravovala nová verze scénáře i starší nápady – a hrozilo, že film bude obsahovat řadu digitálních triků, protože ty byly kolem roku 2000 stále velmi in. Režírující Len Wiseman se však rozhodl, že chce v novější konkurenci bijáků jako Transformers vsadit spíše na praktické efekty. A tak šel film nakonec do kin až v roce 2007.

07) Původní scénář například obsahoval postavu McClaneova syna Jacka, který měl být právě oním hackerem, který se musí s Johnem spojit. Z této postavy se nakonec stal hacker Matt Farrell, zatímco Jack se objevil až v pětce Smrtonosné pasti... a má docela jinou náturu než šprtskou. Přesto se ve filmu objevila ve významné roli alespoň McClaneova dcera Lucy.

06) Kaskadérský kousek, při němž McClane najede autem do vrtulníku, trval co do přípravy celé tři týdny. Helikoptéra byla zavěšena na kabelech a scéna obsahovala jednoho kaskadéra vyskakujícího z vrtulníku před srážkou. Kabely byly posléze odstraněny digitálně. Počítače do scény rovněž přidaly rotor.

05) Willisův kaskadér Larry Ripperkroeger se během natáčení vážně zranil poté, co spadl z výšky na dlažbu. Zlomil si při tom obě zápěstí i lebeční kosti pod obličejem. Willis jej sám v nemocnici několikrát navštívil a zaplatil i za pobyt Larryho rodičů, kteří jej přijeli navštívit.

04) Jedná se o jediný film ságy Smrtonosná past, který se odehrává v delším období, než je jeden den, a také nečiní žádné narážky na období Vánoc.

03) Roli hackera Matta, který ve filmu dělá McClaneovi parťáka, nakonec získal Justin Long – Len Wiseman však chtěl tuhle roli prapůvodně obsadit Scottem Speedmanem (Michael Covin z Underworldu), zatímco Bruce měl na mysli spíše Bena Afflecka, kterého si považoval ještě z dob natáčení Armageddonu.

02) A podle koho že je to Smrtonosná past 4 druhým nejlepším dílem? Nejde o názor nikoho menšího než Bruce Willise! Ten sice stále považuje za absolutní vrchol série kultovní jedničku, hned po ní však preferuje právě čtyřku – dvojka a trojka jsou v jeho očích méně kvalitními bijáky.

01) Zatímco mimo Ameriku je film znám pod názvem Die Hard 4.0 (v Česku v překladu Smrtonosná past 4.0), ve Spojených státech byl vydán pod názvem Live Free or Die Hard. Jak Len Wiseman, tak i Bruce Willis dali najevo, že mají výrazně radši původní název Die Hard 4.0...

Smrtonosná past 4 začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný