19. prosince 2022 00:07

9 věcí, které nevíte o Smrtonosné pasti 3: Proč scenáristu vyslýchala FBI?

Gruber vs. McClane: Druhé kolo!

V neděli večer začíná na Prima COOL kultovní Smrtonosná past 3! John McClane se opět pořádně zapotí, tentokrát na to však nebude sám – sekundovat mu bude Samuel L. Jackson a společně budou zastavovat Simona Grubera, bratra Hanse z jedničky s tváří Jeremyho Ironse. Ten se totiž rozhodl pomstít jak McClaneovi, tak i oloupit Ameriku o její zlaté rezervy. Než si připomeneme tuhle akční klasiku, oživte si to nejzajímavější z jejího vzniku!

09) Podobně jako většina filmů ze série Smrtonosná past, také trojka vzešla z námětu na zcela jiný biják. Většinu „oficiálních“ nápadů na třetí film Bruce Willis totiž odmítl s tím, že jsou přílišnými kopiemi jedničky. Nejblíže se realizaci dostal námět jménem Troubleshooter, volně přeložitelný jako „Řešitel problémů“, v němž McClane eliminoval teroristy, kteří přepadli luxusní výletní loď. Willis však námět odmítl kvůli podobnosti s Přepadením v Pacifiku – a z Troubleshooteru se později stala Nebezpečná rychlost 2.

08) Námět, který byl přijat, vychází z námětu jménem Simon Says a původně se jednalo o film, který mohl natáčet Bruce Lee. Kvůli jeho tragické smrti však na tento záměr nedošlo. Poté se uvažovalo, že námět bude dalším dílem Smrtonosné zbraně, než skončil u Foxů. Lee měl v původní vizi hrát pozdější roli McClanea, jeho černošský parťák Zeus měl být dle originální vize obsazen ženou. Nakonec se však Willisovi a Foxům námět líbil a scénář byl překopán do Smrtonosné pasti 3.

07) Poprvé od prvního filmu se k režii vrátil John McTiernan, který hned na úvod přišel s nečekaným nápadem na pozici hlavního záporáka, tedy bratra Hanse Grubera. McTiernan roli nabídl siru Seanu Connerymu, ten však odmítl s tím, že nechce hrát tak šíleného záporáka. Connery si brzy nato zahrál podstatně kladnější roli ve Skále.

06) Naopak Zeuse (ehm, Dia...) mohl hrát jiný tehdejší začínající herec Laurence Fishburne, tedy pozdější Morpheus z Matrixu. Fishburne však nabídku odmítl. Později si své rozhodnutí rozmyslel, ale to už byla role nabídnuta Samuelu L. Jacksonovi, který ji přijal. Jackson byl z možnosti hrát ve Smrtonosné pasti nadšený jako pravý fanoušek, dle svých slov viděl první film „asi třicetkrát“!

05) Natáčení se neobešlo bez jisté porce kontroverze. Když je McClane vysazen v Harlemu s cedulí kolem krku, stojí na ní „Nenávidím negry“. Studio chtělo scénu kvůli kontroverzi vystřihnout, ale hlavní scenárista vyhrožoval, že v takovém případě od filmu odstoupí. Při natáčení přesto byla cedule původně bílá a text na ni byl dodán až později digitálními efekty – vznikla při tom i méně kontroverzní verze pro televizní vysílání, na níž stojí „Nenávidím všechny“.

04) Jednu z roliček obsadil i tehdy populární popový zpěvák Sam Phillips – ironií osudu přitom hraje postavu, která za celý film nepronese ani slovo!

03) Scenárista Jonathan Hensleigh byl po dokončení scénáře drapnut agenty FBI a vyslýchán, odkud toho ví tak moc o fungování Federálních zlatých rezerv. Agenti se obávali možného úniku informací a potenciálního zneužití. Hensleigh však odvětil, že prakticky vše vyčetl z obyčejného článku v New York Times.

02) Film přesto v souvislosti s loupeží obsahuje jednu dramatickou nepřesnost – k ukradení zlata z rezerv by bylo ve skutečnosti potřeba spíš 480 popelářských vozidel...

01) Při natáčení původně vznikl ještě alternativní konec, v němž McClane vystopuje uniknuvšího Grubera do Německa, kde s ním sehraje podobnou „hádankoidní“ hru, jakou musel sám trpět celý film. Když Gruber nakonec odpoví špatně, McClane ho zabije výstřelem z raketometu! Scéna byla sice natočena, působila však poněkud brutálněji & psychopatičtěji, než bylo pro postavu Johna McClanea žádoucí.

Smrtonosná past 3 začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný