10. října 2022 00:06

9 věcí, které nevíte o Smrtonosné pasti 2: Našli jste v ní padoucha z Terminátora 2?

John McClane má na krku další smolný den!

V neděli večer se na COOL prohláškuje akční klasika Smrtonosná past 2, v níž si Bruce Willis zase jednou prožije smolný den (a noc). Tentokrát bude dějištěm letiště, na které míří nejen letadlo s jeho ženou, ale i letadlo s jihoamerickým diktátorem. Právě to se přitom rozhodne osvobodit vzpurná armádní jednotka, čímž se John McClane znovu ocitne, ehm, ve Smrtonosné pasti! Možná si uvědomujete, že je druhý díl téhle drsňácké ságy občas opomíjený. Devatero zajímavostí vám nicméně osvětlí, proč si rozhodně zaslouží pozornost!

09) V první řadě se Bruce Willis ve filmu dočkal mnohem většího prostoru a je to znát. Právě Willis v jedničce (v rámci improvizace) vymyslel většinu kultovních hlášek přímo na place, filmaři mu proto ve dvojce nechali dveře otevřené pro vymýšlení prakticky jakýchkoliv dalších monologů!

08) Natáčení filmu bylo notoricky problematické – původně se mělo točit ve státě Washington, co však čert nechtěl, v tom toho roku ne a ne sněžit. Později se natáčení přesunulo do Denveru, ani v tom ale prakticky nespadla ani vločka. Většina sněhu proto musela být nakonec vytvořena uměle – filmaři si půjčili zasněžovací mašiny, které jely celý den, přes noc se však sníh zase roztekl a druhý den se musel vyrábět znovu.

07) Podobně jako v případě jedničky, i zápletka dvojky si tak trochu utahuje z reálných událostí. Story o jihoamerickém (resp. středoamerickém) diktátorovi, který je kontroverzně vydán do USA, si půjčuje leccos z kauzy Iran-Contra, a leccos i z osudu panamského generála Manuela Noriegy, který byl velký americký spojenec... než byl sesazen americkou invazí.

06) Režisér John McTiernan, který natočil jedničku, ve dvojce za kameru neusedl. Jeho místo tak dostal Renny Harlin (Cliffhanger). McTiernan dvojku sice chtěl natočit, nakonec však musel z projektu odejít kvůli natáčení jiného trháku – Honu na ponorku!

05) Natáčení bylo kvůli změně lokací občas až absurdně komplikované, třeba scéna, v níž McClane vyleze ze servisních tunelů po žebříku, běží na runway a skoro ho přejede Esperanzovo letadlo, byla natáčena na osmi (!) různých lokacích čítajících Kalifornii (tunely a žebřík), Los Angeles (záběr do Esperanzova letadla), poušť Mojave (záběr na letadlo na obloze), Alpen v Michiganu (externí záběr na runway), San Francisco (záběr letadla zezadu), Sault Ste. Marie v Michiganu (letadlo právě přistálo), jezero Tahoe (letadlo míří k McClaneovi) a konečně Denver (druhý záběr letadla mířícího na McClanea).

04) Výrobci vrtaček Black & Decker zaplatili za to, aby jejich produkt v jedné scéně stál po boku Bruce Willise – této praktice, kterou filmaři mnohdy vydělávají na rozpočet, se říká product placement, v případě Smrtonosné pasti 2 však měla nečekané vyústění. Scéna s vrtačkou byla totiž z filmu nakonec vystřižena, takže Black & Decker žalovali 20th Century Fox a donutily je k mimosoudnímu vyrovnání 150 tisíc dolarů.

03) Název ságy Smrtonosné pasti, tedy v angličtině Die Hard, má v různých jazycích dost kreativní „překlady“, ostatně i česky by se série měla jmenovat nějak jako „Těžko ho zabít“. Jsou však i horší alternativy – v Polsku se první tři filmy jmenují (v překladu do češtiny) „Skleněná past“, což již od dvojky nedává smysl. Německá verze zní zhruba „Umírat pomalu“, norská „Akční mrakodrap“ a španělský druhý díl se zve „Džungle 2: Rudý poplach“!

02) Robert Patrick si ve Smrtonosné pasti 2 zahrál jednoho z nohsledů záporáků, než se o rok později proslavil jako ikonický padouch T-1000 v Terminátorovi 2 – to jej paradoxně spojuje s Jaiem Courtneym, který si zahrál v páté Smrtonosné pasti a v pátém Terminátorovi.

01) Ústřední záporák Ramon Esperanza, o jehož propuštění vlastně ve filmu jde, je popsán jako zadržený diktátor (fiktivního) státečku Val Verde, tedy stejného, kvůli jehož třenicím bojuje o život své dcery Arnie v Komandu a který infiltruje (jiná) Arnieho parta žoldáků v Predátorovi. Svým způsobem jsou tak všechny tři filmy součástí stejného univerza!

Smrtonosná past 2 začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný