15. května 2023 00:06

9 věcí, které nevíte o Shrekovi 4: Jak moc se plánoval společně s trojkou?

Přípravy zatím posledního dílu Shreka nebyly úplně jednoduché...

V sobotu večer vás na COOLu očaruje animovaná pohádka Shrek: Zvonec a konec. Oblíbený zlobr se tentokrát pustí do křížku s proradným Rampelníkem, který mu udělá magickou nabídku, již nelze odmítnout – a Shrek se tak propadne do alternativní reality pohádkového světa! Jak napovídá podnázev, tedy Zvonek a konec, čtyřka měla být i posledním filmem své série. Jak k tomu filmaři došli... a proč na to nakonec nedošlo? Vzpomněli jsme nejen na to!

09) Po úspěchu druhého filmu se producenti rozhodli, že třetí a čtvrtý biják vzniknou co nejdříve – s tím, že ve výhledu je i díl pátý. Přípravy čtyřky tak byly oznámeny již v říjnu 2006 a plánem bylo ukázat hotový film v roce 2010. Nic víc však zatím stran zápletky nebylo...

08) Zpočátku, v říjnu 2007, tak byl zveřejněn název čtvrtého filmu jako Shrek Goes Fourth, jako slovohra na to, že se Shrek vydá do světa + že jde o čtvrtý díl. Později však studio změnilo svůj záměr na Shrek Forever After, pravděpodobně proto, že slůvko „forth“ není zas tak běžné. Nový název tak indikoval, že čtyřka bude dílem posledním, ačkoliv stále existoval záměr natočit i pětku.

07) Kuriózní byl i způsob, jakým se čtvrtý Shrek stavěl na nohy. Walt Dohrn, šéf plánování příběhu, jako obvykle nakreslil storyboardy, rozanimoval je do jednoduchého bijáku a všechny postavy namluvil vlastními hlasy. Potud se nic netradičního nedělo. Jenže během dalšího castingu se ukázalo, že nikdo není s to propůjčit Rampelníkovi stejně děsivý hlas. Dohrn se tak do hotového filmu dostal i jako dabér!

06) Možná jste si všimli, že má Fiona ve čtyřce daleko komplikovanější účes než v jedničce. Nemůže za to módní (ani jiná) vlna, ale jednoduše vývoj počítačů. Vlasy jsou notorickým nepřítelem počítačové animace, dekádu trvající pokrok oproti jedničce však přece jen dovolil animátorům vyzkoušet něco nového!

05) Rampelník se krátce objevil už ve třetím díle Shreka, měl však úplně jiný vzhled i hlas. I to ilustruje, že navzdory schválení ve stejnou dobu v době „točení“ trojky ještě nebylo jasné, o čem vlastně bude čtyřka.

04) Flétnová sóla do filmu nahrál Jeremy Steig, světově proslulý jazzový flétnista. Shodou náhod (a nepotismu) je to také syn Williama Steiga, tedy autora původních knih o Shrekovi!

03) Shrekovi se nevyhnula ani jistá porce kontroverze poté, co fotografové „nachytali“ Justina Timberlakea, jak si to míří do studia – nejspíš aby si zopakoval Artieho ze trojky. Jeho scény se ale nedostaly do finálního sestřihu, a dokonce nevyšly ani jako vystřižené na DVD.

02) Jak později osvětlili scenáristé Tim Sullivan, Darren Lemke a Josh Klausner, čtvrtý Shrek původně neměl být posledním dílem. Po roce psaní scénáře se ale Katzenberg rozhodl, že je ultimátní zakončení jediným způsobem, jak dát čtvrtého Shreka dohromady včas.

01) Pointu posledního dílu proto obsahovala i marketingová kampaň čtyřky. Už rok po premiéře se ale začal řešit pátý díl, na který... čekáme dodnes!

Shrek: Zvonec a konec začíná na Prima COOL v sobotu ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný