8. května 2023 00:07

9 věcí, které nevíte o Shrekovi 3: Ve kterých jazycích Antonio Banderas namluvil Kocoura v botách?

Do třetice všeho kresleného! Jak vznikal Shrek Třetí?

V neděli večer se na COOLu rozjede animovaná pohádka Shrek Třetí. Jak napovídá její kouzelný název, náš oblíbený zlobr v ní bude muset převzít nečekanou roli vladaře. To je však jen jeden prvek toho, jak Shrek 3 vznikl. Poznejte všechny další zajímavosti kolem jeho vzniku.

09) Hned po masivním úspěchu druhého filmu se kravaťáci z DreamWorks rozhodli natočit nejen třetí, ale rovnou i čtvrtý film. Jak řekl na jaře 2004 producent Jeffrey Katzenberg, trojka a čtyřka „odhalí zásadní věci, které jsme se o Shrekovi chtěli dozvědět už od dílu prvního“. Inu, nakolik se to podařilo, už ale posuďte sami.

08) Trojka šla původně do produkce jako běžný Shrek 3, později však byla přejmenována na Shrek The Third (Shrek Třetí). Filmaři pro to zásadní důvod neměli, nechtěli jen, aby se jejich film jmenoval prostě jako obyčejné pokračování. A navíc název seděl do zápletky o tom, že se Shrek stane králem.

07) Film měl jít původně do kin v listopadu 2006, hory práce na animování a stříhání však už dva roky dopředu (!) rozhodly o odkladu premiéry na jaro 2007. Tak časné přesune nebývají zvykem, filmy obvykle jdou ven v dopředu dohodnutém termínu. U animovaného filmu to ale není zas taková novinka, podobně totiž byla odložena třeba i Auta nebo čtyřka Toy Story.

06) Během divadelní scény film trhnul rekord za největší počet animovaných postav v jedné scéně – objevilo se tu totiž skoro 1 400!

05) V jedné ze scén proběhne Perníčkovi život před očima. Pozoruhodná je přitom nejen skutečnost, že jde o aluzi na seriál Six Million Dollar Man z roku 1974, ale i fakt, že jedna ze scén ukazuje, jak se Perníček žení!

04) Ve snaze dosáhnout „autenticity“ nahrála worchesterovskou kapelu ve filmu skutečná středoškolská kapela.

03) Antonio Banderas opět namluvil Kocoura v botách nejen v angličtině, ale i pro španělské, mexické, italské, a dokonce i pro japonské publikum.

02) Komik Eric Idle vyčetl třetímu Shrekovi recyklaci vtipu s kokosy vydávajícími koňský klusot, který se slavně objevil i v komedii Monty Python a svatý grál z roku 1975. Faktem nicméně je, že se kokosy k vytvoření podobného efektu používaly i dávno před Monty Pythony. Přesto tato „kontroverze“ na Shreka strhla jistou nechtěnou pozornost, což je divné hlavně proto, že sám Eric Idle ve filmu namluvil Merlina a odkazy na Monty Pythony dvakrát nešetřil.

01) Rozanimování celého filmu trvalo 150 animátorům celkem milion „člověkohodin“. Jen pro představu, to je zhruba 114 let. Ale zřejmě i díky tomu se Shrek Třetí (v době své premiéry) stal nejvýdělečnějším animovaným filmem vůbec.

Shrek Třetí začíná na Prima COOL v neděli ve 20:15.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný