4. května 2020 12:06

9 věcí, které nevíte o Shrekovi 2: Původně měl být o pohádkových volbách

Druhý Shrek je královská podívaná, k níž se dá vyhrabat spousta zajímavostí...

V sobotu večer na COOLu začíná slavný animák Shrek 2. Náš zamilovaný zlobr tentokrát vyrazí z rodné bažiny až do království, odkud pochází Fiona. Potkat se prvně s partnerčinými rodiči je vždy stresující, nota bene když jde o vladaře. Shrek 2 však tuhle zápletku rozpracoval do nejlepšího dílu celé ságy, o němž možná nevíte tyhle věci...

09) První Shrek byl obrovský hit, velmi brzy po jeho premiéře se proto všichni s ním spojení snažili na jeho úspěch rychle navázat. Mike Myers, Eddie Murphy a Cameron Diaz, kteří namluvili původní klíčové trio postav, si vyjednali smlouvy na vznik pokračování včetně předběžné zálohy v hodnotě lidových 10 milionů dolarů. Jak moc se Shrek stal úspěšným, nejlépe ukazuje, že za práci na jedničce dostali „jenom“ 250 tisíc. Nechceme, aby to znělo, že jim závidíme, ale za 15 až 18 hodin práce na dvojce to rozhodně není špatná částka. Zvláště, když celkový rozpočet dvojky činili 70 milionů!

08) Scenáristé jedničky Ted Elliott a Terry Rossio trvali na tom, že by dvojka měla navázat na styl prvního filmu a opět být variací tradiční pohádky. Studio však trvalo na jiné podobě, a tak oba ze dvojky odešli a byli nahrazeni režisérem Andrewem Adamsonem. Jeho inspirací byla namísto bratří Grimmů komediální klasika Hádej, kdo přijde na večeři z roku 1968.

07) Produkce dvojky začala už v roce 2001. Studio DreamWorks řešilo, jak zlepšit dojem z prvního dílu, a přišlo s prvkem, který si většina diváků nejspíš ani neuvědomila – totiž s přidáním lidských postav! V digitálně animovaném filmu je vykreslování lidí dodnes poměrně ošemetným tématem. Zpátky v roce 2001 však bylo tabu kolem něj ještě silnější! I proto měl Pixar tolik filmů s mravenci, mluvícími hračkami anebo strašidly. Paradoxně nejvíc práce na dvojce však zabral Kocour v botách. Animování jeho končetin a srsti si vyžádalo úsilí celého týmu.

06) Původní zápletka dvojky operovala s tím, že Shrek na trůn abdikuje a zahájí tím pohádkové volby. Ty měly vést k satirické zápletce, kde pohádkové postavy vedou vlastní politickou kampaň (!) a jedním z favoritů voleb je ze zjevných důvodů oblíbený politik Pinocchio. Nápad šel nakonec do koše kvůli tomu, že byly vtipy podle režiséra „více intelektuální než emocionální“.

05) Oblíbeným detailem filmu, jehož vtip se již poněkud vytratil, je skutečnost, že nad Fioninou postelí visí plakát Justina Timberlakea. Ten přitom začal krátce po zahájení produkce chodit s Cameron Diaz, která Fionu v originále namluvila. Producenti prý původně o jejich randění vůbec nevěděli a vtípek je tak náhodný.

04) Na dětský film byly i některé další vtipy povážlivě dospělácké. V kouzelné továrně, kde dělníci plní lahvičky magickými substancemi, má jedna z lahviček nápis „Viagra“...

03) Antonio Banderas namluvil Kocoura v botách nejen v angličtině, ale i ve španělštině, portugalštině a italštině!

02) Druhý Shrek byl vůbec prvním pokračováním animovaného filmu, které se dočkalo nominace na Oscara za nejlepší animák.

01) Navzdory svým nepohádkovým kořenům je vizuál druhého filmu o něco „temnější“ než v případě jedničky. Uvedl to alespoň designér Guillaume Aretos, který řekl, že za to může řada středověkých ilustrací, které se ve filmu objevily anebo sloužily jako předobraz grafice. Dává to smysl, uvážíme-li, že jsou v jedničce většinou vidět jen kopečky a Shrekova chata, která by klidně mohla být postavená i v moderní éře. Dvojka je tak prostě... jiná!

Shrek 2 začíná na Prima COOL v sobotu ve 20.00.

Populární pořady na Prima Cool

RE-PLAY

Esport / Publicistický / Zábavný